dementiahoitaja

hoitsu 10

Hei kaikki dementoivaa sairautta sairastavat, omaiset ja dementoiituneita hoitavat henkilöt! Työskentelen dementia ryhmäkodissa hoitajana ja olemme kehittämässä oman yksikkömme hoitoa entistä paremmaksi. Haluaisin tietää, mitä ominaisuuksia arvostatte hoitajassa eniten? Millainen hoitaja on hyvä dementiahoitaja? Vaaditaanko mielestänne dementiaa hoitavalta hoitajalta jotakin erityistä ja eroaako dementiahoitajalta vaadittavat taidot ja tiedot muista hoitajista? Olisin erittäin kiitollinen jos vastauksia tulisi mahdollisimman pian ja paljon, jotta pääsemme niitä työyksikössämme purkamaan ja kehittämään työtämme! Aurinkoista loppukesää kaikille ja voimia sairauden kanssa!

6

2126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimetön

      Voin yrittää vastata;
      hoitajilta toivotaan empaattisuutta mutta ei liikaa "lällytystä" ovathan sairastuneet aikuisia ihmisiä, eivät lapsia joille täytyy leperrellä.
      Eikä myös pidä " mammatella ja papatella" kaikilla ihmisillä on nimi.
      Että ei puhuttaisi pään yli, ei väheksytä eikä arvostella eikä suututa, jos sairas ei ymmärrä/osaa heti tehdä mitä toivotaan.

      Omaiset arvostavat, jos näkevät että sairaasta pidetään hyvää huolta, että hoitajat oikeasti välittävät eivätkä ole vain kiireessä ohi vilahtavia takkeja.
      Minulla todettiin etenevä, dementoiva sairaus muutama vuosi sitten, elän kuitenkin vielä kotona ja tulen hyvin toimeen - mutta tiedän, että häviän tämän taistelun.
      Periksi en ole antanut, enkä helpolla anna.
      Haluan elää täysipainoista elämää johon ei kuulu se, että minut joskus tainnutetaan vahvoilla lääkkeillä.
      Haluaisin myös pitää ihmisarvoni,ettei pidettäisi täysin vihanneksena - silloinkaan kun ehkä sitä olen.

    • omainen

      Vastaanpa sinullekin, kun juuri äskettäin esitin listaa erään laitoksen johtajalle, koska sattuneista syistä emme ole tyytyväisiä hoitoon.

      Älä ole "hoitaja", vaan ihminen toiselle ihmiselle. Mene vieraaksi laitoksen asukkaan huoneeseen. Kohtele ja puhuttele häntä kuin hän olisi tätisi, setäsi, naapurisi ... eli kuten ketä tahansa aikuista ja ikääntynyttä ihmistä.

      Suurimmat ongelmat tulevat siitä, että hoitajat asettavat itsensä hoidettavien yläpuolelle. Se on niin helppoa, kun dementoituvat taantuvat henkisesti ja menevät ikään kuin alaspäin. Asiallinen ja kunnioittava suhtautuminen pitää heidän toimintakykyään parempana kuin ylihoitaminen.

      Ammattitaito on tietenkin tarpeen. On surullista nähdä parastaan yrittäviä hoitajia, jotka eivät todellakaan tiedä dementiahoidosta edes alkeita. Osaston kansliaan koko henkilökunnan luettavaksi voisi viedä jotain hyviä kirjoja ja oppaita.

      Hyvä hoitaja on luonteeltaan yhteistyökykyinen kaikissa olosuhteissa eikä suhtaudu ylimielisesti keneenkään. Kaikkea muuta voi sitten oppia vaikka kirjoista lukemalla.

    • suzyanne

      Hei! Ensinnäkin tahdon sanoa, että Te hoitajat teette todella arvokasta työtä.

      Toivon hoitajilta kärsivällisyyttä niin dementoituneelle, kuin omaisillekin. Ja yhteistyötä puolin ja toisin.

      Ja vaikkei omaiset puhuisi tuskastaan, jota kokevat kun sairastunut huononee vähän kerrassaan, hoitajat voisi vaihtaa vaikka sanasen kiireiden keskellä omaisten kanssa - vaikka tiedän Teillä olevan kiirettä. Kysymys " kuinka voitte? Mitä kuuluu? " voi merkitä paljon ja kenties avata tunteiden lukot - ja havahduttaa huomaamaan, että hoitaja välittää omaisestani ja minusta, meidän kummankin voinnista! Kädestä kiinni ottaminen... voi tuoda turvaa ja lohtua.

