hyvä alku

palstailija

Onpa hyvä, että tällainenkin keskustelualue on hoksattu laittaa. Olen välillä tuntenut itseni näissä puutarhakeskusteluissa oudoksi linnuksi, kun kuoputettavana on vain pari aaria vuokrapalstaa. Onneksi tosin monivuotisena, niin voi kasvattaa perennoita ja marjapensaitakin. Jo talvella on mukava käydä iltalenkillä kurkistelemassa, kuinka jouluruusu kukkii...
Vaikka asun isossa kunnassa (noin 25 000 asukasta), ei täällä ole kuin yksi vuokrapalsta-alue ja yksi ryhmäpuutarha (siis mökkejä varten) ja palstoillakin viljelijöiden määrä on aika vähäinen. Vieressä olevilla urheilu- ja koirakentillä kunta hoitaa hyvin alueita, palstojen ympäriltä ei juuri muisteta pujoja niitellä - osoittaako se jotakin arvostuksesta?

5

1002

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talkoo hommiin

      sen niittely?

      • onkin

        Ehkä usean aarin niittely on kohtuuton vaatimus, kun ympärillä on hehtaarin verran viljelemätöntä aluetta pujoa kasvamassa. Onneksi viljelyssä olevat palstat ovat aika lähekkäin, mutta silti olen yrittänyt pitää omien kahden aarin lähellä olevia viljelemättömiä alueita (noin neljää aaria ja käytäviä lisäksi) pujoista ja koivunvesoista vapaina. On siinä hennolla naisella kuntoilemista, kun se viljeltävä aluekin pitäisi hoitaa... Moni viljelijöistä on jo aika iäkkäitäkin.


    • Kaste

      Niitä pujoja kai pitäisi palstalaisten itsensä nypiskellä, kun ovat ahkeria puutarhaihmisiä?? Kai se niin noteerataan. Pujo sinänsä allergisoi pahasti, et oman etunne nimis, repikää ja hukatkaa.

    • uusi puutarhuri

      Minulla on vähän sattuman kauppaa melkoinen plantaasi, yli 2000 neliötä, suurin osa tosin ihan pelkkää nurmi- ja metsäaluetta, muutama kukkapenkki.. Todella kauniita "isoäidin" semmoisia, jotka on aikanaan tehty huolella ja joiden hoitaminen on melko helppoa. Nyt kiinnostaa hyötykasvit, ryytimaa, perunat jne., joten kaikki palstalta saatu tieto on kullan arvoista.

      Ongelmana, kuten tuolla todettiin, on ne kelmit, jotka käyvät pihistämässä marjoja ja juureksia.

      • ja se onkin hommaa

        koska ovat niin syvässä. Balsami on pirullistä leviämään. Naapuri sitä istutti ihan tarkoituksella ja nyt valtaa kaikki paikat. Kiskon sitä aina juurineen. Vattupuskat ovat myös pienellä palstalla hankala "paimennettava". Juurivesoja nousee mistä sattuu.
        Mustaherukkaan iski äkämä. Pitäis kiskoo ylös koko pensas, mutta se on sitten ongelmajäte. Meillä polttaminen on kiellettyä. Ei kai muuta kuin pieniksi palasiksi jätesäkkiin ja kannat omaan roskikseesi? Mohöjuuri kulkeutuu alueelta toiselle saappaissa ja multaisissa työkaluissa.
        Kultapalloista,malvasta ja kultapiiskuista tuli ihana kimppu maljakkoon.Tilliä tulee,laitan juuri tillilihaa siiklin kanssa.Nam nam!
        Jos on murhetta ja vaivaa niin on sitten mielihyvääkin meidän vähän yli aarin palstasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      1972
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      620
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      31
      536
    4. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      59
      452
    5. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      37
      445
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      439
    7. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      407
    8. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      403
    9. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      391
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      34
      387
    Aihe