"Parhaan autonvalmistajan tittelin nappasi Toyota. Se päihitti hiuksenhienosti BMW:n. Molemmat valmistavat huippulaadukkaita autoja mutta...Toyota ansaitsee tämän palkinnon kekseliäisyytensä ja erinomaisen hinta-laatusuhteen vuoksi." (HS 25.7.07, s. D1)
Taas voitti Toyota BMW:n
tojomies II-polvessa
111542
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
jolla on vettä toisessa polvessa.
Tojo onkin niitä harvoja autoja jotka vielä ovat jotensakin laadukkaasti tehty. Ripaus persoonallisuutta lisää niin ei tarttis muita miettiä, nyt katse kääntyy enemmän bemariin, lexsukseen, ja meseen (meset tosin on ollut aika paskoja vrt ed. c-malli, ehkä uudet on parempia)
maineella tojo ratsastaa = japsi carina oli vielä luja auto (jos ruostumista ei lasketa) ei nykyisiä voi hehkuttaa: laatu laskee, esim öljynsyöntiongelmia bensakoneissa ja dieselillä saa ajella vikasietotilassa kun pikku pakkanen iskee... ja se ajettavuus: menee kuin käärme em takia itsekin luovuin corollasta.
Kuluttajat arvioivat Toyota-mallistosta vain Priuksen hyväksi. Ja siinäkin halpa hinta koettiin korvaavan halvemmat laatuominaisuuden.
vaatii kekseliäisyyttä, millä se 0,5mm peltilootan saa pysymään kasassa,näkeehän sen kun katsoo pellin alle, minkälainen härdelli siellä on pitämässä peltejä vähän suunnassaan, mutta johan se väsähtää alle 100000km, ja alkaa kori notkua, oikeat autot tehdään sentään paksummista aineista, leikki autot kuten toyotat kasataan 0,5mm pellistä.
Toyotan laatu on varmaan paljon parempi kuin esim. Alfa Romeon. Mutta kyllä mä mielumin omistaisin Alfan.
ole väärän merkkisen auton palsta nyt käytössä? eikös tuo kuuluisi sinne tojo palstalle?
Niin mutta yritin antaa vain esimerkin.
Tojotan ja Bemarin laadussa tuskin on paljoa eroa, mutta ennemmin ajaisin käytetyllä bemarilla kuin upo uudella laadukkaalla Toyotalla.
Tekniikka etenee niin nopeasti että laatua vaativat edellyttävät uusia autoja, käytetyt eivät kelpaa.
Ja yksi varteenotettavimmista vaihtoehdoista on parhaaksi autonvalmistajaksi arvostettu Tojo.
"Tekniikka etenee niin nopeasti että laatua vaativat edellyttävät uusia autoja, käytetyt eivät kelpaa."
Tuo ei kyllä pidä paikkaansa ainakaan saksalaisissa... Mitä tekniikan aluetta tarkoitat? Moottoritekniikka osalta 10-vuotta vanha BMW on varmasti hienompaa tekniikkaa kuin tämänpäivän corollassa. Alusta tiedät itsekkin!!!! Lisävarusteet muu elektroniikka... Mainoksissa kehutaan huippuvarusteltua corollaa jossa on aut.ilmastointi. Aut.ilmastointi oli mersuissa audeissa ja bemareissa vakio kauraa, saksassa 15 vuotta sitten ja suomessa noin 6 vuotta sitten.
Toisaalta olet kyllä oikeassa. Saksassa huippuvarustelu merkkaa night visionia, navia, tv:tä, HUDia, yms mistä suomen tuulipukososialistitojokuskit eivät edes tiedä mitään!
Jos sinä riisut ne japanin sotalipunväriset lasit pois päästäsi ja ajat ilman ennkkoluuloja autoja niin huomaat mikä oikeasti on hyvä auto!
Älä vertaa siihen corollaan, vaan johonki saman hintaluokan japsi peliin.. En ole törmännyt yhteenkään 316 bemariin jossa noi kaikki on "vakio kauraa" Korkeintaan sähkölasit ja nekin vaan edessä...=)