pian on taas se aika...

Kuukausi lähenee loppuaan. Pian on aika taas mennä perimään vuokrat.

Terveisin Vuokraisäntä
7700
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Et sä mitään asuntoja omista, sen kun vain haaveilet.

Äänestä
  • Eikö ne sinun kuvitellut vuokralaiset käytäkkään pankkia. Kuljet unelmissasi ovelta ovelle perimässä vuokria.

    Äänestä

  • Lisäyksenä.. kirjoitti:

    Eikö ne sinun kuvitellut vuokralaiset käytäkkään pankkia. Kuljet unelmissasi ovelta ovelle perimässä vuokria.

    Vuokrat peritään luonnossa.

    Terveisin Vuokraisäntä

    Äänestä

Korot nousevat ja pankinjohtaja vaatii lisävakuuksia, kun asuntoni arvo romahtaa.

Äänestä
  • Asuntoluotoissa ei enää voi vaatia lisävakuuksia.

    Äänestä

  • Voi vaatia. kirjoitti:

    Asuntoluotoissa ei enää voi vaatia lisävakuuksia.

    hyvin. Jos asunnon arvo on pienempi kuin lainan määrä, voi pankki vaatia lisävakuuksia. Jos niitä ei löydy, voidaan kämppä laittaa pakkohuutokauppaan josta pankinjohtajan veli sen edullisesti huutaa.

    Äänestä

  • voi ihah kirjoitti:

    hyvin. Jos asunnon arvo on pienempi kuin lainan määrä, voi pankki vaatia lisävakuuksia. Jos niitä ei löydy, voidaan kämppä laittaa pakkohuutokauppaan josta pankinjohtajan veli sen edullisesti huutaa.

    Nykyään pankki ei voi vaatia asuntolainoissa lisävakuuksia, vaikka hetkellisesti syntyisikin vakuusvaje. Lakia muutettiin viime laman jälkeen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


...kuusta kirjoitti:

Kuukausi lähenee loppuaan. Pian on aika taas mennä perimään vuokrat.

Terveisin Vuokraisäntä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu