Onko totta, että Lestadiolaisuudessa ei luoteta kaikkiin väärennetyn raamatun valheisiin?
Jos, niin haluasi asiallisesti keskustella niistä koska etsin lisää raamatun kohtia joilla voi sielunsa tiedonjanoa sammuttaa...
Jos, niin haluasi asiallisesti keskustella niistä koska etsin lisää raamatun kohtia joilla voi sielunsa tiedonjanoa sammuttaa...
Vastaukset 52
Vanhimmat
Mistä Raamatusta puhut? Mustasta raamatustako?
Musta tai punanen - ei värillä väliä!
Asiaan!
No esimerkiksi vuoden 1933/38 raamatun ja vuoden 1992 raamatun väillä on suuri ero. Ja tietääkseni Jumala tai Jeesus ei ole olleet asialla niiden muutoksien laatimisessa.
Sori vaan, muttei Jumala kirjoittanut v 1938 käännöstäkään!
Ei kirjoittanut mutta Jeesus opetti ja kuuntelijat oppi... Jeesuksen seuraajilla oli Jeesuksen opettamat tiedot muisti teitoina ja kun heidät kristinuskon toimesta Paavalin tuell murhattiin menetimme aidon Jumalan ja Jeesuksen Sanan ja saimme tilalle
Ja on ilmeisesti niin, että tässä alempana on nykysuomenkielellä se alkuperäinen raamattu jonka Jumala on antanut ja Jeesus vahvistanut:
Suomen kielellä - Raamattu 1933/38
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.
5 Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat;
6 mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
7 Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
8 Muista pyhittää lepopäivä.
9 Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi;
10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on.
11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
12 Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että kauan eläisit siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.
13 Älä tapa.
14 Älä tee huorin.
15 Älä varasta.
16 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
17 Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa."
>4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.<
Jeesus sanoo, "joka jättää yhdenkin käskyn pois,ja niin opettaa niin sitä kutsutaan taivasten valtakunnassa pienimmäksi."
Luther jätti tämän käskyn katekismuksesta pois, ja raamattu selvästi sanoo siitä tuomionsa.
Jokaisen Luterilaisen kirkon katossa roikkuu ristiinnaulittu Kristuksen kuva, vaikka raamattu selvällä suomenkielellä kieltää tekemästä Jumalasta kuvaa.
Myös mielessä tehty Jumalan kuva rikkoo tätä käskyä vastaan, ihan niin kuin Jeesus itse selittää mielessä tehtyä käskyn rikkomista.
Jeesus kuvataan raamatussa, karitsana, lampaana, lammasten paimenena, kivenä, leipänä, Juudan leijonana, sotavaäen päällikkönä, tuomarina, yms.
Pyhähenki kuvataan samoin todella monen näköisenä. Myös Jumala suoraan kuvataan monen näköisenä, ja jos teemme Jumalasta kuvan, niin siihen saadaan enintään yksi pieni ominaisuus Jumalasta.
Eri raamatunkäännöksistä tulevat tulkinnat tulee juuri siitä kuvasta jonka olemme itsellemme luoneet Jumalasta.
Luther näki raamatusta miten Jumala tuomitsi Juutalaiset koska he eivät ottaneet Kristusta vastaan, ja hän kirjoitti kirjan mitä Juuutalaisille on tehtävä. Sitten yli 400 vuotta myöhemmin 30 saksassa Hitler teki Lutherin ohjeiden mukaan. Lutherin viimeistä kirjaa (Juutalaiset ja heidän valheensa) painettiin valtavia määriä ja yli 5 miljoonaa ruumista syntyi tällaisen yhden raamatun tulkinnan seurauksena.
En ota kantaa oliko Luther ja Hitler oikeassa tai väärässä, mutta tarkoitan tällä sitä että yksipuolinen kuva Jumalasta voi olla joskus erittäin kohtalokas jopa koko yhteiskunnalle.
Olet oikeassa, Luder/Luther ei ole jumala vaikka hänen opit ovat monelle tärkeämpiä kuin Jumalan ja Jeesuksen opit joita vastaan Lutheri usein on otsensä asettanut ja siten ihmisiä harhaan johtanut.
Oikeastaan Lutheri on hyvä simerkki siitä, miten saatanallisuus asettaa itsensä ihmisen ja Jumalan väliin estääkseen ihmisen saamasta uhteyttä Jumalaansa ja harhautettuna erehtyy palvelee uskon jumalaa, herra saatanaa jumalana ymmärtämättä sitä itse. Ymmärtämättä vaikka opettajana toimii älä tapa käskyn maailman suurin rikkoja....
...että tää uusi raamatun käännös (1992) sisältää niin pahoja virheitä, ettei siihen uskalla luottaa.
Käännöskomiteaan kuului sellaisia jäseniä, jotka eivät usko raamatun sanomaan, ja niillä tuntui olevan aika paljon sananvaltaa käännöstä tehtäessä.
Mutta nyt on niin ettei alkuperäistä Jumalan Sanan Raamatua ole kirjoitussa muodossa meille näytetty! Ihmiskunnalla oli mahdollisuus saada Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamattu mutta kun saatanaa jumalanaan palveleva kristinusko Paavalinsa tuella murhasivat Jeesuksen seuraajat niin menetimme sen! Jeesuksen seuraajilla oli Jumalan ja Jeesuksen Sanaa muisti tietoina ja siksi kai saatananpalvelijat heidät murhasi!
Mikään maallinen komitea ei ole Jumalan Valtakunta asettanut ja meillä on suomeksikkin useita eri raamattuja. Lähemmäs kymmenen ellen väärin ole laskenut näin pikaseen.
Siis, kun alkuperäiste ei ole, niin väärennöksistä syntyy vain väärennöksiä vaikka mille kielellä kääntää. Aika yleinen käsitys on, että vuoden 1933/38 raamattu olis luotettavin mutta ei ksekään voi olla täydellinen koska ei sellaista voi väärennetystä kopiasta käännettynä tulla ja alkuperäistä ei ole.
Kyllä on , kysy vain 1642 vuodelta auliisti annan tietoja .
Ilmeisesti kukaan ei halua vastata itse kysymykseen jaa kiertää sen kaukaa! *huoh*
Olisin halunnut tietää ja oppia... tunsin kerran yhden rehellisen ja kivan Lestadiolaisen kasvatuksen saaneet tytön enkä tajunut silloin selvittää asioita joista olin jo silloin tietoinen....
Se siitä!
Molemmat olemme tietoisia ettei Jumalan ja Jeesuksen sanan raamattuiksi väärennetyt ole muuta ku saatanan harhautuksia.
Kumpi raamattu sinulla on, sekö jossa on älä tee huorin käsky vai sekö jossa on älä tee aviorikosta käsky?
(jos on se älä tee aviorikosta niin saat huorata ellet ole aviossa ja silti et riko raamattua vastaan, mitä sanoo Jumala tahto se onkin älä tee huorin käskyssä)
Kumpi raamattu sinulla on, sekö jossa on lähetyskäsky (joka ei ole käsky) vaan sekö jossa ei ole lähetyskäsky sanaakaan?
jne
jne..
Ja kun vielä olet huomioon, että esim. lähetyskäskyä ja älä tee aviorikosta käskyä Jeesus ei ole vahvistanut, niin olet itsesi saatanaa jumalanaan palvelevaksi tunnustanut jos et kiellät tosi asiat tämän asian suhteen.
Toisaalta, järkeville ihmisille on selvyys, siis täydellinen selvyys, että jos raamattu olis aitoa Jumalan ja Jeesuksen sanaa niin meillä ei olis kuin YKSI KOKO MAAILMAA KATTAVA JUMALAN JA JEESUKSEN TAHDON TIETOUS ja nyt meillä on tuhansia, ainakin yli 3000 raamattua eritavalla lukevaa uskonsuuntaa jotka tulkitsevat raamattua noin 24.000 eri tavalla ja etsivät totuutta koskaan sitä löytämättä koska raamattu on väärennetty saatanallisuuden toimesta.
Usko on luuloa.
Jumalan ja Jeesuksen Tahdon Tietous on VARMUUTTA.
Uskossa uskotaan että saa tappaa vaikka älä tapa käsky on.
Jumalan ja Jeesuksen Tahdon Tietoudessa on selvyydellä VARMUUS siitä ettei saa tappaa!
Opi tuo ero niin saat sieluusi valoa.
...todistaa, mitä se on.
2.Piet.1:21 sanoo "sillä ei koskaan ole mitään profetiaa tuotu esiin ihmisen tahdosta, vaan Pyhän Hengen johtamina ihmiset ovat puhuneet sen, minkä saivat Jumalalta". (v:n 1938 käänn.)
Kun raamattu on kirjoitettu Pyhän Hengen inspiroimana, ei sitä voi ymmärtää oikein kukaan, joka ei ole tästä samasta Hengestä osallinen.
Taas kerran törmätään siihen tosi asiaan, että ei Aabrahamillakaan ollut raamattua, kuitenkin hän USKOI JUMALAAN ,ja tuli vanhurskaaksi . Hänellä oli sisään rakennettu oikeamielisyys , toiseksi ei hän kysynyt mitään nevoja lapista, pähkäili itse ja niin hyvin että kelpasi Jumalalle .
Kukaan ei voi keskustella Jumalan kanssa kahden kesken, eikä saa pelastavaa uskoa itsekseen pähkäilemällä vaikka Farisealainen kristillisyys niin luuleekin, siksi he aina kiittävät kun ovat aina olleet valkeudessa vaikka ovatkin pimeydessä.
Kukaan ihminen ei ymmärrä raamatun kirjoituksia, ellei ole hengen yhteyttä, tästä Lutherkin aikanaan mainitsi et oppimattomasta ihmisestä joka saa uudensyntymän armon eli Jumalasta syntynyt käsittää pyhiä kirjoituksia koska henki häntä valaisee, eli tulee teologian tohtori. Mutta teologiaa opiskelemalla ja vaikka kuinka kurkistelisi pyhiä kirjoituksia, ei voi ymmärtää sisältöä jos ei ole Jumalasta syntynyt.
Maailman viisaat ovat yrittäneet järjellään käsittää raamattua ja niin ovat muokanneet kirjoituksia niin että jotenkin ymmärtäisivät sitä ja siksi teksti voikin olla mitä on.
Mutta suuri ihme on vaikka ihmiset ovatkin muuttaneet ja kirjoittaneet sisällöltään erilaisia raamatuita Jumala vie suunnitelmansa läpi ja sitä rietas ei pysty joukkoineen estämään, tästäkin Luther mainitsee aikakautenaan kun väärä oppi (antikristus) hallitsee seurakunnassa, niin tästä huolimatta Jumala pelastaa joukosta ne jotka etsivät häntä ja ottavat hänet vastaan. Siksi on kallis lupaus Jumalalta, etsivä löytää ja oveenkolkuttavalle ovi avataan.
Sekin on aivan totta mistä on ennenkin muistutettu et Jumala käyttää välikappaleina myös uudestisyntymättömiä ja silloin puhutaan vaikuttavasta pyhästä-hengestä joka antaa kaipaavalle kuulijalle ymmärrystä oikein ymmärtää mutta tällainen palvelija ei voi johdattaa ihmisiä pidemmälle kuin itse on päässyt.
