välivuosi/ iät

elikäs... pääsin turun amk:hon liiketaloutta opiskelemaan, mut en tiedä pitäisinkö välivuoden vai en.. mietityttää, et miten pahasti vuodessa ehtii unohtua koulujutut (kielet, matikka), ja etenkin se opiskelutahti, että laiskistuuko vuodessa liikaa, ja onko opiskelun aloittaminen sen jälkeen raskasta?

myös sellaista mietin, että minkä ikäisiä opiskelijat noin keskimäärin ovat aloittaessaan amk:ssa? miten moni on tuoreita ylioppilaita??
6936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Matikka unohtuu aika nopeasti, mutta kielet ei. Näin siis minulla. Mutta kyllä ne opetetaan uudestaan, ei siitä huolta. Ei ole raskasta.

Hmm no keskimäärin sanoisin 20v. Monet tytöt aloittavat heti mutta pojat käyvät yleensä intin. Tuoreita on yleensä semmoinen 20% jos voi raa'asti heittää.

Äänestä

moi!
itse olen pitänyt välivuoden ja voin sanoa,että se kannattaa. tottakai koulun opit unohtuvat jonkun verran, mutta itselleni opiskelu ainakin maistui hyvin vuoden tauon jälkeen. into opiskella lisääntyi ja kyllä ne unohtuneet asiat mieleen palautuivat. välivuosi antaa paljon riippuen siitä, miten sen aikoo viettää, töitä tehden, armeijassa, bilettäen taikka maaten. ainakin perspektiiviä elämään tulee lisää ja toivon mukaan kukkaron nyörejä voi opiskelujen alettua pitää hieman löysemmällä! suosittelen:)

Äänestä

Suosittelen välivuotta! Itse olen sen pitänyt ja nyt pitäisi aloittaa syyskuussa opinnot amk:ssa. Kumminkin ensimmäiseltä luokalta aina ylioppilaskirjoituksiin asti opiskeltu periaatteessa tauotta.. :) se on pitkä aika! Eikä tässä todellakaan niin kiire ole opiskelemaan ettei "ehtisi" pitää välivuotta. Ainakaan minulla siis. Ja näin jälkeenpäin ajateltuna tuntuu jotenkin aika yhdentekevältä pitääkö sen välivuoden vai ei.. vuosi sitten mietin sitä kovasti, mutta tuskin se negatiivisesti vaikuttaa opintoihin, päinvastoin tuntuu että olisin intoa täynnä :D Suosittelen siis lämpimästi!

Äänestä

Itse olen pitänyt nyt peräti 3 väluvuotta lukion jälkeen,kun ei oikein ollut vielä sen ensimmäisenkään jälkeen selvillä minne mennä ja mitä tehdä.Lukion jälkeen oli minulle itsestäänselvää olla hetki irti koulutusrumbasta,12 vuotta putkeen riitti!Itselläni ainakin motivaatio kasvoi huimasti ja nyt todella innolla odotan amk:n alkamista ja opiskelujen aloittamista:) Nyt se tuntuu taas oikeasti kivalta!Kielitaito ei itselläni päässyt kovin pahoin ruostuumaan,vietettyäni 2 vuotta ulkomailla.Se päinvastoin parani.Elämänkokemusta tuli rutkasti lisää enkä päivääkään vaihtaisi pois.Eiköhän siellä koulussa ole vähän eri ikäistä sakkia,riippuen jokaisen omista elämän valinnoista.Eipä se ikä ratkaise löytyykö hyviä ystäviä vaiko eikö.Jokainen eläköön oman elämänsä,omien mieltymystensä mukaan!
Näin siis minulla,joku muu voipi olla täysin erimieltä:)

Äänestä
  • Tuhannesti kiitos teille kokemuksien jakajille!!! =) vastaukset rohkaisi pitämään välivuoden :) niin hassua kuin se onkin, ni tuntui siltä ku olisin saanu täältä netistä sen viimeisen kannustavan siunauksen mun päätökselle, kun niin moni muu oli sitä vastaan.. kiitos siis vielä kerran !

    Äänestä

  • kiitos :) kirjoitti:

    Tuhannesti kiitos teille kokemuksien jakajille!!! =) vastaukset rohkaisi pitämään välivuoden :) niin hassua kuin se onkin, ni tuntui siltä ku olisin saanu täältä netistä sen viimeisen kannustavan siunauksen mun päätökselle, kun niin moni muu oli sitä vastaan.. kiitos siis vielä kerran !

    välivuosi ilmeisesti tulossa..Pääsin kylläkin ammattikorkeakouluun mutta monet seikat puoltavat välivuoden pitämistä: myöhäinen tieto opiskelupaikasta, poikaystäävn armeija täällä p-karjalassa, töitä olisi tarjolla ym. Vaikea päätös, mutta onhan tässä jo 12 vuotta opiskeltu putkeen ja vihdoinkin sais vähän huokasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


heti opiskelemaan? kirjoitti:

elikäs... pääsin turun amk:hon liiketaloutta opiskelemaan, mut en tiedä pitäisinkö välivuoden vai en.. mietityttää, et miten pahasti vuodessa ehtii unohtua koulujutut (kielet, matikka), ja etenkin se opiskelutahti, että laiskistuuko vuodessa liikaa, ja onko opiskelun aloittaminen sen jälkeen raskasta?

myös sellaista mietin, että minkä ikäisiä opiskelijat noin keskimäärin ovat aloittaessaan amk:ssa? miten moni on tuoreita ylioppilaita??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu