Nyt on jakopäänhihna vaihdettu

Käytin 1,3 corollan pajalla, ja vaihdettiin hihna kaikki muut asiaan kuuluvat, kiristimet, ohjain ym.. Lisäksi öljyt ja öljynsuodatin. Osat olin ostanut etukäteen 100e ja osien vaihto pajalla 100e. Nyt on tällä ikiliikkujalla toiset huoletonta 100tkm edessä. Corolla on kyllä luotettava auto. 270tkm ajettu 1,3 nuhapumppuhan on vasta sisäänajettu. Minkälaisia kokemuksia muilla käyttäjillä hihnan kustannuksista?
31705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

mikä oli asentajan aika
tämän työn tekemiseen?

Äänestä
  • Korkeintaan tunti menee kun vaihtaa jakohihnan kilkkeet sekä öljyn suodattimen

    Äänestä

Itse olen todella pettynyt Toyotan laatuun ja varsinkin maahantuojan asenteeseen vikoja korjattaessa! :(

Isän bensa Avensiksesta kuluivat männänrenkaat loppuun hieman yli 100 000km ajon jälkeen. Auto alkoi syömään älyttömästi öljyä ja männänrenkaiden vaihto tuli eteen. Maahantuoja ei alkanu korjausta maksamaa, koska takuu oli juuri mennyt umpeen. Tietyissä vuosimalleissa kyseistä tyyppivikaa oli ollut useissa moottoreissa, mutta silti maahantuoja maksatti korjaukset surutta asiakkailla! :O Onneksi auton myynyt autoliike tuli asiassa vastaan ja maksoi korjauksen.

Omassa D4D Corolla reistailevat nyt SCV-venttiilit (366€ korjaustyö!). Niitäkään maahantuoja ei suostu vaihtamaan vedoten taas takuuajan umpeutumiseen. SCV-venttiilejäkin on mennyt useista vähän ajetuista D4D-dieseleistä (jopa jo 60 000km kilometrin kohdalla!) ja Toyotan huolloilla on oma sisäinen tiedote viasta. Omalla autollanikin on ajatettu vasta dieselille sisäänajo eli 240tkm ja auto on aina huollettu merkkiliikkeessä! Näköjään ihan turhaan! ;(

Maahantuoja ei siis vaan halua myöntää SCV-venttiilien tyyppi-/valmistusvikaa, koska sehän tulisi kalliiksi Toyotalle! Maksatetaan vaan surutta pirun kalliit tyyppivikojen korjaukset asiakkailla! PRKL!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Tojotajarellu kirjoitti:

Käytin 1,3 corollan pajalla, ja vaihdettiin hihna kaikki muut asiaan kuuluvat, kiristimet, ohjain ym.. Lisäksi öljyt ja öljynsuodatin. Osat olin ostanut etukäteen 100e ja osien vaihto pajalla 100e. Nyt on tällä ikiliikkujalla toiset huoletonta 100tkm edessä. Corolla on kyllä luotettava auto. 270tkm ajettu 1,3 nuhapumppuhan on vasta sisäänajettu. Minkälaisia kokemuksia muilla käyttäjillä hihnan kustannuksista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu