kaksoset geeneissä?

vauvaa yrittävä

Onko kaksosten saanti jollain tavalla geeneissä? Kuulin että tutulta oli raskausaikana neuvolassa kysytty että onko suvussa kaksosia.. hmm.. eli meinasko neuvola-täti että jos on suvussa kaksosia niin on isommat mahdollisuudet saada kaksoset..?

10

2332

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukenut asiasta

      Kyllä kaksoset kulkee usein suvussa ja on periytyvä taipumus. Taipumus irottaa kaksi munasolua yhtäaikaa on voimakkaasti perinöllinen. Jos tulevan äidin suvussa on kaksosia, on myös suurempi todennäköisyys että tulee kaksosia. Tuleva isä ei voi vaikuttaa siihen tuleeko kaksosia vai ei, mutta hän voi periyttää tämän tyttärilleen.


      Identtisistä kaksoisista olen kuullut ristinriitaisia tietoja, he voivat erittäin todennäköisesti saada itsekin kaksoisia, kun taas toiset väittävät että se on pelkkä sattuma.

    • -nainen-

      Minä olen itse kaksonen ja sain itse myös kaksoset :)

    • Olen kuullut

      Olen kuullut että kun se perimässä naisissa liikkuu niin niitä suvun naiset saa oikeasti keskimääräistä enemmän.

      Ja jos jokin nainen sitten suvussa saakin pelkkiä poikia niin siihen voi katketa sen suvun kaksosonnekkuus.

      • että periytyy yhden sukupol...

        eli minullakin kaksoset ja isoisälläni on sisaruksissaan kahdet kaksoset.
        olen äiti, poikien äiti, poikani tyttärillä taas on suuri "vaara" saada kaksosia :)


    • esiintyvät

      suvuittain. Identtiset kaksoset taas ovat sattuma.

      • kaksonen.,,..

        ja mahassani on nyt kasvamassa identtiset kaksoset. Meidän suvussa on nimenomaan identtisiä kaksosia.


    • onnituplat

      vaikka ei ole suvussa, ei äidin puolella ainakaan (eikä tietojemme mukaan toisellakaan puolella) miesmuistiin kaksosia :) Vain jossain ikivanhoissa sukuhistoriikeissa ehkä ja hekin kuolleet vauvoina, siihen aikaan, sata vuotta sitten. ja siinäkin taisi mennä jo isän puolelle välillä.
      Mistä asti sitten periytymistä mahdatte hakea? Meidän suvussa ekat ja täysi ylläri. Täyttä varmuutta suuntaan tai toiseen tuskin saatte. Elämä ja luonto on ihmeellisempää kuin mitkään teoriat.

      • vahvistaa

        säännön. Kaksoset on periytyviä. Saattaa silti hyppiä sukupolven yli.


      • kaksosia
        vahvistaa kirjoitti:

        säännön. Kaksoset on periytyviä. Saattaa silti hyppiä sukupolven yli.

        Isäni ja äitini ovat kymmenlapsisesta perheestä. Isän äiti sai kolmet kaksoset ja äidin äiti yhdet kaksoset. Kukaan tädeistäni ja sedistäni ei saanut kaksosia. Minulla on yli kolmekymmentä serkkua ja ainoastaan minä sain kaksoset. Yksi sukupolvi jäi väliin kokonaan ja lapsenlapsista vain minä sain spontaanit kaksoset. Kummallista.


      • hyppääminen
        kaksosia kirjoitti:

        Isäni ja äitini ovat kymmenlapsisesta perheestä. Isän äiti sai kolmet kaksoset ja äidin äiti yhdet kaksoset. Kukaan tädeistäni ja sedistäni ei saanut kaksosia. Minulla on yli kolmekymmentä serkkua ja ainoastaan minä sain kaksoset. Yksi sukupolvi jäi väliin kokonaan ja lapsenlapsista vain minä sain spontaanit kaksoset. Kummallista.

        on kuulemma ihan yleistä että kaksosuus hyppää yhden sukupolven ylitse.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lehtikankaan oppilas kuolema

      Mistä lie tyttöparka löytyny, mikä ajaa tekemään itsemurhan tuon ikäsenä 😞
      Kajaani
      55
      1270
    2. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      65
      1008
    3. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      37
      946
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      859
    5. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      125
      836
    6. Vieläkin saat

      Sydämen tykyttämään. Vaikka emme näe
      Ikävä
      38
      733
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      77
      652
    8. En tahallaan sua välttele...

      Olis niin kiva nähdä jossain muualla kuin kaupassa!
      Ikävä
      51
      626
    9. Ikävä niitä hetkiä,kun katselin sua suoraan silmiin...

      😊
      Ikävä
      42
      619
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      611
    11. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      31
      606
    12. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      2
      572
    13. Nyt kaatuu Kuisla

      Reima Kuisla hakee saneeraukseen – Joitakin velkoja on jo ulosotossa https://www.ilkkapohjalainen.fi/reima-kuisla-hakee
      Seinäjoki
      27
      553
    14. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      120
      521
    15. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      49
      518
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      95
      501
    17. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      474
    18. 46
      473
    19. Pystyisitkö liikkumaan

      Tai tapailemaan kaivattuasi julkisesti?
      Ikävä
      45
      446
    20. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      35
      417
    Aihe