kuusaan paras opettaja?

itselle on jäänyt mieleen keskustan koulun harmaahapsinen, rauhallisen, mutta autoritäärisen oloinen rehtori 70 luvulta. nimeä en enää muista? rahola tms?
113897
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ja hänen seuraajansa Pentti Salpakiva-- alias Sentti Palakivi.. heh.

Samassa ala-asteen koulussa toimi opena Iiskola, jonka jotkut metodit saisi nykyajan vanhempien hiukset nousemaan pystyyn..
..nolausta, mollausta, huutoa, taululiitu/sieni lensi myös herkästi myöhästyjän/supisijan/unelmoijan päähän.

Elävästi muistan niinikään 500sanaiset aineet, joita joutui kirjoittamaan milloin mistäkin aiheesta.
Esim. "Miksi en kuuntele tunnilla?" "Kalevalanpäivä" "Myöhästyminen"...ym ym... Nämä piti sitte lukea vielä koko luokan edessä.

Ei jälkeenpäin ollut kamalan PARAS kokemus- mutta ainakin oppi olemaan varuillaan.

No joo.. vähän traumaattiset 4vuotta. : (

Äänestä

Lempinimeltä "HAUKKA" !
Siinä oli kovakourainen täti , varsinkin poikia kohtaan.............

Äänestä

A.G. Ahtolaa ??

Äänestä
  • Juu suolaa suolaa enemmän suolaa jos joku muistaa ;)

    Äänestä

60-70 -luvulta muistuu mieleen aika tiukka miesopettaja; Kinnunen!

Eikä rva E. Airolakaan mikään Muumimamma ollut,
paitsi lellikki-oppilaalleen!

Äänestä
  • opet. Haapalan Jari lähti, vahinko. Mutta onneksi Olli pitää vielä tuttua turvallista kuria rakkaudella. Ja "Järviin" hoitaa lapset yläastekuntoon myös entiseen malliin.

    Siinä miehet paikallaan. Ei pahaa sanaa pilkan naisopettajista, nou nou. Äidillistä otetta alakoululaisille, niinkuin pitääkin. Siitäkin kiitos!

    Äänestä

miesopettaja.

Äänestä
  • Yhdyn ehdottomasti edelliseen. Oli aivan upea ihminen ja innostava kasvattaja.

    Äänestä

  • miepämiemie kirjoitti:

    Yhdyn ehdottomasti edelliseen. Oli aivan upea ihminen ja innostava kasvattaja.

    hänen jälki-istuntoon oikein odotti pääsyä. oli kiva kolmevarttinen ja sai kyllä nauraa maha kippurassa!R.I.P J.L

    Äänestä

  • kokemusta on kirjoitti:

    hänen jälki-istuntoon oikein odotti pääsyä. oli kiva kolmevarttinen ja sai kyllä nauraa maha kippurassa!R.I.P J.L

    En tarkoittanut yläasteen opettajaa, vaan ala-asteen.

    J.L. kuoli tänä kesänä!

    Äänestä

ehdottomasti mukavin!
Naukiossa 3 vuotta kidutusta...AAAARGH!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jälki-istunto kirjoitti:

itselle on jäänyt mieleen keskustan koulun harmaahapsinen, rauhallisen, mutta autoritäärisen oloinen rehtori 70 luvulta. nimeä en enää muista? rahola tms?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu