Monilla länsimaisilla talousmittareilla Dubai vaikuttaa menestystarinalta. Poliittisen ja uskonnollisen vapauden mittareilla näin ei taida olla.
Olisko tämä kuitenkin eräs tulevaisuuden suunta, mihin islamilaiset maat voisivat parhaassa tapauksessa suuntautua?
http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai
Olisko tämä kuitenkin eräs tulevaisuuden suunta, mihin islamilaiset maat voisivat parhaassa tapauksessa suuntautua?
http://en.wikipedia.org/wiki/Dubai
Vastaukset 5
Vanhimmat
kaikki hommat muilla kansallisuuksilla. Sillä heidän öljymiljoonansa jaetaan tasan koko kansalle. Kivaa seurata, mitä tapahtuu, kun öljy loppuu.
Dubain kansantuotteesta (= n. liikevaihdosta) vain 3-6% tulee öljyn myynnistä. Niinpä öljyn loppuminen ei suoraan kaada maan taloutta, mutta välillisesti voi niin käydä. Lähinnä siksi, että kauppa yms. siirtyisi alueen köyhtymisen vuoksi toisaalle.
Dubain pröystäilevältäkin vaikuttava rahan käyttö näyttää suuntautuneen pääosin infrastruktuurin yms. rakentamiseen. Ei minusta ainakaan ollenkaan pöljästi. Teitä ja rakennuksiahan aina tarvitaan jne.
arabimaista lievimmästä päästä, ellei peräti lievin...silti matkaa on tasa-arvossa jne.
Muilla arabeilla on matkaa tuohon, joten hyvä noinkin...
Niin, millä mittarilla tosiaan mitataan? Viini, laulu ja naiset-mittarilla mitattuna Dubaissa on mahtavat ja rajattomat mahdollisuudet juhlia, hurjastella, ryypätä ja laittaa rahaa palamaan kaikkeen älyttömään aivan kuin huomista ei olisi olemassakaan. Tavallinen suomalainen saa ihmetellä sitä menoa huuli pyöreänä varsinkin jos pääsee turistirysästä insider-puolelle. Tulee mieleen, että mikäs kansa se tässä loppujen lopuksi onkaan niin pyhäkoulupoikaa ja tiukkapipoa ja elää koko elämänsä luterilaisessa synnintuskassa ja jumalanpelossa ;-) En kylläkään suosittelisi ihan tällaista "suuntaa mihin islamilaiset maat voisivat parhaassa tapauksessa suuntautua"... Vähän niin kuin tavoitteena olisi tehdä koko Suomesta iso Linnanmäki, lentokentällä päiväkortti kouraan ja ei kun suoraan vuoristorataan ja menoksi kohti Tamperetta, matkatavarat tulevat kummitusjunalla perässä.
Kun yrittää ottaa esille jotain myönteiseksi havaitsemiaan piirteitä islam-maailmasta (ihan nyt vaan tasapainon vuoksi) niin se ei näytä kelpaavan sitten kenellekään. Ei muslimeille eikä anti-islamisteille. On se vaan niin vaikeaa, melkein kuin vilkun käyttö (-;