Oli poliisi tv:ssä juttua joskus 1999-2001? Tapauksesta jossa forssassa jonnekkin bileisiin menossa ollut 15-18 vuotias tyttö liftasi, ja otettiin kyytiin johonkin vanhempaan japanilais valmisteiseen autoon? Auto oli hinattu muistaakseni kaksi kertaa lumihangesta ja auton sisälattiamatot löytyi jostain? Poliisilla oli muistaakseni aika tarkka tieto epäilystä, ja jutussa näytettiin myös jotain kyläkahvilaa jossa hän kävi?
Jos joku muistaa kyseisen jutun, ja viitsisi valaista mitä sille tänäpäivänä kuuluu?
Jos joku muistaa kyseisen jutun, ja viitsisi valaista mitä sille tänäpäivänä kuuluu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Joo, ko. tapaus oli muistaakseni Forssan tienoilla. Auto 1970-luvun "pikku-Corolla", oranssi väriltään.
Kyllä, autoa oli puskettu myös ulkopuolisten avustamana ainakin kerran ja silloin joku ulkopuolinen avustaja pani merkille, että Corollan kuskilla oli siniset silmät.
En tiedä, että mitä tapaukselle kuuluu nykyään, mutta outo juttu se oli.
Muistelinkin että auto taisi olla k-e20 corolla. jotenkin muistaakseni ruotsi liittyi tähän tapaukseen?
Sari Liinaharja. Sari katosi helmikuussa 1987 matkalla Tammelasta Forssaan ja löytyi syksyllä kuolleena Forssan Koijärven Rekirikosta. Käsittääkseni asiaa ei liiemmin enää tutkita, koska todennäköisimmät murhaepäillyt ovat tehneet itsemurhan.
Tuliko varmuutta että miten automies liittyi k.o tapaukseen, sillä hän oli ottanut tytön kyytiin? Poliisilla tuntui olevan aika tarkka tieto miehestä.
Muistan kun eräs silloinen ystäväni kertoi siskonsa ja hänen poikaystävänsä olleen se pariskunta joka auttoi epäilyttävän näköisen auton pois lumipenkasta samana yönä, mutta en tiedä oliko tosiaan näin vai vain lasten juttuja, oltiin silloin n. 12v.
Tuo tyttö oli 17-vuotias Sari Liinaharja. Hänet löydettiin kuolleena Forssan Koijärven Rekirikosta 5.9.1987. Tytölle oli tehty seksuaalista väkivaltaa.
Tekijää ei ole saatu kiinni. Yleinen mielipide oli, että tuo Toyota Corollalla(?)ajanut mies olisi teon takana. Autoileva pariskunta oli samana yönä auttanut tuota ojaan ajanutta sekavassa mielentilassa ollutta miestä.