Onko hyviä ehdotuksia mitä tuoreelle isälle voisi ostaa lahjaksi? Isän selviytymispakkaus tuli jo kavereilta, joten pitäisi keksiä jotain merkityksellistä mitä vaimo antaisi.
MITÄ ISILLE LAHJAKSI?
6
519
Vastaukset
- määvaan
valokuva-albumi kultasepänliikkeestä (tai sitten ihan tavallinenkin käy) johon kaiverrat (kunhan nimi on selvilä) "iskä ja maija/matias" tai "kasvu isäksi" tai mitä sitten keksit.
ja sisälle keräät tulevina vuosina valokuvia joissa iskukki touhuilee pienokaisensa kanssa. syntymä ja ensi kerran sylissä, yhteinen eka vaipanvaihto, kylvetys, ruokailu, ulkoilu jne.. mistä ikinä ehditkin napata kuvia.
sit on tietysti nää perinteiset tylsät kellot ja korut ja viskipullot... - lisääidiootteja
Jos vaimo ei itse keksi lahjaansa, kyseessä tuskin on 'merkityksellinen lahja vaimolta'. Se on vain tavara.
- hankin omalle
miehelleni, kun aikoinaan uskalsimme hypätä vapaaseen pudotukseen, vanhemmuuteen.
- isä 79
Mä ainakin haluisin viinapullon.
- mapee
ainakin lähipiirissä uudet isät kantaa erilaisia isä-aiheisia paitoja innolla. Kukin vähän eri tyylisiä.
MLL_llä on ollut ainakin ihan asiallisia ja muualta löytyy niitä vähn muunkinlaisia. - Anonyymi
Mun mielestä koskettavin on tehdä “kirje vauvalta isille” ja laittaa se kehystettynä ekan yhteiskuvan kanssa. Kirjoitat vauvan äänellä pari riviä siitä, miten isi on jo nyt tärkeä – se itkettää monesti ja on just vaimolta merkityksellinen.
Jos haluut jotain pysyvää seinälle, personoitu juliste vauvan nimellä, syntymäajalla ja mitoilla toimii. Mä tilasin tällasen Muokkikselta ja laatu oli tosi kiva, meni heti olohuoneen seinälle: https://muokkis.fi/collections/isanpaivalahjat ❤️
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 805304
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai734697Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1314650Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3642057- 941680
- 981595
- 2571496
- 3491197
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.571012- 2001001