kuiva yskä

sllergiaa?

ainoa oireeni on kohtauksittaiset yskän puuskat. lääkärissä käyty ja pef puhallukset "liian hyviä" astmaa ajatellen. ei vingu eikä rohise. röntgen kuva ok. otan zyrtecin aamuisin ja lecrolynit sieraimiin, lisäksi nyt viikko takana kortisonia keuhkoihin inhalaationa. tilanne ollut hiukka perempi. nyt on kuitenkin kortisoonin vähentämisen aika, ja heti yskänpuuskat lisääntyvät.
kysymys kuuluu, onko zyrtec ainoa lääke, tarkoitan nyt siis kysymyksen heille joilla todettu vahva siitepöly allergia, että mitä lääkkeitä käytössä? ihmettelin nimittäin ettei lääkäri allergialääkitystä tehostanut, vai onko zyrtecit ja claritynit (käsikauppatavarat) todella ainoita lääkkeitä?

2

747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muita allergialääkkeitä

      Uuden ajan lääkkeitä ovat Aerius ja Xyzal. On totta, ettei kaikki allergialääkkeet sovi kaikille. Kun vuosikausien zyrtecin käyttö vaihdettiin tähän aeriukseen, niin tehosi kyllä paremmin. Joillekin xyzal aiheuttaa mahavaivoja ja toisille se taas sopii hyvin, joten ei muuta kuin lääkärin luokse, jotta saat reseptin ja pääset kokeilemaan noita uudempia lääkkeitä.

      • -aluper._

        ja kyll muutui olo! heti 2:na päivänä olo oli selkeesti parempi ja kokilin jopa puhaltaa pef:iä (olen seurannassa)ja sain huippu lukemat, ei ihme että olo hyvä! jatan nyt kestinellä ja katotaan kun kortisoni loppuu, miten flikan käy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      248
      45373
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11250
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      211
      10892
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9721
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6521
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3220
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2249
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      39
      1677
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1530
    Aihe