Maatalousnäyttelyssä tuli vastaan perhe. Nääntyneen näköinen äiti äitiysmekossa, väsyneen näköinen kuvetuinen isäukkeli.
Kolme allekouluikäistä ympärillä, äidillä kaksostenrattaat, kaksi päätä pyöri siellä, isällä toiset rattaat, sieltä pienet kasvot paistoivat.
Minua todella säälitti se näky, en usko, että Jumala on tarkoittanut meitä nääntymään lapsikatraan kanssa. On keinot ja järkeä perhesuunnitteluun.
Kolme allekouluikäistä ympärillä, äidillä kaksostenrattaat, kaksi päätä pyöri siellä, isällä toiset rattaat, sieltä pienet kasvot paistoivat.
Minua todella säälitti se näky, en usko, että Jumala on tarkoittanut meitä nääntymään lapsikatraan kanssa. On keinot ja järkeä perhesuunnitteluun.
Vastaukset 23
Vanhimmat
ne lestadiolaisia?
....
Oulun naapurikunnassa.
Miksi et suoraan käynyt kysymässä jaksamista, miksi täällä puhut heistä, kun et edes tunne heitä.
Ihmettelen ihmisten omia päättelyjä toisten asioista kun ei ole käynyt kysymässä asian laitaa miten se on, sitä muuten on paljon lestadiolaisillakin, ettet ole ainoa. Päätellään ja kuvitellaan, että tiedetään toisten asiat, asia ei kuitenkaan ole niin, päällepäin on vaikea päätellä heidän väsymystä. Minäkin olen hyvin monesti väsynyt messuilla ilman lapsiakin.
Kysytkö itse tuntemattomilta vastaantulijoilta, miten he voivat?
Näin tämän perheen ja säälin heitä. Halusin asiasta keskustelua, kun tuntuu niin hoopolta, että toiset määrää ihmisten tekemisiä.
Siis lapsiluvun suhteen. Ei me kaikki olla teräsrobotteja, jotka jaksais mitä vain.
En syyttele tätä perhettä mistään, vaan säälin sitä äitiä ja hänen työtaakkaansa.
Tiedän, että yksikin vauva teettää pienenä paljon. Saati sitten, että niitä vauvoja on jatkuvasti vuodesta toiseen, ilman minkäänlaista palautumisaikaa.
kenties jollain lailla katkera?? ehkä olet joku yhdenlapsen yksinhuoltajaäiti ,jonka mies jätti kuultuaan että olet tullut raskaaksi. Ei se auta täällä palstoilla kysellä ja ihmetellä. Keskity omaan elämään ni parempi tulee. Ja mikä tarve on jankata vastaan..ei se siitä parane.
ps. ei se Jumala näitä lapsia anna jos niin ei ole tarkoitettu. Oletkos koskaan miettinyt sitä? Oletko koskaan miettinyt sitä että minkä takia tulit tänne kirjoittamaan tota juttua...ehkä silläkin on joku tarkoitus. Ehkäpä saatat jokupäivä istua seuroissa yhdessä vl- kanssa. ehkäpä se sinunkin mieli joskus kirkastuu kun saat
uskoa kaikki synnit anteeksi.
Mieluummin kysyn kun alan kuvittelemaan ihan mitä tahansa ja sitten levitellä sellaista mitä en edes tiedä, miten asian laita on.
En usko, että he olisivat pahoittaneet mielensä jos olisit ystävällisesti alkanut juttelemaan ja ihastelemaan lapsia.
Siinä sivussa olisit sitten voinut kysyä sitä jaksamista, sanoa vaikka, että minua askarruttaa, miten jaksatte näin monen lapsen kanssa, uskon, että he olisivat vastanneet aivan rehellisesti, miten jaksavat vai jaksavatko mitenkään.
En ole yksinhuoltaja enkä ole perheeni ainoa lapsi.
En vain usko kaikkea sitä mitä vl uskottelee. Olen saanut syntini anteeksi, enkä usko, että se tapahtuu omilla töillä eikä lasten synnyttämisellä. Se armoa, jonka olen voinut omistaa Jeesuksen Kristuksen maahan vuotaneen veren tähden.
Luultavasti en tule koskaan istumaan teidän seuroissanne, mutta siitä huolimatta uskon saaneeni armon pelastua synneistani. Raamatusta on sevinnyt pelastuksen tie, enkä ole vielä löytänyt sanaakaan lestadiolaisista.
Tutkikaa Sanaa itsekin, niin yllätytte!
Sinä voit ja saat uskoa aivan vapaasti omalla tavallasi.
Tällä palstalla keskusteltiin isosta perheestä ja sen jaksamisesta. Sinä olit tehnyt tulkintoja pelkästään, että näit ison perheen joka näytti väsyneeltä messuilla.
Minusta se oli aika nopea johtopäätös sen perheen asioita, jos et enempää heitä tunne tai et edes kysynyt kuulumisia.