1. väite: Kukaan ei voi keskustella Jumalan kanssa kahden kesken, ...
Ei koska Kristus on välimies Jumalan ja syntisen välillä. Kukaan ei voi nähdä Jumalaa ellei tunne Kristusta.
Väite 2: "... eikä saa pelastavaa uskoa itsekseen pähkäilemällä ..."
Ei niin, koska uskon antaja on Pyhä kaikkivaltias Jumala, Isä poika ja Pyhä Henki.
Ja minkä uskon? Etää Jumala oli Kristuksessa ja sovitti minun syntini Jumalan kanssa kärsimisellään kuolemallaa ja kulleista yläsnousemalla.
Väite 3: ..."... vaikka Farisealainen kristillisyys niin luuleekin, ..."
Oletko sinä itse lullut tällaisia, vai mistä sen tiedät että joku tällaisia luulisi?? En ole ennen tällaista luuloa kuullut keneltäkään muilta uskovilta. Sen sijaan lestadiolaisuudessa on kautta aikojen luultu muiden luulevan tällä tavalla.
Johtopäätös numero 4: "... siksi he aina kiittävät kun ovat aina olleet valkeudessa vaikka ovatkin pimeydessä."
Nyt käsi sydämelle! Kerropa minulle miksi sinä et kiitä? Ja vastaa kysymykseen eikö Jumala ole ansainnut kiitoksen jokaiselta luomaltaan ja lunastamaltaan ihmiseltä. Myös niiltä joita moni lestadiolainen ressukka nimittelee luulojensa valossa farisealisiksi?
Sen sijaan että vahtaa muiden oletettuja vikoja pitäisi kääntyä Kristuksen puoleen uskossa että saisi häneltä armon ajallansa. Aamen.
Ellei hänen ylitsekäymisiään kerrota, eli perkeleen työt tuoda päivänvaloon. Jumalan palvelija ei voi tehdä muuta sillä työ on herran ja hän valaisee kuulijassa jos sen tarpeelliseksi katsoo, myös Jumala paaduttaa ne jotka eivät hänen pelastussuunnitelmaa usko eivätkä hyväksy.
Raamattu kuvaa minkälainen usko on ihmisellä kun hän vaeltaa omassavanhurskaudessa eli farisealaisessa uskossa ja samaa tietä kulkevat sen tien kulkijat tänäpäivänä kuin silloi kun Jeesus oli näkyvänä opettamassa.
Kuningas Daavid joka oli synninrakastaja sai armon Naattanin kautta (vaikka kuvaatkin et Naattan vahtasi Daavidin tekemisiä), eikä Daavid olisi saanut taivaanperillisen osaa Jollei Jumala olisi lähettänyt Naattania Daavidin eteen ja valaissut hengellänsä sanojen merkityksen.
Mutta näitähän sinä et usko joten turha sinulle on näistä mitään kertoa, sillä otsikkosi on aivan oikein ei luulo ole tiedon väärti, vaan pitää herra saada sydämelleen asumaan ja puhumaan oman suun kautta jolloin saa vakuutuksen myös itse en se minä ole joka puhuu vaan herran henki joka on minussa ja sitä kutsutaan eläväksi uskoksi.
Kristityt jotka on perkeleenvallasta nostettu keskelle taivasta ovat kautta aikoina kiittäneet Jumalaa saarnaamalla omia kokemuksiaan ihmisten eteen, sillä niin on tie valmistettu niille jotka Jumalanvaltakuntaa etsivät ja he puhuvat ei kirjasta opituista kertomuksista vaan ovat saaneet myös elää ne omiin kokemuksiin ihan OIKEESTI, mutta kuolleessa Jumalisuudessa ei ole kokemuksia vaan ulkonainen tieto.
nimettömän kirjoituksen johdosta vain sanon, että mitä sinä nyt tuomitset tuota Jeesukseen uskovaa. Ethän sinä näe hänen sydämeensä. Jumala se on, joka valinnat tekee, ihmiset luulojensa jälkeen ryhtyvät helposti tuomareiksi. "Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi"
Huoruus on aviorikos. Aviorikos on huoruus.
Ota huomioon, että käännökset ovat käännöksiä.
Rupea lukemaan heprealaista, jos kerran käännös ei kelpaa.
No sillä mainitsemallasi Pyhällä Hengellä on ollut sitten kiirettä! Raamattuja on niin monen laisia että kohta joko uskon suunnalla on oma.
Noh, uskossasi saa olla ja elää mut tee se tiedossa ettei kaikki, jos edes joku on muutakuin väärennös ja alkuperäistä ei ole meidän tietoon annettu.
Jos ei avioitunut huoraa niin eise voi olla aviorikos!!!
Ja jos aviossa uhtyy puolisoonsa niin se ei ole syntiä sillä meidän tulee lisääntyä ja täyttää maa...
Ei sitä toisilta tarvitse kysellä. Kaikki ovat lain mukaan vailla Herran kirkkautta, ja sellainen ylpeä jolle ei armo kelpaa lahhjaksi se kadotetaan. Ilman Kristusta ei pelastu kukaan ja armoa ei voi töillään eikä rahalla ostaa.
Tarkoittaa syntiä avioliittoa vastaan.
Ellet ole avioliitossa, se on silti syntiä Jumalan asettamaa avioliittoa vastaan, koska vain avioliitossa on sukupuolielämä sallittua muutoin ei koskaan eikä misään muodossa.
Ei edes itse itsensä kanssa, esimerkiksi käsiä tai muuta apuvälinettä apuna käyttäen.
Uskossa uskotaan mutta Jumalan ja Jeesuksen Tahdon tietous on Varmuutta! Se ero tulee muistaa...
