Miten vanha sohva pois?

SaraDor

Olisko kellä hyvää vinkkiä? Asialliset please.
Olen ostamassa uutta sohvaa ja se tuodaan kotiin. Siät ennen pitäisi saada vanha rähjä ulos ja jonnekin kaatopaikalle? Espoossa yh-äitinä ei ihan helppo homma. Kantoapua? Pakettiautoa? Jne. Onko jotain yksinkertaista keinoa? Ikeasta tuovat uutta parin viikon sisällä ja sitä ennen pitäisi vanha saada pois alta. Ei ilkeä myydäkään kun niin rähjäinen.

4

3785

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bestof80s

      Jos sohva on vielä käyttettävässä kunnossa, niin kierrätyskeskus kuljettaa sen käsittääkseni maksutta
      pois...
      Lisätietoa; http://www.kierratyskeskus.fi/

    • uutta ostaessa?

      Vai eikö Ikea tällaista(kaan) pysty hoitamaan? Siinäpä olisi taas yksi syy suosia kotimaista.

    • pavel77
    • Naikkonen vaan

      Luulisi nyt siellä päin asuvan raavaita miehiä ja naisia, jotka varmasti kiikuttaisivat sohvan vähintäänkin pihalle, ja jos tutulla/naapurilla tms. löytyy peräkärryä tai pakua, niin eipä se ole homma eikä mikään (ellet sitten asu hissittömän kerrostalon ylimmässä kerroksessa, jossa on ahtaat kierreportaat ;)). Ja tutut varmasti hoitavat homman kahvi/pullapalkalla mahd. bensakustannukset, jos nyt kierrätyskeskus/kaatis on jossain huitsin nevadassa ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1869
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1735
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1691
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1536
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1240
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe