Oravan päivärutiinit

siestallako?

Meillä on ollut jo vuosia kaksi oravaa (siis elelevät tässä pihapiirissä ja lähimetsässä). Meillä on tuossa pitkään rakenteilla ollut lämpöeristetty varastorakennus, jossa on vuosia ollut tellingit ympärillä. Nyt tänään huomattiin että toinen niistä oravista menee aina tuonne räystäältä roikkuvan pressun alle. Se nukkuu tuossa tellingillä ja jos ihan lähelle menee, se vilahtaa tuohon lähipuuhun naksuttelemaan. Kun taas vetäydytään kauemmaks se menee jatkamaan uniaan siihen tellingille.

Eikös niitten pitäisi olla päivällä aktiivisimmillaan? Johtuuko tuo käytös siitä että on aika lämmin ilma ja aurinkokin tuntuu lämmittävän oikein kovasti. Vai voisko niillä olla poikaset jossain lähellä?

Tietäisikö joku kertoa miksi tuo toinen orava nukkuu näin päivällä? (Toista oravaa ei ole tänään näkynytkään)

3

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ketunpera

      kai sitä väsytti...

      • haeskelin aikoinaan tietoa ,kun sain mahdollisuuden seurata Oravien pesänRakennuspuuhia - kunpi sen pesän tekee / työjärjestys ,mutta avoinna on vastaus..
        Kiire loppuu viimeistään ,kun oravan tms tapaan.. Hautausmaalla kävelen usein ,jossa saatan "rupatella" heidän kanssaan!


      • Sööderin sissi
        rapukoira-58 kirjoitti:

        haeskelin aikoinaan tietoa ,kun sain mahdollisuuden seurata Oravien pesänRakennuspuuhia - kunpi sen pesän tekee / työjärjestys ,mutta avoinna on vastaus..
        Kiire loppuu viimeistään ,kun oravan tms tapaan.. Hautausmaalla kävelen usein ,jossa saatan "rupatella" heidän kanssaan!

        Olen lukenut jostakin että naarasorava rakentaa pesän jossa poikue pidetään. Poikaspesässä on kaksi aukkoa jotka voidaan sulkea. (On se melkoinen vekkuli!)
        Uros rakentaa vain nukkumapesän joka on pienempi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      46
      2522
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      51
      2058
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      9
      1996
    4. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      50
      1733
    5. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      144
      1501
    6. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      24
      1186
    7. Lamppu syttyi

      Tiedätkö mitä mies, olen aivan yhtä rakastunut suhun. Kyllä. Koita jaksaa eiköhän me kohta nähdä ❤️
      Ikävä
      68
      935
    8. Välillä kyllä naurattaakin tämä kahden aikuisen meininki

      Se nyt on aivan selvä asia että kumpikin on päälakeensa myöten rakastunut, ja sinä se olet koko ajan ollutkin. 😘
      Ikävä
      62
      913
    9. Talk Show isäntä Jimmy Kimmel sai kenkää

      Vasurina heitti sopimatonta läppää murhatusta Charlie Kirkistä tai oikeammin murhaajan poliittisesta taustasta ja kuinka
      Maailman menoa
      119
      908
    10. Jos voisit palata yhteen risteykseen

      ..mikä se elämässäsi olisi?
      Ikävä
      67
      906
    Aihe