Vauva mukaan luennoille?

Stadia / klö

Voiko Stadiaan ottaa vauvan mukaan luennoille? Vai miten siellä suhtaudutaan asiaan? Erään toisen AMK:n opettaja kun itse rohkaisi minua ottamaan vauvan mukaan vaan.. Opiskelen siis kätilöksi.

18

3635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • et ole tosissasi?

      Aiot raahata kirkuvan nahkapokaalisi häiritsemään muiden ihmisten opiskelua? WTF? Eikö jo oma pää sano, ettei todellakaan sovi tuoda kakaroita luennoille. AMK ei ole mikään päiväkoti. Vie penskasi hoitoon, niin kuin kaikki muutkin tekevät.

    • Fran82

      Minä en ainakaan tykkäisi, jos joku tulisi vauvan kanssa tunnille. Pitää miettiä myös muita ihmisiä, kaikki eivät todellakaan tykkää lapsista ja vielä vähemmän siellä missä pitäisi keskittyä.

      Tuskin pystyt pitämään lapsosta hiljaa vaikkapa kahta tuntia yhtä putkea? Ja veikkaan, että vauva häiritsee sinunkin opiskelua.

      • che

        pieni huomatus :D
        "Pitää miettiä myös muita ihmisiä, kaikki eivät todellakaan tykkää lapsista ja vielä vähemmän siellä missä pitäisi keskittyä"
        Huom, hän opiskelee kätilöksi..toivoisin, että lähes kaikki pitäisivät lapsista... Sikäli kun ovat alan valinneet?


    • NIkström

      Eräällä teekkaritytöllä oli kerran noin vuoden ikäinen vesseli mukana TKK:lla, huomasi selvästi, että ei tytön opiskelusta tullut mitään ja häiritsi vielä muitakin. EI mukaan penskaa kiitos.

    • huomioon..

      Kannattaa ottaa huomioon, että aloittaja opiskelee kätilöksi. Siellä (toivottavasti) opiskelijat pitävät lapsista. Ainakaan itseäni, myöskin tulevaa kätilöä, ei haittaisi välttämättä, kunhan lapsi olisi hiljaa, koska luennoilla tosiaan olisi kiva pystyä keskittymään. Tietystikään lapsien kanssa tällaista täys-hiljaisuutta ei voi luvata, joten kehottaisin viemään lapsen hoitoon. Voit sitte koulun alkaessa kysyä muilta kurssikavereilta yms. heidän mielipidettään, mutta itse en varmastikaan veisi.

    • Jo21

      Hei,
      Itse opiskelen Stadiassa sairaanhoitajaksi. Koulussa tunnit toteutetaan paljolti luokkahuoneissa ja monet koulun luokista ovat pieniä. Massa luennot, kuten lääkärin luennot, pidetään yleensä auditorioissa ja lääkärit ovat aika ehdottomia hiljaisuuden kanssa. Kannattaa keskustella tutor opettajan/kurssi opettajan ja oman ryhmäsi kanssa asiasta.
      Tsemppiä opiskeluun!

      • Huh huh

        Mikä ihme siinä on, että AMK:ssa opiskelevat eivät osaa suomen kieltä? (massa luento ym. sanahirviöt). Tämä palsta on ihan täpösen täynnä yhdyssanataidottomia tyyppejä. Käsittämätöntä! Arvosanaksi äidinkielestä riittää varmaan keveästi A kun AMK:sta on kyse.


      • ...
        Huh huh kirjoitti:

        Mikä ihme siinä on, että AMK:ssa opiskelevat eivät osaa suomen kieltä? (massa luento ym. sanahirviöt). Tämä palsta on ihan täpösen täynnä yhdyssanataidottomia tyyppejä. Käsittämätöntä! Arvosanaksi äidinkielestä riittää varmaan keveästi A kun AMK:sta on kyse.

        tai hanki edes elämä..


