Onko rauhallista?

Humalaiset,juopottelevat na...

Miten voidaan estää naapurien tunkeutuminen humalassa esim. meidän pihalle? Miten olette pysyneet silti "puheväleissä"?
Kaikki kun eivät "jaksa"! Kertokaa kokemuksista!

5

1725

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivakake

      Olen kolmatta vuotta ryhmäpuutarha¨lainen, enkä ole vielä havainnut moista. Jokainen pysyy omalla tontillaan, varsinkin kun portti on kiinni. Joskus naapuri pitäytyy jututtamaan ja se on ainakin minusta vain positiivista.
      Humalaisia ei ole näkynyt eikä kuulunut. Ei tällaisilla pikkupalstoilla kännikalat viihdy. Nämä ovat rauhallisten ihmisten harrastuksia, puutarhanhoito ja mökin nikkarointi.
      Yhteissaunassa on lämmin ja kotoisa tunnelma, siellä tutustuu naapureihin.

      • joskaan mökkeily

        ei ole samaa kuin mökkeily ns.maalla,missä on väljempää.Viinankäyttäjiä on,mutta heistä ei ole ollut haittaa myöskään,kuulee vaan huvittavia tarinoita ja ehkä joillekin se on isompi ongelma,mutta se on heidän oma asiansa.
        Ehkä siitä saa voimaa tehdä asioita puutarhassa jos on pikkusen tuiterissa.
        Minua haittaa lähinnä se,että pitää olla kuin kusi sukassa ja aina varuillaan ettei vaan satu esim.päästämään äänekästä pierua jossain puskassa,kun naapuri voi olla toisen puskan takana...mulle on käynyt niin ja arvaatte että hävetti,niin luonnollista kuin se jokaiselle on.
        Tää on tällaista ns.kaupunkilaismökkeilyä,ei vedä kyllä vertoja jollekin maaseutumökkeilylle.
        Mut paremman puutteessa ok.


    • RaijaS

      Jos olette vielä nuoria ja naapurissa on keski-iän yli jo niin naapurille voit sanoa vaan suoraan että mene nyt kotiin ja tule sitten vaikka huomenna selvinpäin kahville.Ei niille kännissä oleville mene muu perille.

      • oli hiukan

        ottanut ja kulki pullon kera päivälä mutta hiljaista muuten on


    • mökkinaapuri

      Läheisellä mökillä on pari kertaa kesässä bileitä, joissa istuvat isolla porukalla omenapuun alla. Loppuillasta siellä alkaa äänet koventua ja silloin pölötys kuuluu omalle pihalle asti. Aiheena lähinnä juorut puutarha-alueen silmäätekevistä ja muistelot alueen alkuvaiheista. Hupaisaa kuunneltavaa. Mökkiin sisälle ei äänet kuulu, joten meno ei häiritse. Muulloin nämä ovat ihan asiallisesti. Kyseessä siis eläkeläisporukka.

      Mistään rymyjuhlista ei ole havaintoa koko alueella, ehkä ihmiset siirtyvät riehumaan mökkeihinsä sisälle illan tullen. Tai riehuvat kaupunkiasunnoissaan. Itse on kestitty vierailta lähinnä päiväkahviaikaan ja alkuillasta, mökkialueen sijaintikin on sellainen että autolla on tultava, eikä yöpymismahdollisuutta vierailla ole (kuin teltassa). Nyt kun kysyit asiaa niin aloin itsekin ihmetellä alueen rauhallisuutta, korkea keski-ikäkin tietysti vaikuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      334
      11125
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      347
      7701
    3. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      2253
    4. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      86
      2097
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      137
      1922
    6. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1571
    7. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      110
      1241
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      52
      1034
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      26
      878
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      312
      772
    Aihe