Kuinka yleistä on, että käytetään Jyväskylästä Jykylä muotoa? Kaupungin ympäristössä asuvat erityisesti voivat vastata.
JYVÄSKYLÄ = JYKYLÄ
opettaja.
113804
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Täällä maalla (60 km Jyväskylästä) puhutaan useammin Jyskälästä, esim. jos ollaan lähdössä ostoksille, niin lähdetään Jyskälään.. Jykylää on nähnyt useammin kirjoitettuna kuin kuullut lausuttuna.
Lyhennätkö itse oman kotikuntasi nimen ääliömäiseksi?
Kumpi on se ääliömäinen vaihtoehto, Jykylä vai Jyskälä? Jyskälä ei kuulosta minun korvaan ollenkaan ääliömäiseltä...
Tarkoitus oli vastata ensimmäisen viestin kirjoittajalle.
Jykylä ääliömäisempi, mutta en tykkää Jyskälästäkään. Tuota Jyskälää kuulu taannoin käytettävän Neste -rallin yhteydessä.
Kiitos vastauksista. Kieli ja nimet muuttuvat...erityisesti puhekieli muuttuu nopeasti. Tekstiviestit ovat myös muuttaneet puhekieltä lyheempään muotoon. Eikös keskustelupalstoille myös kirjoiteta paljo puhetyylistä settiä?
JyVÄSkylä taipuu mielestäni mainiosti tuohon Jykylä muotoon. Pääsee ensimmäisestä ä kirjaimestakin eroon.
Tekstiviestiä kirjoittaessani lyhennän Jkylä, eli tipautan sen ekan y-kirjaimenkin pois.
Aina on puhuttu Jyskälästä, Jykylä-versiota en muista kuulleeni.. Itse lyhennän Jyväskylän useimmiten Jkl:ksi.
Tulosruudussa tuli eilen juttua MM-rallista ja haastateltavana ollut nuori rallikuski puhui Jyskälästä...
Ei jyväskyläläiset käytä tuollaisia jyväjemmarisanoja. Nämä maalaiset (uurainen, saarijärvi, kivijärvi, kannonkoski, äänekoski, suolahti jne..) Käyttävät tuollaisia idioottimaisia lyhenteitä. Jyväskyläläiset puhuvat ihan jyväskylästä tai kirjakielessä lyhentävät sen JKL.
Minä tiedän monta jyväskyläläistä, jotka ovat 'kaupungissa' tai menossa 'kaupunkiin'. Ihan kuin tässä maassa ei muita kaupunkeja olisi... En ole mistään mainitsemistasi jyväjemmaripaikoista ja silti puhun jyskälästä.
Kinnulat välistä!;P