Kaberneeme

Millaiset kokemukset Kaberneemen satamasta Eestissä? Sijaitsee n. 20 NM Tallinnasta itään. Osaako joku suositella muita Tallinnan ja Vergin välisiä satamia. Perhemiehistöllä Tallinna - Vergi siirtymä hiukan turhan pitkä ja tarkoitus olisi käydä molemmat. Purjeveneellä liikutaan, syväys 1,75 m.
1706
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Olen mennyt purkkarilla Vergistä Tallinnaan lukuisia kertoja.

Kaberneemen satama on tällähetkellä huonossa kunnossa koska L - muotoisen aallonmurtajan/laiturin sisään ajautui viimetalvena paljon hiekkaa. Suora kiinnitys laituriin/aallonmurtajaan ei onnistu. Aallonmurtajan sisälle pääsee n.1,6m syväyksellä siten, että perän ankkuroi ja keulan laittaa kiinni Birgitta nimiseen isohkoon veneeseen. Aallonmurtajan ulkopuolelle ottaa lähes kaikki tuulet. Itse Kaberneemen kylä on todella viihtyisä. Rannassa on kauppa ja hotelli/ravintola. Polttoaineen myyntiä ei ole.

Viinistuun on valmistunut uusi satama joka on suojattu hyvin uudella aallonmurtajalla. Sataman syväys on ainakin 2,5 metriä. Satamassa on kauppa, hotelli, ravintola ja hieno taidemuseo. Rannasta voi käydä vuokrabusterin kyydissä Mohnin saarella.

Pranglin saaren satamassa on syväystä ainakin 2,5m, mutta siellä on tällä hetkellä mittavat ruoppaukset käynnissä, minkä johdosta en nyt suosittele sinne menoa. Maaliskuussa 2008 sinne valmistuu 30 veneen vierassatama.

Lepneemen syväys on vain n. 1,5m, mutta myös siellä on käynnissä sataman ruoppaus/vierasvenesataman rakentaminen. Lepneemeen valmistuu 30 veneen vierassatama maaliskuussa 2008.

Aegnaan voi mennä, mutten suosittele koka sinne käy ohimenevistä laivoista todella karmeat mainingit.

Naissaareen sataman syväys on n 3m ja sinne voi hyvin mennä. Saaresta löytyy mm. vanha miinatehtaan jäännökset. Myös saaren majakkassa on mahdollista käydä. Avaimen saa majakan juuressa olevan vanhan talon asukilta pientä summaa vastaan

Lisätietoa satamista saat osoitteesta:
http://marinas.nautilus.ee/index.php/andmebaas

Äänestä

Kommentoi aloitusta


SpK kirjoitti:

Millaiset kokemukset Kaberneemen satamasta Eestissä? Sijaitsee n. 20 NM Tallinnasta itään. Osaako joku suositella muita Tallinnan ja Vergin välisiä satamia. Perhemiehistöllä Tallinna - Vergi siirtymä hiukan turhan pitkä ja tarkoitus olisi käydä molemmat. Purjeveneellä liikutaan, syväys 1,75 m.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu