Olis hakusessa kokopäivätyötä siivouspuolelta. Ihmettelen että heillä haku netin kautta että ei voinut ollenkaan soittaa ja kysyä kyseisestä työpaikasta. Noi työpaikka ilmoitukset muutenkin mielestäni puutteellisia. Miksei niissä kunnolla voida selostaa mitä työ pitää sisällään, aikaa ja palkkaa.
Kannattaako ISS:lle hakea
töihin?
183297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Oma emäntä on ollut ja työ on kiireistä eli paljon ja lyhyessä ajassa ! Palkka aivan surkee n.7€/h eli jos saat sen 7-15 kokopäivätyön saat siintä sen 7,5h palkkaa ei mitään lisiä.Ei mitään työsuhde etuja. Aivan surkeeta !Vuositulot on 12000€/vuosi,jos et ole pois vaan teet aina ma-pe. Ja sit hoitsut valittaa kun kaikki repii yli 20000€/vuosi ja parhaat jopa 40000€ vuorossa eli hoitoalaa sieltä sisä siisti homma hyvällä palkalla !!
nousee kun kukaan ei lähde tekee töitä 7 ekellä. Hoitajilla on huonot palkat. Mut siivoonaan en lähtis noin pienellä. Hoitotyötä ja siivousta ei voi verrata. Ihmistä hoidetaan, pestään, kakatetaan jos ei toimi, liikutetaan, hoidetaan mielenterveyttä, tehdään sairaanhoidollisia juttuja. Siinä sit hoidat omaiset ja oot työkavereidenkans nokatusten koko ajan. Kaikki mahdolliset ja ittellä jo viiraa. Kyllä siivoominen on helppoo, mut 7€ on työntekijän riistoa. Ei ymmärrä. Hinnotelkaa ittenne paremmin tai tehkää jotain muuta.
Vaan miksi hoitajat luulevat et työ on jotenkin ihmeellisempää ,muuten kuin et sen pitäisi olla antavampaa eli mielekkäämpää.Palkasta missä muualla sh saa heti valmistuttuaan 2000€/kk peruspalkkaa muutamassa paikassa ylikin ?Vuositulot monella päälle 35000€ 210000markkaa !? HERÄÄ jo ahneella on onneks tunnettu loppu !
kokopäivätyö 7-15 siivoojana ja tienaan yli 17000euroa vuodessa. mut todellakin kannattaa kysyä mielummin jostain pikkufirmasta,,ei noi valtakunnalliset oikein hyviä..poikkeuksiakin voi olla mut kummiski..
joku pikkufirma vai ? Ylitöitä ? mites sairaslomat niinkuin pikkufirmoilla tapana jos oot kipeet on mentävä töihin tai pomo tulee potkasee ja sanoo mikä paikka se olikaan kipee !?Tuntipalkka paljonko ? Tuntuu aika oudolta noin paljon !? Koska esimies tehtävissäkään ei iss:llä saa tollasta vuosituloa ... tietoa on...!
on oulu ja pienempi firma,ei valtakunnallinen. tuntipalkka on jonkuverran yli 8euroa..ei ylitöitä mutta kilometrikorvauksia tulee ja eritesiivouksia.kesäkuun loppuun mennessä olin tienannu about vähä vajaa 9000euroa brutto.sairaslomat ihan normaalisti,jos oot kipee niin oot,lekurilta todistus ja kaikki on ok!
joudut sairaalaan makaa, eikä kukaan kerkee auttaa, paskot housuus tai muuta. On hoitajan työ rankkaa. Henkisesti ja fyysisesti. Palkkaa vaan enemmän. Ittelläs on paskai loppu kun virut vuoteessas, eikä kukaa viitti sua auttaa kun pitää syödäkkin joskus. Kateus on kauhia tauti, se tappaa mielen. Siihenki tarttee hoitoa.
eikö siis iss:llä esimiehet tms.saa sit yli 1400e/kk..