Kun raamatusta on älä tee huorin käsky poistettu ja korvattu se /ei Jeesuksenkaan vahvistamalla käskyllä/ niin se tarkoitta selvästi, että jos et ole aviossa niin et tee huorin väärennetyn raamatun käskyn ja tekstin mukaan.
Jos olet naimisissa ja huoraat niin silloinkaan et tee huorin vaan aviorikoksen älä tee aviorikosta käskyn mukaan.
====
Se mitä se "tarkoittaa" (ilmaisu jota käytät) on usein kristityillä hukassa koska uskovat usein enemmän harhauttajaan kuin Jumalaan ja Jeesukseen ja harhauttajala on eri jumala.
Tuo tulee esille selvästi älä tapa käskyssä. Jokainen uskovainen todennäköisesti uskoo, siis USKOO että älä tapa käsyllä "TARKOITETAA" ettei saa tappaa mutta uskoo, siis USKOO edelleenkin älä tapa käskyn opettajaansa joka on tappanut ja tapatanut satoja miljoonia ihmisiä, ja tukee tappajia edelleenkin!!!
MUTTA:
Jumalan ja Jeesuksen Tahdon Tietoiset eivät usko vaan he Tietävät Varmuudella ettei saa tappaa ja tapattaa!
He tietävät myös sen, että älä tapa käskyn rikkomisen suhteen on vain Jumalalla ja Jeesuksella oikeus toisin päättää kuten VT:kin osoittaa. Tämä sen vuoksi, ymmärtääkseni; että Jumala ja Jeesus Kaikkiviisaina halusi turvata meidän henkemme omaa pahaa esivaltaamme vastaan. Eli jos tappaminen olis sallittua niin esivaltamme ei tekis väärin murhatessaan meidät!
Raamatussa on kohta, että meidän tulee kunnoittaa esivaltaa ja että kaikki esivalta on Jumalasta jne.. mutta ei ole ihan niin kuin monet ymmärtää tai kuinka pahat tahdot sen haluaa meidän ymmärtävän. Lyhyesti asia on niin, että Jumalan ja Jeesuksen Tahto on, että esivaltojen on oltava Jumalan ja Jeesuksen Tahdon alaisia! Eli sitä koskevat ihan samat käskyt kuin meitäkin ja se ei saa niitä valtuuksia ylittää ei edes tappaa ketään ilman Jumalan ja Jeesuksen määräystä tai lupaa.
Jos esivalta sais tappaa ja tapattaa niin silloinjan meidän pitäs hyväksyä, selaiset kuin Stalinin, Hitlerin, Husseinen jne järkyttävät esivallat Jumalan ja Jeesuksen Tahdon mukaan toimivina!!! Ja rikoksensa tehneinä älä tapa käskyn vastaisesti he eivät ainakaan minun Jumalan ja Jeesuksen Tahtoa ole noudattaneet mutta toiset tietää ja toiset uskoo...
Eli usein meillä, etenkin heillä joilla on harhauttajan turmelema sielu, on vaikea erottaa usko ja tietous toisistaan. Mikään harhauttajan totuus ei muutu Jumalan ja Jeesuksen Tahdoksi uskomalla vaan Tietämällä jos se on Heidän Tahto!
Ja se tieto on turmelemattomassa sielussa sellaisella Varmuudella ettei sitä uskossa oleva ymmärrä ennenkuin mahdollisesti herää jonkin asian suhteen ja saa valoa sieluunsa.
Usko ei ole koskaan muuta kuin uskoa ja toivoa siitä että on oikeassa kun taas tiedossa on varmuus.
>Kun raamatusta on älä tee huorin käsky poistettu ja korvattu se /ei Jeesuksenkaan vahvistamalla käskyllä/ niin se tarkoitta selvästi, että jos et ole aviossa niin et tee huorin väärennetyn raamatun käskyn ja tekstin mukaan.<
"Älä tee aviorikosta."
"Jokainen joka katsoo naisen pääälle himoitakseen häntä tekee jo sydämessään aviorikoksen."
"Yksikään aviorikkoja ei peri taivasten valtakuntaa."
Jos luemme yhden kohdan toisesta käännöksestä ja toisen kohdan toisesta käännöksestä, niin saa helposti väärän käsityksen.
Samoin jos luemme vain yhden tai kaksi jaetta, emmekä kokonaan mitä on kirjoitettu,niin saa myös helposti väärän käsityksen.
Aviorikos on aviorikos siinä missä huorintekijä on huorintekijä. Nykypäivän lehdistö kuvaa samaa asiaa salarakkaana, ja silloin voidaan sanoa että on väärennetty raamatun totuus. Jos sama lehti sanoisi ettei yksikään salarakas peri taivasten valtakuntaa, niin en tuomitsisi tätäkään sanaa.
Siitä on kysymys. Ei mistään muusta. Seksuaalinen toteuttaminen on aina ollut luvallista vain avioliitossa. Jos seksiä harjoitetaaan muutoin se on aina syntiä.
Se on aviokäskyn rikkomista.
Alalajeina aviokäskyn rikkomisessa on vielä haureus ja huoruus. Kumpi on kyseessä riippuu siitä onko keskenään yhteydessä olevat ihmiset kumpikin vapaita aviolupauksesta, tai sitten joko toinen rikkoo annetun aviolupauksensa tai kumpikin.
Aviorikos alkaa tosiaan hyvin salaisesti, mielen alueella. Henkinen uskottomuus on varsin yleistä.
>Uskottomuus alkaa mielestä<
Kaikki synnit ovat samanlaisia tässä asiassa, jokainen synti mihin ikinä joudumme tehdään aina mielessä ensin.
Ensin synti hyväksytään mielessä, ja seuraavana synti näkyy jo suusta tulevissa sanoissa, ja lopulta synti näkyy teoissa asti.
Kun huomaa että suusta tulee sanoja, jotka eivät ole Jumalasta, niin synti on jo saanut ensimmäisen hedelmänsä näkyviin.
Jeesus käskee valvomaan ja alistamaan jokaisen ajatuksen Kristukselle kuuliaiseksi, ja jos näin teemme niin synti ei pääse ikinä tuhoamaan elämäämme.
Raamattu lupaa että Jumala on kykenevä varjelemaan meidän jokaisen ajatuksemmekin, ja voin sanoa kokemuksesta ettei Herra ole ikinä pettänyt lupaustansa. Silloin kun synti on saanut otteen niin syy on aina ollut omassa valvomattomuudessa, siinä ettei ole alistanut jokaista ajatusta Kristukselle kuuliaiseksi.
>Henkinen uskottomuus on varsin yleistä.<
En tiedä tarkoititko henkinen sanalla pelkästään mielen alueella olevaa uskottomuutta puolisoamme kohtaan, vai myös täydellistä uskollisuutta Kristukselle, siinä että myös elämme Hänen sanansa mukaan.
Kyllä varmasti ymmärrän eron huorin teon ja aviorikoksen välillä eikä tässä ole kyse seksuaalisuuden toteuttamisesta kuten asian ilmaset vaan siitä mitä RAAMATUISSA on kirjoitettu.
Ilmeisesi yritä harhauttavasti monimutkaistaa selvän asian tahtosi läpiviemiseksi.
Jos kerran vanhimman raamatun sanan mukaan ihmisiä on kehoitettu lisääntymään niin se synti on synnin keksijässä jota voi kutsua kristinuskoksi joka keksi muitakin syntejä, esim. perisynnin jota Jumalan ja Jeesuksen Sana ei tunne. Raamattua ei pidä mennä muutteleen saatanallisemmaksi ainakaan niin kauan kuin yksikään Jumalan ja Jeesuksen asialla rehehellisesti oleva on hengissä.
Jahas!
Ja alat käksiään uusia käskyjä!!!
Tuo on vaarallista!!!!!!!!!
Kirjoitit:
"Alalajeina aviokäskyn rikkomisessa on vielä haureus ja huoruus..."
Osoita minulle Jumalan ja Jeesuksen antama avioliitto käsky KÄSKYISTÄ?
Se ei ole Jumalan ja Jeesuksen antama käskyä joka ihminen on raamattuun asettuna saatanallisesti käskyltä näyttämään. Esim. lähetyskäsky ei ole Jumalan antaman ja Jeesuksen vahvistamien käskyjen joukossa joten sen käskyn on ihan eri herra raamattuun asettanut.
Minun raamatussa ei ole kuin 10-käskyä mutta tiedän että raamatun väärentäjillä on lähetyskäskykin lisättynä (1992 vuoden väärennökseen) raamattuun jota ei ole Jumala antanut eikä Jeesus vahvistanut eli joku muu niitä raamattuun laittelee!!!
Tässä ne käskyt ovat nykysuomenkielle käännettynä jotka Jumala on antanut ja jotka Jeesus on vahvistanut ja joihin lisääminen on Jumalan ja Jeesuksen vastaisuus raamatun mukaan ja noiden joukosta minäkään en löydä "aviokäskyä" joten ehkä kumminkin on niin, että lukemisen ymmärtämisen tarve on joillakin suunnattuna harhaan:
Suomen kielellä - Raamattu 1933/38
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.
4 Älä tee itsellesi jumalankuvaa äläkä mitään kuvaa, älä niistä, jotka ovat ylhäällä taivaassa, älä niistä, jotka ovat alhaalla maan päällä, äläkä niistä, jotka ovat vesissä maan alla.
5 Älä kumarra niitä äläkä palvele niitä. Sillä minä, Herra, sinun Jumalasi, olen kiivas Jumala, joka kostan isien pahat teot lapsille kolmanteen ja neljänteen polveen, niille, jotka minua vihaavat;
6 mutta teen laupeuden tuhansille, jotka minua rakastavat ja pitävät minun käskyni.
7 Älä turhaan lausu Herran, sinun Jumalasi, nimeä, sillä Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka hänen nimensä turhaan lausuu.
8 Muista pyhittää lepopäivä.
9 Kuusi päivää tee työtä ja toimita kaikki askareesi;
10 mutta seitsemäs päivä on Herran, sinun Jumalasi, sapatti; silloin älä mitään askaretta toimita, älä sinä älköönkä sinun poikasi tai tyttäresi, sinun palvelijasi tai palvelijattaresi tai juhtasi älköönkä muukalaisesi, joka sinun porteissasi on.
11 Sillä kuutena päivänä Herra teki taivaan ja maan ja meren ja kaikki, mitä niissä on, mutta seitsemäntenä päivänä hän lepäsi; sentähden Herra siunasi lepopäivän ja pyhitti sen.
12 Kunnioita isääsi ja äitiäsi, että kauan eläisit siinä maassa, jonka Herra, sinun Jumalasi, sinulle antaa.
13 Älä tapa.
14 Älä tee huorin.
15 Älä varasta.
16 Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
17 Älä himoitse lähimmäisesi huonetta. Älä himoitse lähimmäisesi vaimoa äläkä hänen palvelijaansa, palvelijatartaan, härkäänsä, aasiansa äläkä mitään, mikä on lähimmäisesi omaa."
Et siis ymmärrä lukemaasi. Mitä sanoja käsitteen ilmaisuun käytetään, ei ole lainkaan se pointti.