En halua loukata sinua, mutta minusta sinä teit nopean päätelmän, tulee mieleen, että onko sinulla ennakkoluuloja isoja perheitä kohtaan. Heihinkin voi tutustua ja yllättyä positivisestikin. Kyllä heilläkin on ongelmia niinkuin muillakin, mutta elelevät eteenpäin niinkuin muutkin.
vanhemmat! Sillä Jumala antaa jokaiselle vl:lle voimia tarpeiden mukaan, joten kukaan ei väsy!!!
sidoksissa tämän ruumiin ja elämän lainalaisuuksiin. Voidaan tehdä töitäkin vaikka 24h koska saamme voimia aina tarpeen mukaan. Nämä on uskonasioita. Ei niitä voi järjellä ajatella ja selittää. Ei järki ole tarkoitettu uskovalle. Vaikka kuinka Jumala olisi järjen meille luonut käyttämistä varten. Eli voidaan uskoa saarnamiesten ohjeita, koska ne ei ole järjellä selitettäviä vaan uskotaan vaan. Vaikka Raamatun vastaisesti, koska Raamattua ei tarvita kun joku miettii asiat meidän puolestamme. Ja ei ainakaan itse lueta Raamattua vaan pyydetään joku tekemään se meidän puolestamme. vaikka silloin ne voivat meille sanoa ihan mitä tahansa koska emme tarkista asiaa sieltä Raamatusta, mutta silti, kun se on niin helppoa ja turvallista. Sellaista on lahkolaisuus. Mutta en usko että kaikki vl:t olis lahkolaisia vaan totuuden perässä on todella moni. Sen todistaa jo tämän palstan keskustelut.
Väsyneitä voineet olla, kun olivat maatalousnäyttelyynkin jaksaneet lähteä.
Ihmiset joilla ei ole paljon lapsia kauhistelevat isoja perheitä.
Itse olen eslesta, perheessämme on kahdeksan lasta. Vanhimmat ovat jo aikusia.
Monesti olemme puolisoni kanssa pohtineet tilannetta, että meillä olisi vain kaksi lasta, siinä tapauksessa olisimme jo vuosia eläneet kahdestaan, helppoa, voi joku ajatella, minusta lapset ympärillämme, joista kotona asuu vielä neljä, ovat valtava rikkaus ja ilo. Ja vielä ihanat lastenlapset lisäksi.
Itsekin olen kasvanut isossa perheessä, enkä voisi kuvitella muuta.
Voimme olla tietysti väsyneitäkin välillä, mutta kyllä nuo lapsettomatkin ystävät ja sukulaiset valittavat usein väsymystään.
..ihan uuden aiheen pitkästä aikaa.
tässä huomaa ovelasti lestojen tavan vältellä hankalia kysymyksiä, tuli puhe lääkkeistä; jos kerran ihmisen elämä on jumalan käsissä, miksi lääkkeitä saa käyttää? Jos tulee infarkti, ei siihen siis mitään hoitoa, annetaan luonnon hoitaa. Pois vanhuksilta marevanit ja beetasalpaajat, katsotaan miten pitkälle pötkitään luonnon voimin! mitäs tähän sanotte? hieman kaksinaismoralismia taas?? ja se joka epäilee uskoa olkoon synnin oma. niinkööö??
Lääkkeenä käytetä, paitsi kuukautiskipuihin pillereitä, mutta miten esim. kierukka on verrannollinen lääkkeisiin esim. marevaan?
Täällä taas näkee näitä ihmisiä joilla on valtava tirkistelyn tarve muiden elämään. Sitten kun ei muutakaan sisältöä elämässä ole, niin vielä heidän selkänsä takana täällä kirjoitellaan heistä. Ymmärrän toki sen, jos joku on aidosti huolissaan, mutta aina löytyy ilkeämielisiä arvostelijoita.
Ihmettelempä suuresti mitä kenellekkään kuuluu toisten lapsilukumäärä, jos haluaa omasta halusta tai toisten vaatimana saada paljon lapsia, niin entä sitten.
Tutkimusten mukaan lapset eivät tee onnelliseksi, vaikka heistä onkin iloa. Asiasta oli tietoa Kari Narsin kirjassa Raha ja onni.
voimakas maalaisnainen synnytti kolme lasta. Kysyin häneltä joskus miksi et tehnyt mulle siskoa, vastaus oli en olisi jaksanut enemmän lapsia. Hän oli tottunut tekemään kovasti töitä, mutta tulipa siinä seinä vastaan , kunolisi enemmän tullut lapsia. Onneksi ei sitten tullut, olisi nääntynyt ennenaikojaan.
Sis ihminen on rajallinen näissä asioissa, liika on liikaa lapsenteossakin.
Minusta tämä aloitus kertoo sen, miten ihmisillä on ennakkoluuloja iso perhetä kohtaan. Pelkästään näkemällä messuilla suuren perheen, joka näyttää väsyneeltä, voidaan tehdä vaikka minkälaisia johtopäätöksiä, jopa suositellaan ehkäisyä.
Olist sanonut heille suoraan, pettikö ehkäisy, varmaan sinulla teki mieli sanoa niin, siltä minusta ainakin tuntuu tämän kirjoituksen perusteella.
Minusta isot perheet todella rakastaa lapsiaan, he uskaltautuvat heidän kanssaan ihmisten ilmoille, vaikka saavat halveksuntaa ja sääliviä katseita.
Elelen 12 lapsen ja vaimoni kanssa lapsilisillä. Suurin osa koulussa 8 kpl. Talo rakennettiin, velkoja maksetaan ja varma toimeentulo lapsilisistä.
Vai lapsilisien takia niitä lapsia tehdään. Sinä lepäilet ja vaimo tekee orjan lailla työt. Häpeä, tyotävieroksuva!
ainakin tuossa lapsenteossa olet ollut ahkerana
Siinäkin hommassa mies on vain maannut selällään vaimon pomppiessa päällä.
Mitään menoja, lapsista meinaan,