Mihin työharjoittelija tai työelämävalmentuja harjoittelee/valmentuu? Heitä ei oikeasti juuri koskaan palkata töihin ainakaan sinne, missä harjoittelivat.
Työharjoittelu/työelämävalmennus
miksi?
41120
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei miksikään vaan on ilmaista työvoimaa työnantajille.Minua kehoitettin työharjoittelupaikkaa hakemaan paikasta jossa olin ollut työhaastattelussa eikä otettu silloin töihin. Nyt pitäis mennä pokkurimaan että ottakaa edes ilmaiseksi, arvatkaa menenkö. Ja työ on vielä työtä jota olen noin 24v tehnyt. Mitä mun täytyy siinä harjoitella. Kuulemma jos olen ahkera ehkä ottavat töihin, kaiken huippu oli että suositeltiin 1/2 vuodeksi ja 8€ päivä. Musta tämä on jo ihmisen halventamista. Huomenna menen työkkäriin ja aion kysyä että jospa virkailija sanottaisi irti ja sitten tulisi reippaana, hymyilevänä ja ahkerana (vaatimus työttömälle) harjoittelemaan samaan työhön 8€ päivä, miltä kuullostaa. Luulen että mun kohdalla karensille eiväthän ne reppanat muutakaan osaa.
Työharjoittelu pitää perustella, jos sitä tarvetta ei ole työhakusuunnitelmassa mainittu ja on jo aiemmin suorittanut alan harjoittelun lisänä työkokemus?
Työelämävalmennus iskee päälle vasta kun työttömyys pitkittyy ja sen tarve todetaan esim. työvoimatoimistossa työnhakusuunnitelman päivityksessä?
Mihin logiikkaan perustuu hallituksen "työttömyys vähennetään"? Saadaan TILASTOISSA vähennettyä, työtön tekee työn ilmaiseksi, poissa tilastoista. Töitä ei sieltä saa, ottavat toisen "harjoittelijan" kun kerran ilmaiseksi saa.
Köyhää rangaistaan karenssilla, ei saa ajatella vaan toimia niinkun käsketään!
Köyhät kyykkyyn ja rikollisuus tulee lisääntymään.
ja olin onnesta soikeana hetkisen.
Olin siinä jo ollut kolmeviikkoa ja vielä olisi pitänyt olla se viimeinen viikko.
Ei otettu, vaan otettiin paljon nuorempi ja tietysti hänellä oli tuoreempi koulutuskin.
Soitin työkkäriin ja ilmoitin asiasta ja sainkin purkaa sopimuksen.
Sitten myöhemmin kuulin että se valittu oli saanutkin kenkää....ihan vaan...en tiedä syytä...mutta oikea syy oli se kun hänellä oli niin paljon sairauspoissaoloja pienen lapsen vuoksi.