Lakatun kattopaneelin maalaaminen

Onkos kukaan maalannut kattoa valmiiksi lakatun päälle? Mulla on 15 vuotta sitten laitettu kattoon lakka ja nyt pitäisi saada se valkoiseksi.. Uskaltaako vetää vaan maalin päälle vai pitääkö sitä hioo jonkin verran? Entäs joku pohjuste?

Onko kenelläkään mitään kokemusta??
3814
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat
  • Pese katto miedolla maalipesuaineella ja anna kuivua seuraavaan päivään.

    Pahimmat oksat kannattaa käsitellä oksalakalla. Anna kuivua.

    Maalaa ensimmäiseen kertaan paneelikattovalkoisella. Anna kuivua.

    Paikkaa sitten pahimmat kolot kotikitillä. Anna kuivua ja hio.

    Maalaa kevyesti hiotut kohdat ja pahasti tummana paistavat oksakohdat. Anna kuivua.

    Maalaa lopuksi koko katto toiseen kertaan.

    Paneelikattovalkoista voi levittää ihan leveällä pensselillä, mieluimmin keinokuituisella.

    ps. Koko katon hiominen on näköjään aivan turhaa.

    Äänestä

maalaat sen ensin Otepohjalla ja sen jälkeen pintamaalilla,otepohja tarttuu melkein mihin pintaan tahansa ja sen päälle voi maalata mielensä mukaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


männystä valkoiseksi kirjoitti:

Onkos kukaan maalannut kattoa valmiiksi lakatun päälle? Mulla on 15 vuotta sitten laitettu kattoon lakka ja nyt pitäisi saada se valkoiseksi.. Uskaltaako vetää vaan maalin päälle vai pitääkö sitä hioo jonkin verran? Entäs joku pohjuste?

Onko kenelläkään mitään kokemusta??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu