Afghanistan

fasu F:llä

Ohessa linkki Turun sanomien mielipidesivulle. Aiheena suomalaisten varusteet Afgoissa ja Pvkvk:n asennoituminen alaslähetettäviin reserviläisiin.

http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:8:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0;4:9:0:1:2007-07-25,104:9:474348,1:0:0:0:0:0:

5

1440

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Gee pois

      Afghanistan on suomeksi Afganistan.

      • persereikä

        se on oli niitä kirjaimia enemmän tai vähemmän.


    • Massapostivastaus

      Kreisi massapostittaja tuo mielipidekirjoittaja. Hänen juttunsa oli julkaistu myös Savon Sanomissa.

      Kirjoittajalta on pääasia hukassa, eli pohdinta siitä, onko Afganistanissa olo ollenkaan samaa kuin talvisodan puolustautuminen.

      Suomen kuvalehti kävi arvokkaalla tavalla läpi Afganistanin ongelmaamme. Penaleita koululaisille sinne lähdettiin rauhaturvatehtävänä viemään, ja nyt ollaan paikallisväestön silmissä samaa porukkaa siviilikyliä matalaksi pommittavien jenkkien kanssa. Ja samalla tavalla isänmaansa puolustajille vapaata riistaa kuten jo yksi kuolonuhri osoitti.

      Onko Suomi Afganistanissa edelleen mielestään rauhanturvaoperaatiossa vaiko sotaa käyvä osapuoli?

      Esim. englantilaiset uutisvälineet puhuvat Afganistanissa olevista Nato-sotilaistaan, Suomi vain "rauhanturvaoperaatiosta".

      Ehkä Suomi käy jälleen omaa "erillissotaansa", jolla ei ole tekemistä muun samanaikaisen sotimisen kanssa?

      • III/84

        Sotatila leviää myös Pohjois-Afganistaniin. Tarvitaan luotiliivit, parempi varustus jne.

        Ei voida ajatella, että Suomi, joka palkkasi 162 sotilasta vain harjoittelemaan Euroopan unionin taistelujoukkoon, jättäisi Afganistanissa palvelevat ilman kunnon varustusta.

        Suomen imagolle ei sovi se, että 100 miehen varusteissa säästellään ja että joudutaan olemaan kentällä kuin mikä tahansa varusteita lainaava ja kerjäävä kehitysmaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      500
      8685
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      129
      5968
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      342
      5040
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      59
      4677
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4226
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      166
      3993
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3828
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      91
      1788
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      100
      1323
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      929
    Aihe