Perhe autoilee Tanskassa

malu

Suunnittelemme automatkaa perheen kanssa (lapset 4 ja 12 v.) Tanskaan - tosin vasta ensi kesälle, joten tässä onkin hyvin aikaa suunnitella reittejä... Ajattelimme lentää Tanskaan ja vuokrata sieltä auton viikoksi käyttöömme. Tarkoitus on käydä ainakin dyyneillä, Köpiksessä ja Legolandissa. Onko kenelläkään kokemusta? Onko hyviä reittiehdotuksia? Ottaisin myös mielelläni vastaan vinkkejä hyvistä majoituspaikoista ympäri Tanskaa. Tasokkaita leirintämökkejä, hyviä hostelleja, halpoja hotelleja, B&B, mökkimajoitusta ym. Kertokaapa te, joille on jo kokemusta kertynyt. Ja kiitos jo etukäteen vinkeistä.

2

975

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • taavi

      Me oltiin 2 vähän vanhemman pojan kanssa heinäkuun puolivälissä reilu viikko matkassa. Halvin lento vuokra-auto oli Ryanairilta Bremeniin (auto 9 vrk) yht. n. 600.
      Tanskassa on paljon hostelleja ja ne oli ihan hyviä paikkoja sekä aamupalat todella hyviä. Neljän hengen huoneet maksoivat vähän alle satasen vuorokaudelta. Legolandin ja dyynien lisäksi kannattaa käydä aivan pohjoiskärjessä Skagenissa katsomassa merivirtojen kohtaamista.
      Aikaa kannattaa varata runsaasti jos ja kun ajaa pienempiä erittäin hyväkuntoisia teitä. Tiet kulkevat hienojen pikkukylien ja -kaupunkien läpi.

    • Rilera

      Viikko Tanskassa ei riitä, pakko on miettiä minne haluaa menä, muuten aika kuluu vain autolla ajamisessa. Olemme tehneet muutaman reissun Tanskaan lasten kanssa omalla autolla. Vaikka Tanska on pieni maa, on se myös yllättävän suuri, Köpiksestä Skageniin ajoon kuluu aikaa. Kannattaa tarkistaa ajo-aikoja jo reissua suunnitellessa. Esim. viamichelin.com on aika näppärä tässä hommassa.

      Skagenissa ja Hirsthalissa ovat komeimmat dyynit, mutta myös Legolandia lähempänä pääsee dyynien tunelmaan, kun ajaa suoraan länsirannikolle, oikeastaan ihan mihin vain siellä.

      Kerran kun Tanskassa käy, niin huomaa, että siellä on niin paljon lapsiperheelle sopivaa nähtävä ja tekemistä, että sinne voi tehdä useamman reissun, kaikkea ei kannata yrittääkään saada viikkoon sopimaan. Köpiksen ja Legoladin välillekin osuu paljon nähtävää. Tosin pienille lapsille eniten nähtävää löyty mielestäni Jyllannin niemimaalta, mutta ensikertalaiselle Köpis, Legoland ja dyyneillä käynti lienevät hyvä valinta. Kannattaa poiketa pikkuteille ja maisemareiteille, Tanskan maaseutu on kaunista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      177
      2153
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      315
      1825
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1587
    4. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      3
      1479
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      82
      1278
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1230
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1170
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      25
      1101
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      1027
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      986
    Aihe