Alkukieltä et hallitse itsekään (oletan), siinä on aivan erilaiset sanat kuin suomenkielessä.
Huoruus on monen tasoista, ja aina on kysymys ihmisen seksuaalisuudesta, joko ajatuksen tai toiminnan tasolla tapahtuvaa, ja Jumalan sanan vastaista.
Meillä on näkemys ero siinäkin että uskot ja minulle usko ei ole faktaa vaan usko on uskoa ja toivoa oikeassa olemisen mahdollisuudesta.
Ja mitä tulee alkukieleen niin ilmeisesti tarkoitat raamatun teksti alkukieltä niin voin kertoa sinulle, ellet aikaisemmin tiennyt että Jumalan Sanaa ei ole ollutkaan koskaa kirjoitetussa muodossa vaan se mitä kutsut alkukielellä kirjoitetuksi ovat ihmisten tulkintoja joista meille on tehty raamatun käännöksien väärennöksiä lukemattomia.
HUOM!!!
=======
Ihmiskunnalla oli mahdollisuus saada Jumalan ja Jeesuksen Sanan Raamattu mutta kun saatanaa jumalanaan palveleva kristinusko Paavalinsa tuella murhasivat Jeesuksen seuraajat niin menetimme sen! Jeesuksen seuraajilla oli Jumalan ja Jeesuksen Sanaa muisti tietoina ja siksi kai saatananpalvelijat heidät murhasivat.
========
Ja kun tutkit asioita syvemmin raamatun kehityksen suhteen niin tulet tietämään varmuudella ettei kaikkia julkaistu ja se oli kristinuskon herrat sekä hallitsijat jotka mielensä mukaan valitsi raamatuun kuuluvat tekstit eikä Jumala. Jos tuota väität vääräksi tiedoksi niin uskosi on todella pahasti vajavien tietojen pahjalla.
Sen lisäksi on tosi helppo tutkia ja huomata että raamattua on senkin jälkeen muuteltu ristiritaisemmaksi ja saatanallisemmaksi. Ja kun sitä väärennetyä sanaa vielä väärin tulkitaan niin pian meillä onkin selvyys siitä kuka on kristinusko jumala ja se näkyy kristinuskon historiassa, se näkyy sen tämä päivän toimissa ja se näkyy tuhansissa (ainakin yli 3000) kristinuskon suunnassa jotka lukee samaa väärennettyä raamatuntekstiä eri tavalla tulkien toisiaan harhaoppisiksi haukkuen... eli uskovaiset itse osoittavat ja todistavat raamatun vääräksi sekä itsensä saatanaa jumalaan palveleviksi ja sen etteivät palvele Jumalaa ja Jeesusta vaan jotain muuta herraa.
En tiedä, yritätkö vääntää raamatun sanaa saatanallisemmaksi vai saatanan sanaa Jumalallisemmaksi mutta huoruus ja aviorikos ovat ja pysyvät eri asioina. Et voi tehdä aviorikosta ellet ole aviossa mutta vuot huorata olippa aviossa tai et.
Et voi rikkoa avioliitto sopimusta esim. hakkaamalla aviovaimosi jos sinulla ei ole aviovaimoa mutta voit huorata vaikka sinulla ei olis aviovaimoa ja tuon eron ymmärtäminen on vissiin vaikeata sinulle.
Mutta mutta...
Kuten jo osoitin niin ramatussa on älä tee huorin käsky joka on otettu pois ja pois ottaja ei ole Jumala eikä Jeesus joten mieti sitä kuka oli asialla!
Se on eriasia jos aviorikos sopii siihen paremmin mielestäsi!!!
Se älä tee huorin käskyn poistaminen on näiden raamatun kohtien vastaisuus joka osoittaa kenen tahdosta muutos on tapahtunut:
VT
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois.
UT
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.
Sinulla on ikiomat käsityksesi älä sekota niitä minuun millään tavalla. Minä uskon mitä Jumalan sana sanoo. Ihmisoppeihin en usko.
Heprealainen alkuteksti tarkoittaa aviorikos.
Miksi ihmeessä se ei kaikille kelpaa?
Pitää keksiä kaikenlaisia verukkeita.
Kannattaako lähteä meuhkaamaan asiasta, josta ei tiedä?
Alkuteksti raamatussa on aviorikos.
Ottakaa lakki päästä ja tyytykää siihen.
Se on sillä tavalla kristinuskossa, että
kristinusko ihmisen sielussa asettuu
Jumalan
ja
ihmisen väliin.
Ja se katkaisee ihmisen ja Jumalan välisen yhteyden.
Joko ihminen palvelee Jumalaa TAI kristinuskon jumalaa joka tappaa ja tapattaa niinkuin saatana aina pyrkii toimimaan älä tapa käskynvastaisesti ja muitakin käskyjä rikkoen.
En tulkitse sinua vaan sinun asenteita joita esiin asetat. Enkä tee sitä tuomiten koska sekään ei ole minunkaan oikeus vaan Jumalan Valtakunnan. Jos tunnet että sinun oikeuksia loukkaan ne se on vain merkki siitä että olet epävarma ja pyrit peitteleen sen hykkäämällä.
Kun olet itse asenteesi tutkinut ja tiedostanut tiedät paremmin kuin kukaan muu oman tilanteesi ja sinun ja Jumalan Valtakunan väliset asiat eivät kuullu meille. Meille kuuluu oikeus esittää kantamme kun omia asenteitasi meille syötät totuutena ja sinun totuus ei ole minulle totuus eikä välttämättä toisillekkaan totuus.
