Jos sinulle on sanottu että periaatteessa sinulla on mahdollisuuksia ihailemasi ihmisen suhteen, jos hänen tämänhetkinen suhde joskus menee poikki ja tämä ihminen todella tarkoitti mitä sanoi, niin onko mitään järkeä jäädä odottamaan ihmistä jota rakastaa ja haluaa, eikä voi unohtaa tilanteen hulluudesta huolimatta??
odottaa vai unohtaa?
Ofelia
4725
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
..vaikka kyseinen henkilö ei tulevaisuudesta olekkaan puhunut, mutta ollaan todella hyviä ystäviä kuitenkin. Hän on varattu ja ilmeisesti rakastaa kumppaniaan, kuitenkin välillä kiusaa mua, vaikka tietää hyvin että pidän hänestä erittäin paljon.
Ois järkevää unohtaa, mutta kun ei todellakaan pysty. Olen koittanut ja se sattuu liikaa.
Uskon että unohtaminen ois tällaisessa tilanteessa se ratkaisu, koska odottaminen on itsensä kiduttamista. Usein se on kuitenkin mahdotonta, kun sydän sanoo muuta.
Älä jää odottelemaan, vaan jatka eteenpäin. Tietysti se on vaikeaa, mutta "pelkät" ihastumiset laantuvat aina ajan mittaan. Jos ihastumisesi kestää ja kohteesi sattuu vapautumaan, silloin voit toki yrittää uudelleen, mutta siinä vaiheessa ole kuitenkin erityisen tarkkana omien tunteidesi suhteen, ovatko ne yhä tarpeeksi vahvoja. Se lähtökohta, että olet vasta lohdutuspalkinto, ei lupaa kauhean hyvää vaikka pääsisit suhteen aloittamaankin.
Mikään ei oo niin alentavaan kun että sua pidetään "varalla".
Ja minusta on aika itsekästä/ epäkohteliasta sanoa toiselle että JOS mulla tulee nykyisen kanssa ero niin sä olet "seuraavana jonossa"...vaikka olis tätä "varasijaa" kohtaan tunteitakin.
Sinuna eläisin elämääni eteenpäin... ja ei hän
sitä koskaan tiedä mitä elämä tuo tullessaan. Jos jäät tosissaan odottelemaan voi joutua odottelemaan ehkä vuosia... sempä sinä jo tiesitkin ,)
Tsemppiä... ja kesäkin on tulossa, mullakin elämäni "eka" sinkkukesä.
Minullakin on edessä elämäni ensimmäinen sinkkukesä, siis sen jälkeen kun olen joskus vuosia sitten aloittanut ensimmäisen suhteeni. Toisaalta odotan innolla, mutta kyllä tuossa olen yhtä aivan ihanaa miestä "sillä silmällä" katsellut... Ehkä koko kesä ei kulukaan sinkkuna, jos kaikki menee oikein hyvin... Aurinkoiset terveiset kaikille sinkuille ja pilkettä silmäkulmaan:)!