ruukussani kasvaa kärhö, reippasti ja nuppuja on reilu 20. yksi nuppu lähtenyt aukeamaan ja pieni kukka tulossa! olen nähnyt/oletin isompia kukkia. muutenkin kärhö on aika pieni lehtinen ja ei ole kasvanut kuin 1,5m:ksi kesän aikana. olen kyllä lannoittanut kemiran puutarhan kesä lannoitteella ja kärhö on varmasti jacmannii ja kärhö voi hyvin(ei siis kituvan näköinen) se on vain "mini" -mallia. mitähän tein väärin? ajattelin siirtää tuon syksyllä maahan. jos ensikesänä tekisin jotain toisin(jos kärhä selviää talvesta)
mini jacmannii?
-körhö-
1
374
Vastaukset
- mmm
Sillä ei ole vielä varmaankaan iso juuristo ja voimaa olisi tarvinnut enemmän mutta nyt sille pitää ruveta antamaan syyslannoiteella höystettyä vettä niin valmistautuu seuraavaan kauteen. Omanikaan ei ole järin suuri mutta ainoa verso jakautuneena kahdeksi on parimetrinen ja nuppuja on valtavasti en istuttanut sitä vielä kovin isooon ruukkuun vaan teen sen ensi vuonna. Mutta pari muuta jotka ovat olleet jo parivuotta, näyttävät tarvivan jatkuvaa lannoitusta joka kasteluveden mukana. Olen tehnyt sen aina iltaisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2902987- 2101181
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.1281179- 841173
- 881134
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2051050- 65872
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?25765- 71747
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?59627