Onkos kenelläkään tietoa/kokemusta ns lemmenyrteistä? siis esim. inkivääri tmv.
Yritin etsiä netistä enemmän tietoa, mutta usein viittaavat vain historiaan ja myöskin enemmän huumaaviin yrtteihin, ja se ei ole tarkoitus, vaan kiihottaminen aisteilla.
Reseptejä/kokemuksia vastaanotetaan.
lemmenyrttejä
6
1524
Vastaukset 6
- tietoa
mul on joku lemmenyrttikirja kotona (muistaakseni juuri tuolla nimellä), mut ite en nyt ole siel. mutta muistelen mitä siel on. nokkonen on ainakin kaikissa muodoissansa (siis teenä, jauheena, ruokien seassa..)muistaakseni paras yrtti. sitten tuo inkivääri ja kaneli tais olla myös. sipuli varsinkin kai raakana on hyvä. mutta en tiedä sitten tuoksuvista yrteistä, jos sitä tarkoitat. itse käytän joskus tuoksuöljyä ylang ylang- nimistä, se tuoksuu ihanalle ja pitäisi kiihottaa aisteja.
- niitä
Nokkosen siementen sanotaan toimivan niin jos niitä jauhaa viinin sekaan. Suopursulla maustettu olut/viini on hyvinkin lempeä nostattava - taitaa tosin mennä niiden huumaavien aineiden puolelle. Siankärsämöllä on kans sellainen maine.
- Ei pidä
käyttää.
Suopursua on tosin käytetty ennen joissain rohdoksissa, mutta siinä on niin vaarallisia yhdisteitä, ettei sen käyttöä nykyään suositella ollenkaan!
Terv. Kasviharrastaja - Kasviharrastaja
Ei pidä kirjoitti:
käyttää.
Suopursua on tosin käytetty ennen joissain rohdoksissa, mutta siinä on niin vaarallisia yhdisteitä, ettei sen käyttöä nykyään suositella ollenkaan!
Terv. KasviharrastajaSiankärsämöllä ei ole lempeä nostattavia ominaisuuksia. Ainut pätevä edellisen kirjoittajan listasta on nokkosen siemenet, joita on käytetty antiikin ajoilta asti sekä lemmennostatukseen että potenssirohtona.
Muistan äitini kehottaneen minua lapsena heittämään kanoille nokkosia, jotka siementivät kanojen munimisen lisäämiseksi.
Päättelen tästä, että siemenillä olisi vaikutusta munasolujen kehittymiseen. Mitäpä muuta kananmunat ovat kuin kehittyneitä munasoluja. - google ohoi
Kasviharrastaja kirjoitti:
Siankärsämöllä ei ole lempeä nostattavia ominaisuuksia. Ainut pätevä edellisen kirjoittajan listasta on nokkosen siemenet, joita on käytetty antiikin ajoilta asti sekä lemmennostatukseen että potenssirohtona.
Muistan äitini kehottaneen minua lapsena heittämään kanoille nokkosia, jotka siementivät kanojen munimisen lisäämiseksi.
Päättelen tästä, että siemenillä olisi vaikutusta munasolujen kehittymiseen. Mitäpä muuta kananmunat ovat kuin kehittyneitä munasoluja.http://www.nicehouse.fi/keittio/tietotai/lemmen.htm
http://www.ryytihyppynen.fi/product_info.php?products_id=75&osCsid=4602329d9f0abed5760f1f4107b4c9ef
http://www.ryytihyppynen.fi/product_info.php?products_id=75&osCsid=4602329d9f0abed5760f1f4107b4c9ef
- olisi yksi
Damiana (Turnera Diffusa)
Amerikan trooppisissa ja subtrooppisissa osissa kasvava suku, johon kuuluu peräti 60 lajia. Useimmat ovat pensaita tai pieniä puita, eräät ruohovartisia. Niillä on kellertävät tai vihertävät viisilukuiset kukat. Turnera Diffusa kasvaa luonnonvaraisena Meksikossa, Keski-Amerikassa ja Karibialla. Damiana on tunnettu yrttinä Atsteekkien ajoilta saakka. Damianan kuivattuja lehtiä käytetään teen korvikkeena, alkoholijuomien mausteena sekä lemmenyrttinä. Sen sanotaan virkistävän henkisesti ja fyysisesti. Damianaa Käytetään myös hermostuneisuuteen, masennukseen, nesteiden poistamiseen, ummetukseen sekä hormonitasapainon ylläpitoon (etenkin naiset).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.291206Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke58995Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63933- 54873
- 51771
- 65748
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81706- 82672
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38668Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30615