olen hamunnut kokoelämäni kissoilleni TOOOOSI isoa rimpuilu rataa... siis sellaista missä on kaiken maailman raapimispuujuttuja ym.. Tiedättekö paikka mistä saa halvimmiten... onko joku vielä uskaltanut rakentaa sellaista itse? :DD
Itse saan kaksikissaa ensikuussa ja tahtoisin niille maailman kaikki virikkeet... xD
Itse saan kaksikissaa ensikuussa ja tahtoisin niille maailman kaikki virikkeet... xD
Vastaukset 5
Vanhimmat
Rakensin n 180 cm korkean kiipeily telineen, hinnaksi tuli n 4e ja se oli narun hinta jonka kieritin puun ympärille (muut tarvikkeen löysin varastosta ja metsästä). Tein vaan yksinkertaisen telineen puu n 10 cm halkaisijalta ja kaksi 30 x 40 cm tasoa jotka kiinnitin kulmaraudoilla ja huipulle pahvilaatikon jonka pohjalle laitoin laudan ja siitä ruuvilla puun runkoon..
Telineestähän voi tehdä vaikka millaisen jos on aikaa ja mielikuvitusta. JA VARMISTAA ETTÄ TEKINE ON TURVALLINEN!
ei muuta kuin nikkaroimaan vaan! :)
itsekkin ajattelin että PAAAALJON halvemmaksi tulee. kerroppas fiksuna että mistä tekisin sen ns. Riippumaton siihen. Tahdon sellaisen kunnon leikkipuun jossa on kaikki luksus mitä voi olla :D niinku leikkipuisto
http://kotisivu.dnainternet.net/eayras/
tuossa ohjeet rungon tekoon, jos niitä tarvii.
http://incat.fi/tee_se_itse_kiipeilypuu.asp
Itse kyllä väsäsin sen ihan maalais järjellä. Ei ehkä kannata alkaa rakentaa mitää luksus puuta, ellei sulla oo sit paljon kiinnostusta sen rakentamiseen. Itse olen ainakin sellainen ihminen että kaiken olis oltava heti valmiina tai sit ei ollenkaan.
valmiina ostettava iso, monipuolinen, kestävä ja ennen kaikkea _turvallinen_ kiipeilypuu on aika mahdotonta saada halvalla.