Muista aina, että kristinusko on uskoa ja toivoa oikeassa olemisesta ja se toimii sinunkin ja Jumalan välillä katkaisten sinunkin yhdeyden Jumalaan. Jos niin ei olisi, niin kristinusko ei olis esimerkiksi murhannut ja murhauttanut maailmassa satoja miljoonia ihmisiä osoittaakseen sinullekkin herrakseen herra saatanan jota jumalanaan palvelevat koska jumalan palveluksia pitävät.
Kantani tiedät ja sen olen perustellut ymmärtääkseni selvästi ja tavalla joka on jokaisen ymmärrettävissä. Mieti itse asiaa ja aseta itsellesi kysymys että onko Jumala vain kristinuskon jumala joka on tappanut ja tapattanut älä tapa käskyn vastaisesti ja tekee sitä nytkin maailmalla esimerkiksi sotilaspappien tuella!
Minun ja Jumalan välillä on yhteys ilman esim murhaajaa ja olen Tietoinen älä tapa käskynkin Jumalan ja Jeesuksen Tahdosta.
Uskossa opetetaan älä tapa käsky mutta sen Jumalan ja Jeesuksen Tahdon Tietous on hukassa koska ihmisillä ei ole suoraan yhteyttä Jumalaan ja Jeesukseen vaan saatanaan jumalana....
Raamatussa asia on ilmaistu alkukielellä eli hepreaksi sanalla "aviorikos". Lo tinaf, älä tee aviorikosta, verbillä na'af = tehdä aviorikos.
Kannattaako tuosta lähteä väittelemään?
Oli käännöksissä mitä tahansa.
Miksi joillekin lestadiolaisille ei Raamatun oma sana kelpaa, vaan pitää lähteä järkeilemään?
Kummallisia ihmisiä, jotka haukkuvat käännöksiä, vaikka eivät sanaakaan tekstistä ymmärrä.
No nyt meitä on yksi lisää todistamassa että raamattu on väärennös. Ja ei ole ainoastaa tuo kohta joka on väärin...!
Löytyykö sielä alkuperäisestä raamatun väärennöksestä "lähetyskäsky" sanakin?
Ja voit samalla vilkaista nämäkin sanat jos tietokoneellasi on se raamattu:
perisynti
lapsikaste
hätälapsikaste
kummi
kolminaisuusoppi
Kiitollinen rehellisestä asiallisesta vastauksesta!
Uusin raamatunkäännös on ainoa suomenkielinen käännös joka on käännetty suoraan alkukielestä, joten tuskin tästä ketään on kanssasi eri mieltä.
Se johtuu siitä että minä uskon Jumalan sanan todeksi.
Oikeassa olet ja se pitää paikkansa.
Jumalan Sana on se joka pitää paikkansa jos Jumalana on Jeesuksen vahvistamien käskyjen antaja!
Se on siinä se ero jota kaikki ei halua ymmärtää. Jumalan ja Jeesuksen Tahdon noudattajien Jumala ei tapa eikä tapata eikä tue murhaajia.
Älä varastan käskyn antajana Hän ei liioin varasta eikä Hänen palvelijat varasta edes puolustus kyvyttömiltä lapsilta heidän oikeuksia oman kasteensa valintaan niinkuin valitsi kasteensa ja kastajansa ja Jeesus opetti esimerkillisin teoin kuika lapsia tulee kohdella; siunaamalla lapsia.
Kristinusko on periaatteessa rikkonut kaikkia Jumalan antamia ja Jeesuksen vahvistamia käskyjä ja siten osoittanut herransa. Se, ketä sinä palvelet on sinun ja Jumalan Valtakunnan välinen asia eikä kuulu toisille.
Jumalan sanaa on älä tapa käskykin... ja kristinuskon lähimmäisen rakkaus on rakastaa lähimmäisiä hengiltä, uhreja satoja miljoonia, joukossa omia uskovaisia lapsiakin, kiduttamalla ja noitina elävinä polttavalla on syyttömille osoittanut jumalansa....
Ja minkä olen ennenkin todennut kun kaksi ihmistä tuo näkemyksiä voimakkaasti esille niin molemmat ovat tavallan oikeassa, mutta kiivaudessaan eivät välttämättä sitä hoksaa.
Se on totta et on raamatuita jotka poikkeavat alkuperäisestä ja niin sisältö muuttuu tarkoittamaan jotain muuta kuin mikä alkuperäinen tarkoitus oli. Mutta sekin on ihmeellistä kun sananpalvelija yksin sanoin puhuu palveluvuorossa niin vierekkäin olevat kuulijat ymmärtävät asian eritavalla. Jota voidaan tulkita et toinen ymmärsi oikein ja toinen väärin tai molemmat väärin tai molemmat oikein.
Jumalan sana on siitä ihmeellinen et Jumala avaa kuulijassa ymmärtämään oikein tai sitten ei, sillä ymmärtäminen ei ole ihmisen vallassa. Rukoushuoneella voi mies voimakkaasti tuoda raamatun sanoja esille, aivan kuin raamattuun on kirjoitettu mutta me ymmärrämme kirjoitetun sanan eritavalla ja siksi minulle on noussut kysymyksiä et jos usko on oikea niin selitys pitäisi olla sama kuin oli Lestadiuksella tai Lutherilla tai muilla edesmenneillä vanhurskautetuilla, sillä silloin olemme uskon veljiä?
Luther aikanaan ymmärsi et seurakuntaa hallitsee eri oppi kuin mikä kristuksesta on, mutta siitä huolimatta Jumala pelastaa sieltä sanansa ja henkensä kanssa armovaltakuntaan ne jotka hänen pelastussuunnitelman alle nöyrtyvät, sillä saarnaajatkin ovat huomanneet et suusta tulee sanoja et puhuja itsekin oppii.
Todellisuus on tarua ihmeellisempää.