      Tämä oli omaisen näkökulmaa, mutta sitten jos sairastuneesta puhutaan, niin kärsivällisyys, ymmärtäväisyys ja lähimmäisen rakkauden osoittaminen, eli koskettaminen, yhteiseen puuhaan mukaan ottaminen, muistojen kuunteleminen - jos dementoitunut pystyy niitä kertomaan. Ja kiireettömyys.

      Tiedän, että on valitettavasti kiireitä Teillä. Mutta tässä olisi muutamia ajatuksia omaisen näkökulmasta.

      Tahdon Teitä kiittää arvokkaasta työstänne ja toivotan jaksamista ja oikein hyvää loppukesää!

      Kuunnelkaa myös omia voimavarojanne ja jaksamistanne. Arvostakaa työtänne, vaikka pientäkin askaretta!

      Suzyanne.

      • hoitsu 10

        Hei!
        Kiitos vastauksestasi. Olen iloinen, että koet meidät hoitajat positiivisesti ja arvostat työtämme. Omaisen kiitos ja arvostaminen palkitsee ja antaa lisää voimia tehdä tätä arvokasta työtä. Itse teen tätä työtä vasta kolmatta vuotta, mutta tuntuu että olen löytänyt unelmien ammatin. On totta että välillä on kiire, mutta niinhän se on kaikessa muussakin työssä nykyään. itse ammennan työniloa juuri niistä pienistä onnistumisista päivän aikana, esim. jonkun asukkaan hymystä tai ilosta järjestämässäni toimintatuokiossa ym. esimerkiksi pienissä arkisissa asioissa onnistumisesta. Toivoisin, että myös te omaiset tuntisitte olonne mukvaksi tullessanne omaistanne katsomaan ja osaisitte suhtautua tilanteeseen samalla tavoin kuin tullessanne omaisenne kotiin, joka se onkin. Me hoitajat olemme paikalla ainoastaan "vierailevina tähtinä" omaistenne kotona. Kaunista kesän jatkoa ja jaksamista, tukea voi tarvittaessa tulla pyytämään myös meiltä hoitajilta omaiselle. Itse ainakin olen kovin otettu ja iloinen jos omainen uskaltaa puhua omistakin asioistaan ja varsinkin jos voin jotenkin auttaa.


    • omainen

      Tässä ketjussa on tullut jo hyviä vastauksia, eikä niihin paljoakaan ole lisättävää. Äitini on tällä hetkellä kotisairaanhoidon piirissä ja monissa arkipäivän tilanteissa huomaan, miten tärkeää olisi, että hoitajalla on tarpeeksi "tilannesilmää". Siis ei tuijoteta mitään kaavaa vaan autetaan siinä, missä apua tarvitaan.

      • hoitsu 10

        Hei!
        olen kanssasi samaa mieltä siinä, että hoitajalta vaaditaan hyvää tilannetajua. Herkkää vaistoa ja myös tahtoa työskennellä joskus "kaavoihib kangistumatta". Itse pidän kovin eräästä sanonnasta, jonka opin eräässä dementi koulutuksessa: Dementiahoitajan tulee heittäytyä hetkeen ja olla "luovasti hullu!" Ei tarkoita aitä että rupeamme pelleilemään, vaan sitä että mikään hetki tai tilanne ei dementikkojen kanssa työskennellessä ole samanlainen ja kaikkeen pitää varautua. Se juuri tekeekin tästä työstä niin haastavan ja harjoittelemisen arvoisen, tässä työssä ei koskaan voi olla valmis eikää osata liikaa. Tämä on työtä, jota teen sydämestäni ja koen kutsumuksekseni. Olen kiitollinen, että te omaiset autatte minua kehittämään työtäni!


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      252
      3854
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      3741
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      114
      3048
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      57
      2748
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      130
      2595
    6. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      35
      2142
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      101
      2061
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      44
      1911
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      124
      1896
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      71
      1259
    Aihe