Afghanistan

fasu F:llä

Ohessa linkki Turun sanomien mielipidesivulle. Aiheena suomalaisten varusteet Afgoissa ja Pvkvk:n asennoituminen alaslähetettäviin reserviläisiin.

http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:8:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0;4:9:0:1:2007-07-25,104:9:474348,1:0:0:0:0:0:

5

1408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gee pois

      Afghanistan on suomeksi Afganistan.

      • persereikä

        se on oli niitä kirjaimia enemmän tai vähemmän.


    • Massapostivastaus

      Kreisi massapostittaja tuo mielipidekirjoittaja. Hänen juttunsa oli julkaistu myös Savon Sanomissa.

      Kirjoittajalta on pääasia hukassa, eli pohdinta siitä, onko Afganistanissa olo ollenkaan samaa kuin talvisodan puolustautuminen.

      Suomen kuvalehti kävi arvokkaalla tavalla läpi Afganistanin ongelmaamme. Penaleita koululaisille sinne lähdettiin rauhaturvatehtävänä viemään, ja nyt ollaan paikallisväestön silmissä samaa porukkaa siviilikyliä matalaksi pommittavien jenkkien kanssa. Ja samalla tavalla isänmaansa puolustajille vapaata riistaa kuten jo yksi kuolonuhri osoitti.

      Onko Suomi Afganistanissa edelleen mielestään rauhanturvaoperaatiossa vaiko sotaa käyvä osapuoli?

      Esim. englantilaiset uutisvälineet puhuvat Afganistanissa olevista Nato-sotilaistaan, Suomi vain "rauhanturvaoperaatiosta".

      Ehkä Suomi käy jälleen omaa "erillissotaansa", jolla ei ole tekemistä muun samanaikaisen sotimisen kanssa?

      • III/84

        Sotatila leviää myös Pohjois-Afganistaniin. Tarvitaan luotiliivit, parempi varustus jne.

        Ei voida ajatella, että Suomi, joka palkkasi 162 sotilasta vain harjoittelemaan Euroopan unionin taistelujoukkoon, jättäisi Afganistanissa palvelevat ilman kunnon varustusta.

        Suomen imagolle ei sovi se, että 100 miehen varusteissa säästellään ja että joudutaan olemaan kentällä kuin mikä tahansa varusteita lainaava ja kerjäävä kehitysmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      118
      4339
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      150
      3689
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      97
      3467
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2829
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      129
      1740
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      37
      1575
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1211
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1184
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1154
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1140
    Aihe