Vatsani pömpöttää ja eilen ilta kävelyllä tuli kipuja alavatsaan. Niitä on tänäänkin tullut. Kuukautiset loppuivat sunnuntaina, ja raskaus testi näytti miinusta.
Olenko hullu?
En kehtaa mennä lääkäriin (en edes tiedä mihin ottaisin yhteyttä, yleensä käyn yksityisellä, mutta nyt en raaskisi maksaa, todennäköisesti hukka reissu?) näiden epäilyjeni kanssa.
Mitä mieltä työ ootte......
Olenko hullu?
En kehtaa mennä lääkäriin (en edes tiedä mihin ottaisin yhteyttä, yleensä käyn yksityisellä, mutta nyt en raaskisi maksaa, todennäköisesti hukka reissu?) näiden epäilyjeni kanssa.
Mitä mieltä työ ootte......
Vastaukset 12
Vanhimmat
Siis tsiisus näitä juttuja...On ollu nopee raskaaks tulo, jos ihan sunnuntaina kuukautiset loppu ja nyt jo vatsa pömpöttää! Säästä vaan rahas vaikka päälääkäriä varten.
et siis tiedä mistään mitään!
ala noin nopeesti tai näy heti testissä! On minullakin ollut kaikenlaisia todellisiakin kokemuksia, joista sinä et tiedä mitään.
Epäilenkin, että tämä raskaus olisi alkanut jo aikoja sitten, mutta menkat tulisivat silti. Se, että tulee "menkat" ei välttämättä tarkoita, että ei olisi raskaana.
Aloitus oli kyllä niin sekava, että väärinkäsityksiä ei voinut välttää.
vaikuttanut.
Minulla on ollut ainakin viikonverran oireita, että vatsa turpoaa ja suolia polttelee, varsinkin alavatsasta. Välillä on kuumeinen olo, vaikkei olekkaan kuumetta. Terveyskeskuksesta sanottiin, että on vatsaflunssaa liikkeellä.
kovasti, ja on ällötys olo jos vatsa pääsee tyhjäksi, eli tulee nälkä.
Kipu ei ole polttelua vaan pistoa.
Enkä luottais terveyskeskukseen.
Neuvolaan kun soitin, sanoi, että kyllähän se näkyy raskaustestissä, mutta nyt kun pääsin ottamaan asiasta selkoa, se ei välttämättä näy.
Ala selkää särkee myös.
Kohdunulkoisen raskauden oireet
itse kantaa asiaan, kun ei ole siihen mitään pätevyyttä. Tällaiset oireet lueteltiin osoitteessa http://therapiafennica.fi/wiki/index.php?title=Gynekologinen_vatsakipu
"Kohdunulkoisen raskauden oireet voivat olla hyvin monimuotoisia, amenorrea-ajasta ja raskauden sijaintikohdasta riippuen. Potilaalla on ehkä tavalliset raskausoireet: raskaustesti positiivinen, pahoinvointia ja rintojen arkuutta. Tyypillisesti kipu ja muut oireet alkavat, kun edellisistä kuukautisista on noin 6 viikkoa, mutta kipu voi alkaa jo ennen odotettuja kuukautisia. Hartiapisto viittaa kohdunulkoisen raskauden aiheuttamaan munatorven repeämään ja vatsaontelon sisäiseen vuotoon. Oireet vaihtelevat vähäisestä kivusta jopa vuotoshokkiin."
Sinulla ei taida olla mitään näistä oireista, ainkaan kuvauksestasi päätellen? Jos kuitenkin huolestuttaa, ainoastaan lääkäri voi asian varmasti todeta esim. ultraäänellä.
Mutta se mitä oon lukenut muista oireista ni ne taas täsmää. Ja "Oireet vaihtelevat vähäisestä kivusta jopa vuotoshokkiin." Et se vähäinen kipu pitää paikkansa. Tai sit oon vaan luulosairas. Nolottaa marssia gynelle ultraan, ja sitten ei olekaan mitään..
Kiitos kuitenkin!
munasarjakystaa, oireesi ainakin kuulostavat sille. näin varsinkin jos kuukautisesi ovat tulleet normaalisti, vuotomäärä on ollut tavanomainen ja raskaustesti näyttää miinusta.
käynti gynellä lienee paikallaan, voi varmistaa ultralla asian. sinänsä munasarjakystat on aika tavallisia ja yleensä vaarattomia.
voihan tuo oireilu olla ihan jostain epäsopivasta ruoastakin tai alkavan laktoosi-intoleranssin oireita. mut gynekäynnillä tulee ainakin sit suljettua gynepuolen asiat pois kuvioista ellei mitään löydy.
on ollut kysta. Olin unohtanut! Tarkkailempa viikonlopun yli, kystathan puhkeavat myös itsekseen. Jos kipuilu vielä jatkuu viikonlopun jälkeen, menen lääkäriin.
Kiitos kaikille vastanneille.