Viiniköynnöksen leikkaaminen

Pari viiniköynnöstäni on kasvihuoneessa tuottaneet hyvin satoa; toinen on Zilga ja toinen Frankenthaler.
Meneillään on kolmas vuosi.

Zilgassa viinirypäleet ovat jo kypsiä ja pian myös Frankenthalerissa.

Minulla on kyllä ohjeet niiden leikkuusta, mutta kysyisin, onko liian aikaista leikata pääoksia ja miten paljon, kun ne ovat jo monta metriä pitkiä?
Onko vaarana nestevuoto?

3

1036

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja..

      Kasvihuoneessa ei ilmeisesti pakkanen huolehdi leikkauksesta, kuten meillä ulkona. Koska rypäleet tulevat uuteen versoon, niin vanhan rungon pituudesta ei ole mitään hyötyä, joten luulisin, jotta leikkaaminen pitäisi aloittaa metrin mittaisesta rungosta. Tuo oli vaan hyvä veikkaus, kun tietoa ei ole. Ulkona rypäleet ovat vasta kehittymässä ja ovat nyt metsämustikan kokoisia vihreitä marjoja.

    • kasvaa ulkona

      Olen leikannut viiniköynnökseni oksia useita
      kertoja kesän aikana, kun ne kasvavat niin kovasti. Kasvi ei ole siitä yhtään kärsinyt, eikä nestevuotoa ole ollut. Muutaman lehtiparin olen jättänyt hedelmätertun yläpuolelle ja siitä
      sitten poikki.

      • alkuksesästä

        heti kun näkyy miniterttu olevan tulosas, siis nuppineulan kokoisia rypäleitä, loppuoksa poikki siitä eteenpäin latvaan asti.
        kyllä tuottaa meheviä rypäleitä!


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2284
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1127
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      84
      1007
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      922
    5. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      793
    9. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      769
    Aihe