      • miikkeli
        Huh huh kirjoitti:

        Mikä ihme siinä on, että AMK:ssa opiskelevat eivät osaa suomen kieltä? (massa luento ym. sanahirviöt). Tämä palsta on ihan täpösen täynnä yhdyssanataidottomia tyyppejä. Käsittämätöntä! Arvosanaksi äidinkielestä riittää varmaan keveästi A kun AMK:sta on kyse.

        :D:D mikäs pikku lukiolainen siellä kirjoittelee? Ei täällä vaadita täydellistä kirjoitusasua. Rauhoitu.


      • näitä keskusteluja,
        Huh huh kirjoitti:

        Mikä ihme siinä on, että AMK:ssa opiskelevat eivät osaa suomen kieltä? (massa luento ym. sanahirviöt). Tämä palsta on ihan täpösen täynnä yhdyssanataidottomia tyyppejä. Käsittämätöntä! Arvosanaksi äidinkielestä riittää varmaan keveästi A kun AMK:sta on kyse.

        jos olet tuollainen "pilkun viilaaja"! T. AMK-opiskelija L:n äidinkielen arvosanalla.


    • Stella*

      Kannattaa aivan ensimmäisenä kysyä muilta opiskelijoilta ja opettajalta, jonka luennolle aiot osallistua. Ja mieluiten ilman lastasi.
      Jos muilla ei ole sitä mitään vastaan, niin voithan sitä kokeilla..

      ..Nopeasti vaan tulee muilta palautetta, jos muut eivät saa opiskelurauhaa lapsesi takia :)

      • vähän eri alalla

        Kaveri valitti vähän päinvastaista ongelmasta samassa tilanteesta. Ihmiset pitivät vähän liikaakin tunneilla olevasta pienokaisesta ja tunneilla oikeasti kuului sellainen "aawww"-kuoro kun vauva tyyliin yski. Ja nämä ihmiset ovat sentään tulevia lastentarhanopettajia joista puhun..
        Jos omaa luokkaani miettisin, niin sopii tulla jos istuu luokan perällä oven vieressä, josta sitten pääsee hipsaisemaan pois mikäli lapsesta alkaa lähteä ääntä.
        Tuo opiskelutovereilta kysyminen on sinänsä ongelmallista, että harvapa kehtaa päin naamaa sanoa että ei sovi tuoda lasta. (Toisaalta kärsiköön nahoissaan jos eivät kehtaa kieltää.) Kehotan keskustelemaan asiasta opettaja-tutorin sekä aina kyseisen kurssin opettajan kanssa.


    • yksi työtön

      Ei todellakaan kannata. Pitäisihän järjen jo sanoa, että tuollainen ei käy.Ihan sama kun joku haluaisi tuoda ystävänsä luennolle.
      Itse olen joutunut avoimen yliopiston sosiaalipolitiikan luennoille, jolle joku tuli joka kerta luentosarjan aikana pienen vauvan kanssa, joka itki ja oli todella levoton. Minulla meni hermot, sillä vauva häiritsi ainakin minua. Tästä on useampi vuosi aikaa, enkä muista valitinko siitä avoimeen yliopistoon. Luennoitsijallakin taisi mennä hermot. Kukaan ei kuitenkaan tainut sanoa asiasta mitään vauvan kanssa tulleelle.
      Luennoillehan on tarkoitus mennä oppimaan ja kuunntelemaan, tekemään muistiinpanoa ja erityisesti olemaan mölyämättä. Jos tulee vauvan kanssa luennolle edellämainittu estyy. Kyllä tuolla maailmalla näkyy tahtomattaan paljon lapsia sellainenkin, joka niitä inhoaa. Jos tulee opiskelemaan avoimeen yliopistoon luulisi olevan senverran älliä, että ymmärtää tämän.
      Muistan tosin myös tapauksen, jossa joku tuli avoimen tenttiin lapsen kanssa. Tämä oli ehkä joku 6-vuotias ja taisi osata olla hiljaa. Tentin valvoja huomautti tästä. Silti tuokin oli minusta tyhmää.
      Elämässä pitää jokaisen tehdä valintoja. Ketään tuskin pakotetaan lapsia hankkimaan ja nainen on itse vastuussa omasta kehostaan. Olenkin sitä mieltä, että jos hankkii lapsia, eikä saa niille hoitoa kannattaa jättää opiskelut väliin.

