Onko kukaan käynyt tänä kesänä Sozopolissa ja millaiset ovat olleet kokemukset??
Millaista on ruoka siellä? Onko kukaan ollut hotelli Corallissa, millaiset kokemukset?
Mitä kannattaa ottaa huomioon siellä?
SOZOPOL
6
1122
Vastaukset
- käynyt
on ihan kiva hotelli. Lomatkojen huoneet näyttvät olevan kaikki kadulle päin. Ravintolasta ja baarista näet hienosti merelle. Palvelu hyvää, respassa puhutaan englantia, ravintolassa vaihtelevasti. Sisäuima-allas on, pari aurinkotuolia. Rannall on lyhyt matka, ranta on tosi täyteen ahdettu. Rantavarjo ja kaksi tuolia 15 lev/päivä. Usein tuulee niin, ettei uimisesta tule mitään.
Sozopol on nimenomaan bulgarialaisten lomapaikka. Varmaankin n.80% turisteista on omasta maasta. Englantia osataan hyvin vaihtelevasti, ehkä saksaa enemmän. Bulgariankielen sanakin auttaa palvelun saamisessa. Kaunista on, ja aika halpaa. Vanhassa kaupungissa on hinnoissa "näköalalisää".
Kokemukset tältä kesältä ja aivan tuoreena. - Varnatar
Sozopol on pieni satamakaupunki, minkä molemmin puolin levittäytyvät hiekkarannat.
Näillä rannoilla oli kesäkuussa hyvin tilaa, mutta viime vuonna kun olimme Sozopolissa heinä-elokuussa,
niin sinne oli saapunut saksalaisia sekä bulgarialaisia viettämään lomaansa.
Yleensä niin rauhalliseen Sozopoliinkin tuli säpinää :-)!!
Vanhassa kaupungissa on rantaravintoloita, joista avautuu upeat näkymät merelle. Siellä voi ihailla iltaisin aurinkonlaskua esim. ruokaillessa.
Ruokapaikkoja, joita olemme käyttäneet seitsemän vuoden aikana ovat mm. nuo mainitsemani vanhan kaupungin
ravintolat, sekä ravintolat uuden kaupungin puolella, (mm. hotelli Orion ja ravintola Oasis). Ravintola Oasiksessa olemme nauttineet
monet herkulliset illalliset. Mielestämme sieltä löytyvät myös Sozopolin parhaimmat kakut.
Sozopolin satamasta pääsee myös risteilylle mm. Nessebariin.
Sozopoliin olemme palanneet vuosi vuoden jälkeen ja nyt on ollut ilo huomata, että suomalaiset matkanjärjestäjätkin ovat löytäneet
tämän Mustanmeren helmen. Domina Travelilla on menossa toinen vuosi ja Lomamatkoilla ensimmäinen.- Varnatar
http://www.beachbulgaria.com/sozopol/news/apollonia_fest_en.html
Sozopolissa järjestetään kulttuurifestivaali Apolonia syyskuun ensimmäisellä viikolla. Festivaali on saanut nimensä Apollolta, antiikin Kreikan taiteen jumalalta. Syyskuun alussa Sozopolista tulee koko Bulgarian runoilijoiden, maalareiden, muusikoiden ja näyttelijöiden kohtauspaikka.
Kuvia netissä Sozopolista ja Primorskosta
http://s50.photobucket.com/albums/f347/ekke45/Sozopol Primorsko/?start=0
Youtube Sozopol kuvattuna koneesta
http://www.youtube.com/watch?v=S-M2XcQAdCk
Hotelli Orion
http://www.orion.domino.bg/index.php
- Matkaaja07
Kiitos hyvistä vinkeistä jo tässä vaiheessa. Miten muuten rahan kanssa? Kannattaako jo Suomessa vaihtaa levoja? Voiko siellä maksaa normaalisti aivan pankkikortilla (pankki/Visa) vai onko turvallista nostaa automaatilta rahaa? Mitkä ovat kokemukset?
- 123
tai Visa ei käy maksuvälineenä oikein missään Bulgariassa. Ei ainakaan näissä pienissä lomapaikoissa. Parasta on vaihtaa etukäteen levoja ja nostaa loput siellä automaatista pankin (Bulbank) seinästä. Löytyy siitä keskusaukion liepeiltä.
- 123
123 kirjoitti:
tai Visa ei käy maksuvälineenä oikein missään Bulgariassa. Ei ainakaan näissä pienissä lomapaikoissa. Parasta on vaihtaa etukäteen levoja ja nostaa loput siellä automaatista pankin (Bulbank) seinästä. Löytyy siitä keskusaukion liepeiltä.
luottokortti ylipäätään ei käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 703149
- 622495
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.562136Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1942045- 551952
- 421594
- 401560
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141253EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1391168- 61083