Poliisin surmaajalle

Mikä olisi sopiva tuomio sille kaaharille joka surmasi poliisin.
Itse olen sitä mieltä että kyseessä ei suinkaan ole murha, koska en usko että surmaaja tahallaan ajoi poliisin päälle. Eli minun mielestäni tuomio törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä ratista ja törkeästä liikenteen vaarantamisesta -> 4 vuotta linnaa.
151315
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

mikä murha ja sillä siisti.
Kun koheltaa niin kannattaa ottaa tämä huomioon jo lähtiessään.

Äänestä
  • Tahallisuus pitää näyttää toteen ennenkuin poliisin kuolemasta voidaan rangaista murhana. Suomi on poliisivaltio ja täällä on nostettu poliisi puolijumalan asemaan. joka alalla menehtyy onnettomuuksissa ihmisiä. Mutta vain poliisien kuolemasta nostetaan haloo.Suurin osa poliiseista on kaiken lisäksi mulkkuja. Siis ihmisinä täysiä kyrpiä.

    Äänestä

  • tahallisuus kirjoitti:

    Tahallisuus pitää näyttää toteen ennenkuin poliisin kuolemasta voidaan rangaista murhana. Suomi on poliisivaltio ja täällä on nostettu poliisi puolijumalan asemaan. joka alalla menehtyy onnettomuuksissa ihmisiä. Mutta vain poliisien kuolemasta nostetaan haloo.Suurin osa poliiseista on kaiken lisäksi mulkkuja. Siis ihmisinä täysiä kyrpiä.

    Kas, kun et ehdottanut, että jos poliisi on mulkku, niin sen saa surmata.

    Äänestä

Tuo tahallisuus ei ole ainoa murhan tunnusmerkki, siihen kuuluu myös se että jos teko kohdistuu virkamieheen joka on virkatehtäväänsä suorittamassa, pitämässä hulta yleisestä turvallisuudesta. Eli esitutkinnan lähtökohtana on ilman muuta murha.

Rattijuopumukset ovat tänä päivänä jo joka päiväistä uutiskamaa, ja melkein jokapäiväistä on myös rattijuoppojen aiheuttamat vakavat onnettomuudet. Minun mielestäni jos rattijuoppo tappaa kenet hyvänsä tienpäällä, pitäisi lähtökohtana olla vähintään tappo.
Juoppohan tietää kännissä lähtiessään mitä tekee ja tietää siitä aiheutuvan vaaran muille tiellä liikkujille.

Tuon Kälviän äidin pikku tuunaripojun kohdalla pitäisin tuomioon asti murhan rikosnimikkeenä. Todennäköisesti se kuitenkin laskee tapoksi, ei kuitenkaan kuolemantuottamukseksi. Vuosia toivottavasti raskaimman jälkeen, saisivat karskit vankilakundit vähän tuunattavaa iltojen iloksi. Voisivat viritellä pojun takapuskuria.

Äänestä
  • omilla sivustoillanne. Sinun märät unesi "karskeista vankilakundeista" eivät kiinnosta tavallisia ihmisiä. Äläkä hätäile, kyllä sinä sinne ihmemaahasi vielä pääset ja saat tutustua niihin oikeisiin vankeihinkin. Ennemmin tai myöhemmin jäät kiinni kun tirkistelet housut kintuissa naapurin pikkupoikia. Tai omiasi.

    Äänestä

  • voisi pysyä kirjoitti:

    omilla sivustoillanne. Sinun märät unesi "karskeista vankilakundeista" eivät kiinnosta tavallisia ihmisiä. Äläkä hätäile, kyllä sinä sinne ihmemaahasi vielä pääset ja saat tutustua niihin oikeisiin vankeihinkin. Ennemmin tai myöhemmin jäät kiinni kun tirkistelet housut kintuissa naapurin pikkupoikia. Tai omiasi.

    No voi voi!
    Sattuiko jostain syystä noin pahasti?

    Heh!

    Äänestä

  • "Tuo tahallisuus ei ole ainoa murhan tunnusmerkki, siihen kuuluu myös se että jos teko kohdistuu virkamieheen joka on virkatehtäväänsä suorittamassa, pitämässä hulta yleisestä turvallisuudesta. Eli esitutkinnan lähtökohtana on ilman muuta murha."

    Ja jos teko kohdistuu virkamieheen hänen virkatoimensa vuoksi, on kyseessä murha. Toisin sanoen jos tappaa jonkun siksi että hän on poliisi, tuomitaan hänet murhasta, vaikka poliisi olisi ollut vapaa-ajallaan.

    Äänestä

samaa mieltä.

Äänestä

Tämä kunnon poika ajoi kännissä kahtasataa kiertäen tiesulun ja surmaten poliisin. Ja ei ollut tarkoitus? Vähän sama kuin heittelisi dynamiittia väkijoukkoon ja mussuttaisi "ettemmä mitään tappaa yrittäny".

Oikea rangaistus on tietenkin elinkautinen, ajokielto, inssi uusiksi ja sotilasarvo pois.

Äänestä
  • 3 vuotta yhdyskuntapalvelua......

    Äänestä

Järkevin ja ennenkaikkea tehokkain rangaistus olisi antaa ISO sakko(=ainakin 150 euroa) ja ottaa ajokortti pois ainakin 3 kuukaudeksi!
Kyllä poika oppisi ettei saa kännissä kaahailla kun otettaisiin kortti pois eikä pääsisi ollenkaan ajelemaan! Alkaisi varmaan itsekin tajuta, että nyt tuli tehtyä pikkuinen moka ja että sitä ei kannata tehdä uudestaan.
Jos vielä toistais tekosensa tuosta huolimatta, niin vois harkita jopa ehdollista vankeutta.

Äänestä

Humalassa ajaminen on tietoista koheltamista ja tietoisesta rikoksen tekemisestä pitäisi saada kovempi tuomio.

Äänestä
  • Selvinpäin tappaminen on tietoista. Ja niitä murhia tekee aikuiset ihmiset. Ja kun aikuinen ihminen murhaa raa´asti jonkun, toiset aikuiset itkee täällä kun PAHA poliisi kuulustelee tuttavapiiriä.
    Kun nuori tekee jotain, samat aikuiset ovat porukalla lynkkaamassa kaikki alle kolmekymppiset. Ja silloin samat inisijät vinkuu kuinka KILTTIÄ poliisia on kohdeltu kaltoin.
    Sitten kun oma pentu on soosissa niin pojat on poikia mutta jos naapurin jannu on kaasussa se johtuu huonosta kodista.

    Äänestä

Jaa että sun mielestä se riittää että toiselta hengen riistänyt ei saa siitä kun neljä vuotta??? Ilmankos täällä niin paljon henkirikoksia tapahtuukin kun niistä ei saa kun sellaisen kivan pikku retken kaltereiden taakse, mikä sattuu tänä päivänä oleen melkoisen mukava neljän vuoden ylöspito kaikilla mausteilla.

Jos se känninen kaahari olis ajanu sulle kaikkein rakkaimman henkilön hengiltä et taatusti ajattelis että neljä vuotta sen kaaharin vapaudesta vastaa samaa kun sun rakkaimpas henki.

Ja voithan seuraava uhri olla sinä itsekin, yhtälailla kuin kuka tahansa meistä...

Äänestä

TAI VÄHEMMÄN

Äänestä

Kommentoi aloitusta


--------------------- kirjoitti:

Mikä olisi sopiva tuomio sille kaaharille joka surmasi poliisin.
Itse olen sitä mieltä että kyseessä ei suinkaan ole murha, koska en usko että surmaaja tahallaan ajoi poliisin päälle. Eli minun mielestäni tuomio törkeästä kuolemantuottamuksesta, törkeästä ratista ja törkeästä liikenteen vaarantamisesta -> 4 vuotta linnaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu