Jalkasieni

Minulla on pikkuvarpaan välissä sieni johon sain reseptillä jotain salvaa. Käytin sitä säännöllisesti melkein kuukauden mutta ei se minnekään kadonnut..
Pimafucort on aine nimeltään. Sitä ennen kokeilin Lamisiliä mutta ei mitään apua..

Kysynkin nyt että millä tuon sienen saa pois? Näyttää että se on valtaamassa yhden varpaanvälin lisää pikkuhiljaa.

Siis sellaista rohtoa haen jolla se lähtee kuin se kuuluisa "kuppa töölöstä".
KIITOS!
32072
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

..se ei ole sieni. Muitakin varvasvälitauteja on.

Äänestä

Luulin, että minullakin oli jalkasieni ja pyysin lähetteen ihotautilääkärille. Hän totesi varsin nopeasti, että kyseessä ei ole jalkasieni, vaan lähinnä jonkin sortin tulehdus. Varpaiden, erityisesti pikkuvarpaiden välissä oli valkeaa paksuuntunutta ja helposti rikkoutuvaa ihoa. Tästä on nyt aikaa jo kolmisen vuotta.

Ongelmaan liittyi myös se, että jalkani ovat helposti hikoilevat. Oikea dianoosi jo sinällään helpotti oloa. Olen lähes päässyt eroon ongelmasta seuraavin keinoin:

- pesen jalkani useaan kertaan päivässä ja kuivaan varvasvälit pesun jälkeen,
- olen paljain jaloin silloin, kun se on mahdollista, kuten kotona,
- käytän hyvin ohuita polypropeenisukkia, puuvillaiset ovat kastuttuaan inhottavat,
- käytän mahdollsimman ilmavia kenkiä.

Näillä periaatteilla tilanne on hallinnassa. Todettakoon, että käteni eivät hikoile tavallista enempää. Lääkärin mukaan käsien ja jalkojen liikahikoilu esiintyy yleensä yhdessä.

Äänestä

Itselläni on ollut mahdollinen jalkasieni jo useamman vuoden ajan. Tässä viime aikoina alkoi ärsyttää se kutina, mikä oli pikkuvarpaan ja sitä edellisen välissä, sekä siinä lähialueella jalan päällä.

Tuli sellainen taistelumieliala päälle. Kuvittelin, että jotkut pikku pöpöt siellä pitävät juhliaan, ja tykkäävät tietenkin eniten juuri siitä n. 37 asteen ihonlämmöstä. Otin WC:ssä pikkusuihkun käteeni, ja aloin päästellä siitä vettä suoraan varpaiden väliin. Käänsin ensin niin lämpimälle veden, että piti painaa sitä nappia hanasta, että pystyisi laittamaan lämpöä vielä enemmän. Sitten painoin, ja vähitellen nostin lämpöä niin, että alkoi tuntua jo masokistiselta hommalta. Paha sanoa, paljonko oli lämpöä, mutta en tietenkään kääntänyt hanaa täysin kuumalle, koska tarkoitus ei ollut hankkia palovammoja. Ajattelin vain, että nyt tulee ikävät oltavat niille pöpöille. Huuhtelu kesti muutaman minuutin.

Nyt olen tehnyt tämän silloin tällöin, ja kutina on poistunut kokonaan. Joskus se on vielä silti uusiutunut muutaman päivän kuluttua, mutta nyt tuntuu, että tuleekohan sitä enää takaisin. Saa kyllä pysyä poissa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Millä pois? kirjoitti:

Minulla on pikkuvarpaan välissä sieni johon sain reseptillä jotain salvaa. Käytin sitä säännöllisesti melkein kuukauden mutta ei se minnekään kadonnut..
Pimafucort on aine nimeltään. Sitä ennen kokeilin Lamisiliä mutta ei mitään apua..

Kysynkin nyt että millä tuon sienen saa pois? Näyttää että se on valtaamassa yhden varpaanvälin lisää pikkuhiljaa.

Siis sellaista rohtoa haen jolla se lähtee kuin se kuuluisa "kuppa töölöstä".
KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu