Mustelmia tulee tosi helposti

Tietäisikö joku mistä voisi johtua että yhtäkkiä mustelmia on ruvennut syntymään paljon helpommin kuin ennen? Voisiko n.2 kuukautta sitten aloittamallani cipralex-lääkityksellä olla osuutta asiaan? en löytänyt lääkkeen esitteestä muuta mainintaa kuin sen että verenvuototaipumus saattaa lisääntyä,mutta onko sillä vaikutusta mustelmiin? Tosin takana on pari lomaviikkoa joiden aikana tuli nautittua myös alkholia normaalia enemmän.vai onko se normaalia että joskus mustelmia tulee helpommin?auttakaa tyhmää....:)
3839
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jos lääkkeen esitteessä lukee, että "verenvuototaipumus voi lisääntyä" se tarkoittaa juuri sitä, että "mustelmia" syntyy (verenpurkaumia) helpomin.
Itselläni myös esim. kortisonikuuri tms. tekee varsinkin käsivarsiin punaisia läiskiä = mustelmia.
Joskus myös K-vitamiinin puute voi aiheuttaa mustelmaherkkyyttä - mutta jos asia kovasti sinua vaivaa, anna ottaa labrassa vuototaipumusta tutkivat kokeet (trombosyytit jne). Älä huolestu! Melko tavallinen joidenkin lääkkeiden sivuvaikutus!

Äänestä

..joka kirjoitti lääkkeesi ja kerro ongelmasi. Jos mustelmat johtuvat lääkkeestä, mekanismi on aivan erilainen kuin kortisonikuurin vaikutukset. Vuototaipumuksen syy on aina selvitettävä heti.

Äänestä
  • voi tulla ihan vaarattomasti - ei mitään hätiä! Suotta hämmennät kysyjää. Minulle on aina tullut mustelmia herkästi, samoin äidilleni.
    Ei siitä tarvite hermostua. Tutkitaa rauhassa...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


helppiä tänne kirjoitti:

Tietäisikö joku mistä voisi johtua että yhtäkkiä mustelmia on ruvennut syntymään paljon helpommin kuin ennen? Voisiko n.2 kuukautta sitten aloittamallani cipralex-lääkityksellä olla osuutta asiaan? en löytänyt lääkkeen esitteestä muuta mainintaa kuin sen että verenvuototaipumus saattaa lisääntyä,mutta onko sillä vaikutusta mustelmiin? Tosin takana on pari lomaviikkoa joiden aikana tuli nautittua myös alkholia normaalia enemmän.vai onko se normaalia että joskus mustelmia tulee helpommin?auttakaa tyhmää....:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu