Tarkoitus lähteä 2 vkoksi Thaimaahan. Kaikki matkat lähes myyty vkoilla 7-9, myöhässä kun ollaan. Ruotsin kautta vielä runsaasti tarjontaa, mutta mites suosittelette perheen kanssa (2 aik lapset 13 ja 14v.) reissun suunnittelua.
Reittilennot aika kalliita, majoitus kyllä näyttää onnistuvan netin kautta.
Eli kokemuksianne miten PERHE huokeimmin Samuille tai Koh Phangille pääsisi.
Onko 6000-7000 € / 2vkoa / 4 henkeä ja Ruotsin kautta ainoa vaihtoehto...?
Samuille, mutta miten
4
1114
Vastaukset
- Ripa R
Kyllähän samuille pääsee, kokeile vaikka Helin Matkat(http://www.helinmatkat.fi).
Olin viime maaliskuussa 2vkoa samuilla ja matka varattiin vasta helmikuussa... Noinkin lyhyellä varitusajalla Helin tytöt järkkäsivät mainion loman meille. Reittilennot ja huippuhotelli, privaattikuljetukset jne. Suosittelen! - itse varaten
Ja tietysti varaat sitten Samuilta hotellin. Viime helmikuussa Finnairillakin pääsi n. 1000 e / aikuinen reittilennolla Bangkokiin. Tukholmasta Finskillä maksoi 700 e aikuinen (lapsi 500 e), siinä joutuu vain sitten starttaamaan Tukholmasta ja sieltä lennetään ensin pienemällä Finskin koneella Helsinkiin ja Hgistä sitten MD11 koneella suora lento Bangkokiin. Paluussa jäätte tyynesti pois Helsingissä (selvitätte Bangkokissa matkatavaranne Hkiin, perutte viimeisen jatkolennon (meillä onnistui ihan helposti). Toinen tapa varmistaa, että saa matkatavarat pois Helsigissä on se, että varaa tuon Tukholmaan menevän jatkolennon niin "pitkälle", että Finnair pistää teidät itse selvittämään matkatavaranne sinne, ei ne niitä tuntitolkulla pidä tallessa jatkolentoa varten.
Samuin lennot maksanevat n. 200 e / aikuinen (löytyy kun googletat, vai yksi lentoyhtiö saa thaimaassa lentää Samuille, siksi lennot vähän hintavia muihin sisäisiin lentoihin verrattuna, mutta ihana on paikkakin..). Hyviä hotelleja saa kahdeksi viikoksi n. 1000 euron tienoilla. Katso netistä Samuin hotellien hintataso, hotellin voi varata myös yleensä hotelleista suoraan tai sitten hotellivaraamon kautta. Kun varaa suoraan hotellista itse, voi maksaa sitten vasta paikan päällä yleensä. Lisäksi monesta hotellista hakevat teidät lentokentältä pientä maksua vastaan, niin ei tarvitse seikkailla missään.
Tällä tavalla tehtynä 2 aik 2 lasta ei kyllä minusta hinnaltaan mene tuonne 7000 euroon, vaan jää alle 5000 euron (sillä oletuksella, että aikuisilla noi kaikki lennot maksais 1000 e / nenä ja lapsilla menis n. 700 e / nenä, vaikka siis menisitte reittikoneilla. Finnairilla ei ole kyllä tarjouksia enää hiihtolomaviikolle ja nyt alkaa olla hyviä hetkiä tehdä lentovaraukset. Mitä lähemmäs mennään hiihtolomaa, niin sitä kalliimmaksi lennot tulee. Itse siis varasin tukholman kautta hintaan 700 e viime helmikuussa. Blue1:lla lento Hki-tukholma maksoi veroineen yms. päivineen n. 32 e / hlö (nämäkin pitää ajoissa varata, hinnat nousee mitä lähemmäs pääsee).
Olen kuullut myös, että ihmiset lentää myös Frankfurtista Thailla, eli ensin joku halpalento sinne ja sitten jatketaan Thailla. Mutta hintoja en tiedä. - www.matkaporssi.com
www.matkaporssi.com
- perhe
Me varasimme lennot KLM:n kautta joulukuuksi, 923 euroa henkilö. Perheeseen kuuluu 2 aik ja 13 ja 14-vuotiaat lapset. Lento Hki-Amsterdam-Bangkok. Bangkokista Samuille air bangkokilla noin 150 euroa henkilö. Majoitus noin 50 euroa yö hyvätasoisessa bungalowissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann4863326Teidän persujen pitäisi välillä miettiä kuinka Suomen talous saataisiin kuntoon
Ja lopettaa tuo tyhjänpäiväinen maahanmuuttajista höpöttäminen. Teillä on sentään rahaministerin salkku tällä kierroksel1532365- 1352192
Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria
Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel361673Kuka omistaa entisen Veljeskodin?
Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä71645Kaninkolojen vaikutus?
Vinkki sinkkumiehille: jos haluatte kunnollisen täysijärkisen naisen, niin kaivautukaa ulos kaninkoloistanne ja parantak2131426Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva1771414Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset
He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien161289- 91192
- 571136