      • kokemuksia..

        Olen täysin samaa mieltä kanssasi! "Elämässä pitää jokaisen tehdä valintoja. Ketään tuskin pakotetaan lapsia hankkimaan ja nainen on itse vastuussa omasta kehostaan. Olenkin sitä mieltä, että jos hankkii lapsia, eikä saa niille hoitoa kannattaa jättää opiskelut väliin. "

        Itsellänikin on kokemusta tällaisesta, myöskin avoimen yliopiston luennoilla! Ja se todellakin oli järkyttävää!


    • Tuleva sh

      Opiskelen itsekin Stadiassa vikaa vuotta, ja kuten joku jo sano, niin lääkärinluennoille ei kannata ottaa. Siellä nimittäin on porukkaa eri ryhmistä ja kaikki on väsyneitä pitkän päivän jälkeen...Kannattaa ihan opettajalta kysyä asiasta, luulisi onnistuvan oman ryhmän tunnille jos nyt ei joka päivä lasta tuo mukaan.. Aika rankkaa tekstiä jengi täällä kirjotellu, eipä kannata välittää! Tsemppiä opiskeluun!:)

    • mukaan

      Ei missään nimessä vauvaa mukaan häiritsemään muiden opiskelu-intoa ja -halua.
      Itsekin äitinä en voisi kuvitellakaan moista, vaikka lapsiani paljon rakastankin.
      Kuvittelepa tilanne, jossa käsitellään jotain tulevaisuudessa todella tärkeää asiaa ja joka sinun itsekin olisi pakko oppia ja lapsesi alkaa siellä huutamaan. Mitä teet? Lähdet lapsen kanssa pois etkä saanut itse tilaisuutta kuunnella ja oppia ko. asiaa vai hyssyttelet lastasi ja yrität kuunnella ja näin viet oppimisrauhan myös kaikilta muilta paikalla olijoilta:
      En suosittele kenellekään

    • Velma

      Kyllä nyt jotain yksittäisiä kertoja lapsi voi olla mukana, siis vähän vanhempikin, jos ei hoito onnistu. En mää ainakaan koko ajaksi suosittelis ottamaan mukaan, kun jos se huutaa tai on liian söpö, niin menee keskittymiset joka tapauksessa.

    • nyt vähän!

      Hoida ensin vauvasi ja aloita vasta sen jälkeen opiskelut! Ethän voi töihinkään mennä vauvan kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olit niin lähellä

      Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa
      Ikävä
      118
      5171
    2. Mitä elukkaa kaivattusi

      muistuttaa? Vastaan ite myöhemmin. Miehelt.
      Ikävä
      47
      2839
    3. Kun me näemme taas

      Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen
      Ikävä
      33
      2802
    4. Haleja ja pusuja

      Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺
      Ikävä
      30
      2478
    5. Onko mukava nähdä minua töissä?

      Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭
      Työpaikkaromanssit
      23
      1819
    6. Oletko mielikuvasi kaivatusta muuttunut

      Lähiaikoina? Jos, mihin suuntaan? Miten ja miksi?
      Ikävä
      118
      1647
    7. En kirjoita sulle tänne

      Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä
      Ikävä
      10
      1610
    8. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      23
      1334
    9. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      10
      1298
    10. Hukkuu hukkuu

      Mitä houdiineja nämä kun ajaa veteen
      Laitila
      96
      1197
    Aihe