puoliso

miten olette valinneet puolisonne?
181549
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

En kehtaa kertoa miten se tapahtui, se on niin nolo juttu ja kaikki paheksuisivat sitä. Sen verran voin kertoa, että se kävi äkkiä ja en edes harkinnut.

Äänestä
  • niin oletko tyytyväinen? Ettei kaduta!

    Äänestä

  • aila*irmeli kirjoitti:

    niin oletko tyytyväinen? Ettei kaduta!

    Olen ollut tyytyväinen viisi vuotta ja toivottavasti näin sujuu eteenkin päin. Erehdyskin se kohtaaminen tavallan oli, kun luulin häntä ulkomaalaiseksi, kun hän on sen verran tumma ja persoonallinen, ei hän ole kuitenkaan kulttuurivähemmistöönkään kuuluva. Vaan ihan tavallinen työmies, joka oli silloin komennustöissä. Varmaan se on sitä rakkautta ensisilmäyksellä, koska siinä ei tarvittu sanoja puolin eikä toisin.

    Äänestä

aikoinaan, tai toiset nyttemmin???

Äänestä

Kesäleskiä niinkuin minä??? Vai mitä täällä teette??!!

Äänestä
  • syystalvikevätkesäleski.

    T.
    Paloma

    Äänestä

Hän kai valitsi lukemattomien joukosta "vain" minut.

No joo, hän oli iso ja kommee.

Äänestä

että mä laitoin kaikki ihailijani isoon piirin ja laskin sitten entten tentten telika mentten ja se joka jäi vimpaksi sen kanssa mä astelin alttarille...

T.
Paloma
(aika kultaa muistot...)

Äänestä

Siitä on jo kauan...Silloin ei vielä tiedetty miten elämä kohtelee ihmistä.
Kevätpäivä maaliskuussa ja sunnuntai-ilta. Kuka kumma tuo mies on. Tumma, pitkä, hoikka ja ihan Elviksen näkönen. Niin, minun mielestäni. Mustat housut ja musta poolopaita, tummat hiukset. Kädet puuskassa nojaa ovenpieleen. Voi miten upea mies. Tulisipa...tulisipa hakemaan minua seuraavaan tanssiin. Ajatukset laukkasivat vinhaa vauhtia eteenpäin, uskomattoman pitkälle tulevaisuuteen. Millaistahan olisi olla hänen kanssaan naimisissa?
Säpsähdän. Hengitys salpautuu. Siinä hän on, on, on. Sydämeni visersi linnun lailla. Hän haki minua tanssiin. Ei, en muista mikä oli kappale. Sanaakaan emme vaihtaneet tanssin aikana. Sitten hän vei miut paikalleni, naisten riviin. Muuta kertaa ei hakenut. Haki vierestä.
Näin tapahtui useana viikonloppuna kevään ajan. Ei minkäänlaista ehdotusta. Kumma mies? Ei edes pyytänyt saatille.
Tanssit loppuivat kesän ajaksi. Näin häntä muutaman kerran kesän aikana kaupungin bussissa. Tunsikohan se mut, huomasin ajattelevani. Tunsi, pieni hymyn häivä. Olin ihastunut, ei olin rakastunut, häneen.
Syksyn tullen alkoivat tanssit entiseen malliin. Sinne suuntasin eräänä lauantai-iltana. 26 päivä syyskuuta...Hän oli siellä. Elämääni oli tullut rakkaus, tuleva lasteni isä...puolisoni...

Äänestä
  • romanttista...ja kivasti kirjoitit :)

    Minä tapasin vähemmän romanttisesti; hikisellä heinäpellolla ....:(

    Äänestä

  • UPDATE_6700438 kirjoitti:

    romanttista...ja kivasti kirjoitit :)

    Minä tapasin vähemmän romanttisesti; hikisellä heinäpellolla ....:(

    Mutta nyt...Kauniista :) muistoista ammenetaan voimaa vielä tähänkin päivään. Vaikka "elämä" sitten kohtelis miten, omine suruineen.

    Äänestä

muistan, kun katseemme kohtasivat, tammikuussa 1976.
Se oli menoa, eikä meininkiä.

Äänestä

muistan, kun katseemme kohtasivat, tammikuussa 1976.
Se oli menoa, eikä meininkiä.

Äänestä

sanos et häät on heikin päivänä, jottas
kait korjaat omat jälkes niinkus täälläpäin
on pruukattu tehä.

Äänestä

Olin jo yli kolmenkymmenen ja pitkälti... Elin edelleen kuin jatkettua nuoruutta. Joku sanoi minua huithapeliksi, joka ei vakiinnu koskaan... En tiedä, olisiko muka pitänyt yksinäisyytä surra, kun minä nautin vain vapaudesta. Enkä helposti edes rakastunut kehenkään. Ei ne minun siihenastiset rakkauteni mihinkään johtaneet, tai johtivat kyllä - suhteisiin. Eivät nuo minua vaimokseen ainakaan tahtoneet.
Työpaikaltani sitten bongasin perin juurin kunnolliseksi kuvittelemani miehen.
Kaikki ystävänikin aina vakiintuivat ja häipyivät kuvioista yksi kerrallaan. Toisilla oli jo toinen kierros menossa enkä minä ollut päässyt vielä ensimmäisellekään.

Äänestä

te onnellisia... siis siedättekö toisianne???

Äänestä

En ole koskaan valinnut, etsinyt enkä löytänyt. Siinä vaan käy niin.
Jos pitäisi valita, olisin vieläkin ensimmäisen valinnan edessä.

Äänestä
  • erilainen kuin muut: kelpasin hänelle.

    Oli muutenkin erilainen, mutta sen huomasin paljon liian myöhään...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


aila*irmeli kirjoitti:

miten olette valinneet puolisonne?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu