Ensi vuoden valtsikan

ovatko ne samoja tai vaihtuvatko ne joka vuosi?
Ajattelin jo nyt hankkia nuo kirjat ja aloittaa lukeminen, koska sitten voisi yrittää monta paikkaa. ei tulisi aikapulaa lukemisen kanssa.
5777
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Moi,

Hain toista kertaa valtsikkaan ja tällä kertaa tärppäsi. Olen 30 ja haluan tässä antaa neuvoja työssäoleville hakijoille.

Maaliskussa aloitin tekemään lyhennettyä työpäivää, eli varasin yhden päivän viikossa lukemiseen. Tärkeintä kuitenkin mielestäni oli toukokuussa pitämäni 2 viikon lukuloma, jonka aikana luin n.6-8 tuntia päivässä. Minusta tuntuu, että tämä 2 viikkonen oli se ratkaiseva tekijä.

Huhtikuussa luin pääsykoekirjan pikaisesti läpi, muodostaen käsityksen sisällöstä. Tämän jälkeen luin sen tehden muistiinpanoja. Kirjoitin vielä muistiinpanot puhtaaksi ja sitten luin vertaillen kirjaa ja muistiinpanoja. Tein myös listan otsikoista väliotsikoineen, johon laiton sanalla parilla kunkin luvun pointit. Luin kirja siis n. 4 kertaa. Kävin tämän ajan kuitenkin töissä, lyhennystä ja 2 viikkoa lukuunottamatta.

En ole käynyt lukiota päivääkään ja ikääkin on jo karttunut. Silti valtsikan ovet aukeni. Tämä rohkaisuna niille, jotka vielä surevat hylkäävää päätöstä. Sinnikkyys kyllä palkitaan.

Äänestä
  • Minulla myös yksi kaveri yritti toista kertaa, mutta ei onnistunut.

    Äänestä

vaihtua, joten sinuna en tässä vaiheessa ostaisi jotakin tiettyä kirjaa omaksi. Voit hiukan tutkailla onko kyseinen kirja ollut valintakoekirjana jo monena vuonna. Jos on, silloin saattaa olla hyvinkin todennäköistä että se vaihtuu ensi vuodeksi. Valtsika on perinteisesti ilmoittanut melko varhaisessa vaiheessa seuraavan kevään pääsykoekirjat. Muistaakseni joskus tietoa on saattanut olla tiedekunnan sivuilla jo loppu- tai aivan alkuvuodesta. Malttia siis...

Äänestä
  • Helsingin valtsikkaan ainakaan ei voi kuin hakea kuin yhteen paikkaan kesän haussa, jos sitä ajattelit tuolla että ehtii lukea moneen paikkaan.

    Äänestä

Voin vannoa, että haluamasi aineen perusopinnot auttavat sinua pääsykokeissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pääsykoekirjat? kirjoitti:

ovatko ne samoja tai vaihtuvatko ne joka vuosi?
Ajattelin jo nyt hankkia nuo kirjat ja aloittaa lukeminen, koska sitten voisi yrittää monta paikkaa. ei tulisi aikapulaa lukemisen kanssa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu