Heips!
Tämä ei varsinaisesti koske kasveja, mutta talomme valtaa joka kesä n. heinäkuun puolivälissä lentomurkut! Niitä tulee aivan käsittämättömän paljon eikä meillä ole hajuakaan mistä niitä tulee. Niitä tulee ensin vain muutamia ja sitten pikku hiljaa enemmän.
Tässä vaiheessa niitä yleensä myrkytetään ja sitten ne kuolevat ja ovat päivän tai pari poissa. Myrkytyksen jälkeen murkkuja ilmestyy entistä enemmän. Talo on 70-luvulla rakennettu. Myrkkyjä on kokeiltu useita erilaisia ja mikään ei lopullisesti tehoa. Tämä on nyt kolmas tai neljäs vuosi, kun tätä tapahtuu. Muutimme taloon 5 vuotta sitten ja murkkuja ei silloin ollut.
Kaipaisin vinkkejä, että mitä tehdä päästäkseen lopullisesti eroon näistä syöpäläisistä. On erityisen epämukavaa, kun ne vallottavat makuuhuoneen ja kylpyhuoneen. Alla on linkki kuvaan murkusta. Ei erityisen selvä kuva, mutta saa edes jonkin käsityksen. Murkku on n. 1cm pitkä.
http://smg.photobucket.com/albums/v442/Junboy/?action=view¤t=murkku.jpg
Lentomuurahaisia, mitä tehdä???
5
2198
Vastaukset 5
- Voi voi...
Mitä pikimmiten soitat osaavan tuholaistorjujan paikalle - siis et mitään naapurin pertsaa joka joskus on muurahaiskeon polttanut bensalla - muuten voi tulla talon uudelleenrakennus ajankohtaiseksi.
- ennen aikaan
niin että ruvettin kylvämään kaskiruista kun muurahaiset lenteli
Ikävä kyllä tämä lentomuurahaisten esiintulo todistaa, että talonne rakenteissa on muurahaisyhdyskunta/-kuntia. Se sinällään ei olisi huolestuttavaa, mutta muurahaisten olemassaolo viittaa vahvasti kosteusvaurioihin puurakenteissa (tai esim. lastulevyissä). Ja varmaankin tiedät, siitä voi tulla kallista ja hankalaa...
Suosittelen kosteusmittauksia rakenteissa varsinkin siellä, mistä muurahaiset tuntuvat ilmestyvän.- sinun keksitylle
jutuillesi ota asiosta vähän selvää......
- nnnn..
sinun keksitylle kirjoitti:
jutuillesi ota asiosta vähän selvää......
Meiltä muurahaiset löytyy sieltä missä on kuivinta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2271955
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601154- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 38659
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤223655Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412