Omaisen toiveita laitoshoidossa

hoitsu 10

Hei!
Kyselin aiemmin millanen hoitaja on hyvä dementiahoitaja sairastuneen ja omaisen näkökulmasta katsottuna. Nyt tarkentaisin kysymystäni: Mitä odotatte hoitajalta tullessanne vierailemaan omaisenne luokse? Kuinka paljon yhteistyötä mielestänne pitäisi tehdä ja kuinka usein esim. omahoitajan tulisi olla teihin yhteydessä ja millä tavoin (esim. puhelimitse). Riittääkö yhteydenpitoon kuka tahansa hoitajista, vai halusisitteko asioida mielummin omahoittajan kanssa? Kuinka paljon olettte mielestänne saaneet vaikuttaa omaistenne hoitoon? Jos liian vähän, olisiko ideoita yhteistyön lisäämiseksi? Yhteistyöstä jo etukäteen kiittäen!

4

1202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Se Hankala Omainen

      Joku läheisemme osastolla vieraillut oli sattumalta kuullut, kuinka hoitajat olivat keskenään keskustelleen "Uskallatko sinä niille soittaa..." Ehkä minulle.

      Yhteydenpidon suhteen toiveeni on yksinkertainen: kuten vaikkapa lapsen päivähoidossa, joka on useimmille hoitajillekin tuttu. Siis päivittäin tavattaessa vaihdetaan pikaisesti kuulumiset - miten on mennyt. Samalla tavalla laitoshoidossa olevasta potilaasta voi aina jotain mainita, vaikka ei olisi mitään erityistä.

      Sen lisäksi laitoksen henkilökunnan pitäisi ottaa yhteyttä aina tarvittaessa ainakin siihen henkilöön, joka on merkitty lähiomaiseksi ja mahdollisesti edunvalvojaan, jos he ovat eri henkilö. Heidän vastuulla sitten on tiedottaa muille omaisille. Toki kaikille kuuluu antaa kysyttäessä asiallinen vastaus. Asiallisella tarkoitan sitä, että kerrotaan jotain eikä vaan vedota siihen, että "se on meillä lääkäri/sairaanhoitaja, jonka kanssa tällaisista keskustellaan. Eihän se tarkoita sitä, että hoitaja ei saa puhua mitään.

      Pahimmillaan meilläkin on tullut todella terveyden kannalta kriittisestä tilanteesta tullut vain tekstiviesti, jonka perusteella tilanteen vakavuutta ei ymmärretty. Vasta siinä vaiheessa tuli puhelu, kun piti jotain ylimääräistä maksaa.

      Tarvittaessa tarkoittaa esimerkiksi sitä, että potilas tarvitsee jotain vaatetta, terveydessä on tapahtunut muutoksia, ehkä on kova ikävä ...

      • hoitsu 10

        Hei "hankala omainen"!
        Kiitos vastauksestasi. Olet ilmeisesti,ikävä kyllä joutunut tullessasi omaistasi katsomaan kpohtaamaan tilanteita, joita ei pitäsi tulla. Toivon, että asiat ovat jo paremmalla mallilla ko. hoitopaikassa. Olet oikeassa kun pidät omaisesi puolia, sillä ilmeisesti hän ei itse siihen kykene? Kuka muu hänen oikeuksistaan huolehtisi paremmin kuin sinä? Itse ainakin toivon saavani myös omaiselta palautetta ja kritiikkiä, sillä voi olla että itse ei huomaa tekemäänsä virhettä ja virheistään oppii parhaiten, jos joku niistä huomauttaa. Voimia sinulle ja omaisellesi!


    • dementikon omainen

      eiköhän jokainen toivoisi hoitajilta AIKAA jutella. Olemme kiinnostuneita mitä on tapahtunut, omaisen voinnista ja niin edespäin.Se hetki jolloin joudumme viemään omaisemme esim. dementia-kotiin on monelle ihmiselle se vaikein paikka,luovuttaa se läheinen jollekin ja johonkin muualle hoitoon.Ja monesti vielä kaihertaa mielessä että jos vielä jotenkin voisi itse hoitaa..Ja kun tietää että sieltä ei enää kotiin tulla..Siksi olisi tärkeää kuulla ne pienetkin asiat, hyvät ja pahat, mitä sille dementoituneelle omaiselle kuuluu.Tässä mietteitä dementikon omaiselta.

      • hoitsu 10

        Hei vaan sinullekkin!
        Kiitos vastauksestasi, joka sekin on vaatinut aikaa! Itse toivoisin myös enemmän aikaa keskustella omaisen kanssa, jos omainen niin haluaa. Kaikkihan eivät haluakkaan keskustella hoitajien kanssa vaan tulevat ainoastaan omaistaan katsomaan. Koska ainakin dementia yksikkö on asukkaan oma koti, voi joskus olla myös hoitajalle epäselvää, haluaako omainen kuulla hoitajien terveisiä vai ei. Hoitajana pyrin kunnioittamaan ómaisen vierailuja ja "häiritsemään" niitä mahdollisimman vähän. Olisi mukavaa, jos omainen niin halutessaan tulisi itsekin keskustelemaan ja kyselemään kuulumisia tai ainakin meidän yksikössämme omainen on erittäin tervetullut vaikkapa yhteiseen kahvipöytään hoitajien ja asukkaiden kanssa. Yhdessä onnistumme parhaiten kehittämään omaistenne kannalta parhaan mahdollisen hoidon ja luomaan mahdollisimman kodinomaisen hoitoympäristön. Yhteistyöterveisin1


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      57
      2410
    2. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      66
      2373
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      154
      2006
    4. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1885
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      136
      1708
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      57
      1260
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      75
      1241
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1125
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      158
      1079
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      931
    Aihe