Tuleeko pätäkkää?

Olen sivusta seurannut mielenkiintoista keskustelua hypnoosista. Kuka sitä saa käyttää ja kuka ei. Onko näissä kateusjutuissa perää. Liikkuuko tuossa hypnoosikaupustelussa suuri raha?
Siitäkö on kyse? Omassa tuttavapiirissä kukaan ei ole koskaan käynyt hypnoosissa. Eivät edes tunne sitä. Mistä on kyse? Jos hypnoosi on niin tärkeä ja mullistava juttu, niin kai sillä tekisi pätäkkää ja siitä tietäisi kaikki?
9351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ei ole kyse, kuin kateudesta. eikä näissä hypnosipiireissä suuri raha pyöri. hypnoosi työmenetelmänä on menettänyt kiinnostusta, koska ei se mikään ihme jutu ole. lääkäritkään ei oikein viitsi tehdä hypnoosia, koska rahaa helpommalla.
suurin osa hypnoosinkäyttäjistä on vastuunsatuntevia ihmisiä, mutta mahtuu joukkoonkin tumpeloita ja sairaita tyyppejä..näin myös lääkärikunnassa. niin tätä soosaamista puoskareista ja ymmm on jatkunut jo kait kaksi vuotta..hoh..hoijaa

Äänestä
  • Valitettavasti tästä "maallikkojahdista" saamme syyttää omia omia järjestöjämme ja lehtiämme. Niin hurmahenkiseksi pääsi toiminta ja kouluttaminen vinksahtamaan: epäluuloja, salaliittopelkoja, mystiikkaa ym loiskiehuntaa tuntuu nyt riittävän. Eikä sovi unohtaa että "maallikkopiireissä" on huseerannut "tajunnallisissa" merkeissä myös akateemisiakin.

    Äänestä

  • ootko itse hypnoyrittäjä? jossakin maallikkosuggerien järjestössä vai vapaa yrittäjä? vai oletko "laillinen"? lisäinfo busineksesta kiinnostaisi!?

    jotakin täytyy olla maallikkoterapoijien kiihkeyden ja valvonnan vastustustuksen takana...

    Äänestä

  • "Maallikko" kirjoitti:

    Valitettavasti tästä "maallikkojahdista" saamme syyttää omia omia järjestöjämme ja lehtiämme. Niin hurmahenkiseksi pääsi toiminta ja kouluttaminen vinksahtamaan: epäluuloja, salaliittopelkoja, mystiikkaa ym loiskiehuntaa tuntuu nyt riittävän. Eikä sovi unohtaa että "maallikkopiireissä" on huseerannut "tajunnallisissa" merkeissä myös akateemisiakin.

    syyttää saatte entisiä asiakkaitanne, tai tarkemmin: omia parannustoimianne.

    sullakin (nimimerkki "Maallikko"? "Maalainen"?) tuntuu olevan toisaalta kiihkeä tarve puolustella loosh, toisaalta halu ottaa etäisyyttä. mistä ristiriita?

    onko vaikea irrottautua skenestä? mitä pelättävää?

    Äänestä

Kateutta en ole huomannut kuin tällä palstalla. Ollaanpa kerrankin rehellisiä, me "mollatut maallikkot": Paha virhe on ollut myös joutumisemme potilas- ja omaisjärjestöjen luupin alle. Surullista on ollut sekin, että omakin "maallikkojärjestönikin" on harkitsemattomilla toimillaan lähes tulkoon julistanut sodan joka suuntaan: entisille opiskelijoille, tutkijoille, ammattiliitoille, potilasjärjestöille. Mihin tässä vielä päädytäänkään???

Äänestä
  • pukeutunut sanan miekkaan...mitä tieteeliseltä puolelta on sohittu..

    Äänestä

  • mikähän sitten - "Maallikko maalainen" - on sen huomion syynä kun potilaat ja eduvalvojat kerta kyttää teikäläisten hoitoja?

    jos et ole kuvioissa sisällä, niin mikset ota julkisesti kantaa? oma vastaanottotoimintasi on millanen business?

    kerta haluat terapoida, niin mikset hanki "laillista" koulutusta?

    Äänestä

  • on katos kirjoitti:

    pukeutunut sanan miekkaan...mitä tieteeliseltä puolelta on sohittu..

    mitä tää "tieteelisyys"-juttu on? tarkotat mitä?

    kerroppa myös omasta vastaanottobusineksestas. asiakastyytyväisyys tietty mahtavaa, kuten "Maallikoilla" aina?

    Äänestä

  • next-of-kin kirjoitti:

    mitä tää "tieteelisyys"-juttu on? tarkotat mitä?

    kerroppa myös omasta vastaanottobusineksestas. asiakastyytyväisyys tietty mahtavaa, kuten "Maallikoilla" aina?

    ..niin tiedät...ja erityisesti tieteellisen puolen kirjoitamia viime aikoina...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Erittäin kiinnostunut kirjoitti:

Olen sivusta seurannut mielenkiintoista keskustelua hypnoosista. Kuka sitä saa käyttää ja kuka ei. Onko näissä kateusjutuissa perää. Liikkuuko tuossa hypnoosikaupustelussa suuri raha?
Siitäkö on kyse? Omassa tuttavapiirissä kukaan ei ole koskaan käynyt hypnoosissa. Eivät edes tunne sitä. Mistä on kyse? Jos hypnoosi on niin tärkeä ja mullistava juttu, niin kai sillä tekisi pätäkkää ja siitä tietäisi kaikki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu