AVITCID HYVÄ?

24-v.

Kertokaapa, onko käyttämästäni Avitcidista mihinkään? Olen käyttänyt sitä joulukuun lopusta lähtien, mutta punaiset läiskät kasvoilta vaan eivät tunnu häviävän. Käytän 0.05 % voidetta. Entä onko nyt kesän lähestyessä vaaraa, että poltan naamani, koska Avitcid kuten Roaccutankin ohentaa ihoa ja altistaa auringolle? Pitäisikö siis jättää suosiolla Avitcid kokonaan pois kesän ajaksi? Sen verran voin sanoa, että älkää suositelko Roaccutania; lievään akneen R ei toimi, olen kokeillut! Mutta mites on tämän Avitcidin kanssa? Kertokaa kokemuksistanne tästä aineesta.

14

7471

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rasvanaama

      Käytin muutaman tuubin Avitcidia just sun iässä lievään akneogelmaan. Valitettavasti ei auttanut yhtään mitään. Alkuun oli vähän punoitusta ja hilseilyä, ja luulin että aine alkaa toimia. Mutta kuurin päätyttä naama oli aivan samassa kunnossa kuin ennenkin.

      • 24-v.

        Viitsitkö vastata vielä tähän? =) Okei, esteettisesti mikään ei siis muuttunut, mutta miten oli tuntemustesi laita. Tunsitko, että iholtasi lähti ikuinen tulehduksen tunne pois? Ja siitä vielä, että käytitkö kesälläkin ja paloiko naama? Kiitos...


    • ex-finninaama

      Mä käytin Avitcidia jonkun aikaa yhdessä Dalacin-liuoksen kanssa, enkä tykänny Avitcidista yhtään. Tuntu vaan et akne pahenee ja iho punoitti aivan kamalasti. Odottelin siinä aikani, et jos tuo olis vaan väliaikaista, mut ei se iho tuntunu siitä enää parempaan suuntaan menevän. lopetin sit kokonaan avitcidin käytön ja käytin ainoastaan dalacin-liuosta. Mullakin on siis lievä akne ja monien vuosien tuskailujen ja lukuisten voiteiden antibioottikuurin jälkeen uskaltauduin ihotautilääkärille toisten kerran (ekalla kerralla sain juuri Avitcidin ja dalacinin) ja tällä toisella kerralla sain viimein roaccutanin, jota söin 3kk ajan. Nyt on vuosien piina ohitse ja iho sileänä, ainoana harmina arvet, jotka toivottavasti haalistuisivat pian..

    • 21-v

      Mulle lääkäri määräsi 3 kuukauden Tetracyclin antibiootti-kuurin ja siihen tueksi Avitcid voiteen (0,05). Kuuri ja voide auttoivat ihan hyvin ja nyt jatkan hoitoa vain Avitcid:lla sekä juuri tuolla aikaisemmin mainitulla Dalacin-voiteella (joka sekin on antibiotti).

      Avitcidiahan käytetään yöllä (ainakin mulle lääkäri määräsi niin)ja ainoastaan sen ollessa iholla on herkempi auringolle. Joten no worries :)

      • a-a

        Avitcidia ei kylläkään saa käyttää kesällä OLLENKAAN, ei edes öisin! Muu informaatio on täysin väärää. Tietenkin jos välttämättä haluaa itselleen läikikkään rusketuksen niin siitä vain... Mutta lääkärit kertovat yksimielisesti että kesällä käytetään jotain muuta lääkitystä kuin Avitcidia, se on vain talviajan hoitoon.


      • 24-v.
        a-a kirjoitti:

        Avitcidia ei kylläkään saa käyttää kesällä OLLENKAAN, ei edes öisin! Muu informaatio on täysin väärää. Tietenkin jos välttämättä haluaa itselleen läikikkään rusketuksen niin siitä vain... Mutta lääkärit kertovat yksimielisesti että kesällä käytetään jotain muuta lääkitystä kuin Avitcidia, se on vain talviajan hoitoon.

        Eli käytän vielä tälläkin hetkellä sitä. Vaikka lopettaisin sen käytön heti, onko odotettavissa, että naama läikkiintyy ja palaa kuitenkin tulevana kesänä?


      • matrix
        24-v. kirjoitti:

        Eli käytän vielä tälläkin hetkellä sitä. Vaikka lopettaisin sen käytön heti, onko odotettavissa, että naama läikkiintyy ja palaa kuitenkin tulevana kesänä?

        Siihen osaa vastata apteekki tai lääkärisi paremmin kuin kukaan täällä..


      • 24-v.
        matrix kirjoitti:

        Siihen osaa vastata apteekki tai lääkärisi paremmin kuin kukaan täällä..

        Lääkäri tietää sen, mikä lukee lääkkeen tuoteselosteessa, ei muuta! Henkilöt, jotka ovat henk.koht. käyttäneet tuotetta, voivat kommentoida hieman varmemmalla pohjalla. Itse tiedän KAIKEN aknen hoidosta, koska olen sitä tasan 10 vuotta sairastanut, etkö huomannut nimimerkkiäni?!!! Avitcidia en vaan sattumalta ole koskaan käyttänyt.


      • leka
        a-a kirjoitti:

        Avitcidia ei kylläkään saa käyttää kesällä OLLENKAAN, ei edes öisin! Muu informaatio on täysin väärää. Tietenkin jos välttämättä haluaa itselleen läikikkään rusketuksen niin siitä vain... Mutta lääkärit kertovat yksimielisesti että kesällä käytetään jotain muuta lääkitystä kuin Avitcidia, se on vain talviajan hoitoon.

        Kyllä voit käyttää Avitcidia kesälläkin, jos muistat vaan todella huolella suojata ihon, eli aina aurinkoon öljytöntä aurinkosuojavoidetta. Avitcid ohentaa ihon pintakerrosta, joka suojaa ihoa auringolta, eli lisäsuoja rasvoista on tarpeen.


    • avitcid

      Hei 24-v!

      Olen suurinpiirtein sinun ikäisesi ja harmistuin suuresti, kun e-pillerien lopettamisen myötä ihoni reagoi kuin teini-ikäisen. Eli otsa tuli täyteen pieniä komedoja (ei kunnollisia finnejä, vaan ihon alla piileksiviä "pirulaisia").

      Sain lääkäriltä Avitcid 0.05%-reseptin ja olen sillä voidellut otsaa nyt 9 pv. Koska voide ei ärsyttänyt ihoani mitenkään, sain luvan käyttää sitä aamuin illoin (ja jonain päivinä lisäsin duunin jälkeen kotiin tultuani ja meikit pestyäni).

      Uskomatonta, mutta totta - otsani on nyt lähes sileä! Eli avitcid todella auttoi minun tapauksessani. Ihotautilääkäri sanoi, että tulosta saa tod.näk. odottaa kauankin, koska akne paranee keskimäärin vain n. 20 % kuukaudessa, joten olen todella iloisesti yllättynyt!

      Hyvää jatkoa ja sitkeyttä! Käy lääkärissä kysymässä tehokkaampia aineita jos iho ei ala paranemaan... ehkä jokin tuote Avitcidin rinnalle?

    • kokos3
      • fu2222

        mitä v*ttua nyt taas. kukaan ei usko tätä p*skaa


    • Hei,
      Haluan suositella sinulle seuraavasta sivustosta: http://erectile-dysfunctions.biz Sieltä löydät kaikki tiedot, jotka auttoivat minua selviytymään minun ongelmani.

    • evan11

      Hei,
      Haluan suositella seuraavasta sivustosta. Siellä löydät kaikki tiedot, jotka auttoivat minua selviytymään minun ongelmani. http://ordercheappills.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      160
      1519
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1083
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      183
      732
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      701
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      209
      664
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      645
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      566
    8. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      45
      525
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      66
      516
    10. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      38
      516
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      471
    12. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      469
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      457
    14. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      38
      450
    15. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      450
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      439
    17. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      69
      431
    18. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      423
    19. 19
      394
    20. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      394
    Aihe