Sen 7€/h kun tuuraa esimiestä lomalla eli 8€/h*37,5 = 300*4=1200€ ja muuten sitäkään ei voi saada koko kuukautta eli norm.7*37,5*4=1050€/kk kokopäivätyöllä ma-pe 7-15 ja kiire kokoajan paikkoja paljon ja valitukset herkässä teollisuus siivousta.Ei ihme et vaihtuvuus on tiuhaa ,hoitajat ne haluaa 2000€/perusliksoihin korotuksia eli yli 30000€/vuosituloihin lisineen kiva !
kuvitella että esimiehet vähä paremmin tienaa..mut eikös ne ole kuukausipalkkalaisia eikä tuntipalkkalaisia.kyl mä luulin et sellaset 1500-1700e/kk ainakin.munkin keskikuukausi ansio on jo 1440e noin.
Hoitajia on vaan liian vähän, työmäärät liian isoja, kyllä siitä on lähdettävä että jokainen saa hoitoa. Olisikin tosi reilua nostaa hoitoalan palkkoja vaikkei töitä ehdittäisi nykyisillä resursseilla tekemään yhtään enempää. Pian oltaisiin taas kitisemässä lisää, kun ei ehditä vieläkään vaihtaa sen Einarin vaippaa.
..töitä jostain pienestä siivousfirmasta. Tottakai mätiä hedelmiä mahtuu siihenkin joukkoon, mutta noin yleensäottaen meininki on inhimillisempää siellä.
Ärsyttää muuten kans mua tuolla mollissa siivouspaikkailmoitusten ympäripyöreys.
hakeudu kyseiseen firmaan, olin ja lähdin. Ihan hanurista koko lafka.
..johtuu siitä, että todellisuudessa ilmoittavalla firmalla on noin sata paikkaa auki ja vain yksi ilmoitus.
Maineesta on pidettävä kiinni ja sloganeita viljeltävä:
"työn iloa" = sehän siitä käteen jää ainoastaan,
"aidosti nuorekas" = kaikenlaista ammattitaidotonta hepsankeikkaa pomottamassa siivoojaa
jne jne
Älä vaan mene ja tee sitä virhettä!
Palkkojen kanssa isoja ongelmia, ihan syvältä tuntipalkka. Olin ja lähdin, en suosittele kenellekkään tätä paikkaa! :)
rippuu paljon mitä teet.. 7,43e on varsin yleinen aloittelijan tuntipalkka. kokemusvuosilisät päälle, ilta- yö- ja ylityökorvaukset. tuolla palkalla aikoinaan hankin n. 20.000e. nyt kun saan ryhmänvanhimmanlisää, saan lähes 200e enemmän kuukaudessa. eli osoita pätevyytes ja etene uralla!
"Miksei niissä kunnolla voida selostaa mitä työ pitää sisällään, aikaa ja palkkaa."
Ei kukaan erehtyisi hakemaan kyseisiä paikkoja, jos tietäisi mitä kaikkea kyseiseen paskaduuniin sisältyy. Yleensä työmäärä on liian iso verrattuna (surkeaan) palkkaan. Esim. kiinteistösiivoojilla alue on niin laaja että työaika ei meinaa riittää sen siivoamiseen, hommat on kuitenkin saatava valmiiksi annetussa ajassa. Joissakin kohteissa työtä tehdään urakalla ja kuitenkin siitä maksetaan tuntipalkka.
Ja kaiken tuon luettelemasi lisäksi, esimiehet on ulkona kuin OB:n naru. Jos kysyy jotain neuvoa, he eivät tiedä mistään mitään, mutta auta armias jos joku homma menee reisille, niin johan alkaa vittuilu, ja yleensä asian vierestä. Siinä avautumisessa saatetaan sivuta itse asiaa parilla sanalla, mutta enimmäkseen saat kuulla kettuilua joka kohdistuu sinun henkilökohtaiseen elämään.