Joh. 3:16 sisältää evankeliumin pienoiskoossa.
Usein tie evankeliumin ydinsanoman ymmärtämiseen on pitkä ja vaivalloinen. Tästä hyvänä esimerkkinä meille on israelilaisten korpivaellus, hyvin monivainen prosessi. Luvatulle maalle ei ollut pitkä tie, mutta ennen kun he pääsivät perille oli yksi sukupolvi jo valtaosaltaan kuollut ja uusi tullut sijaan.
40 vuotta tuo matka kesti. Kansa kieppui erämaassa, Jumala kuitenkin johdatti heitä päivällä, ja johdatti yöllä. Jumala rakastaa kansaansa.
Monella voi mennä nykyäänkin ainakin tuo 40 vuotta, ennen kuin yksinkertainen Kristuksen oppi avautuu. Se että ihminen pelastuu yksin armosta, yksin uskolla, yksin Kristuksen tähden.
Kiusaukset ovat molemmin puolin tietä, Joku lankeaa syvälle omaan vanhurskauteen, joko niin että hän jää lain alle, eikä jaksa enää uskoa tuntiessaan syntiturmeluksensa voiman tykönään niin voimakkaana. Jotkut alkaa paisumaan omassa voimassaan niin paljon, että he katsomaan ylen heikkoja veljiään ja sisariaan. Tällä tavoin langennut alkaa niin sanotusti pärjäämään omillaankin, Jeesus riittää matkasauvana, ja armoa tarvitaan enää murusia, paikkaamaan oman ansion puutteita.
Toinen kilvoittelija väsyy, menettää uskon Kristukseen, langettuaan sitä ennen moniin erilaisiin lihan kiusauksiin. Lopulta vihollinen saa perille hänen perimmäisen sanomansa, "ei tästä mitään tule, ei sinun kannata enää enempää kilvoitella, tästä ei tule mitään, heitä pois koko uskominen, et sinä kuitenkaan tuollaisena pääse perille asti."
"Hän viskaa ristin törmään ja sanoo, koira kantakoon tätä ristiä". (Lestadius)
Jeesus on meille ristillä ollessaan todistanut, ettei usko ja kaste pelasta.
Ne kristinuskon harhautukset ovat yhtä pitävien kuin kristinuskon muutakin saatanaa jumalanaan palvelemiset esim. satojen miljoonien ihmisten murhaamiset.
On itsensä pettämistä uskoa kaikkeen mitä kristinuskontojen taholta valehdellaan.
Jeesus osoitti ristillä, että kaste ja usko eivät pelasta ketään ellei ole ja osoita Jumalan ja Jeesuksen Tahdoa ja sitä osoitti ryöväri ja tiedätte vaikka kieltäisitte totuuden että Jeesuksen osoitukset ja teot ovat oikeaoppisempia kuin kristinuskon harhautukset.
Se kirjakin jota Johannes käsittelee ..
Keskustelusta tullenee esiin ettei Lestadiolaisuudessakaan olla aina asioista samaa mieltä eikä ihme kun onhan se väärennetty raamattu niin ihmisten asenteita repivä saatanallisuus kokonaisuutena.
Jokaisessa raamattua lukevissa seurakunnissa on toisin ajattelijoita ja monien on pakko vaijeta vaikka tietävät totuuden. Ette arvaa kuinka se on vaikeaa olla palvelevinaan Jumalana jumalaa joka toimii Jumalaa ja Jeesusta vastaan teoillaan sen osoittaen vaikka suu paasaa kauniita valheita lähimmäisen rakkaudestakin. Siitä kristinuskon lähimmäisen rakkaudesta jonka Jeesuksen seuraajatkin saivat kokea...
Silloin voisi olla, vaikka tuppi suu . voisi olla parempi kaikkien tahoilta .
Tässä oli aiheena lähinnä tuo
"Älä tee aviorikosta"
ja riita sanamuodosta.
Hirveää saivartelua sen mitä minä tätä luin.
Olkoon käsky miten tahansa kirjoitettu, samallalailla huorintekijä on naimatonkin kuin avioliitossa elävä jos niikseen, eikös siitä olla yhtä mieltä :)
Nimetön kirjoitti:
"Kukaan ei voi keskustella Jumalan kanssa kahden kesken, eikä saa pelastavaa uskoa itsekseen pähkäilemällä vaikka Farisealainen kristillisyys niin luuleekin, siksi he aina kiittävät kun ovat aina olleet valkeudessa vaikka ovatkin pimeydessä."
Juuri niin. Aamen.
Teitä on nyt kaksi veijaria jotka ohitatte Kristuksen kokonaan. Mistä olette tarinan suorasta yhteydestä Jumalaan keksineet.
Tiesittekö, että se on lestadiolaista propagandaa, jolla erotetaan oma joukko
muista Jumalan lapsista. Häopeällistä!
En ole ikinä kuullut kenenkään uskovan puhuvan että olisi suoraan Jumalan kanssa yhteydessä, se yhteys nimittäin tapahtuu täällä ajassa YKSIN Kristuksen kautta.
Lestadiolaiset ovat keksineet Jumalan sanaan lisukkeen, eli yhden välimiesportaan lisää. Synnit saakin anteeksi mukamas vain toisen ihmisen todistuksen kautta, ei Jumalan sanaan uskomalla, kuten Raamattu hyvin selkeästi opettaa.
Nämä opit joissa Jumalan sanaa manipuloidaan omaan korvasyyhyyn, ovat vakavia opillisia harhoja. Tulee visauksia paljon, kuten Raamatusta saamme lukea.
Ilm. 22:18 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan;
Edeltävät jakeet kuuluvat nimittäin seuraavasti:
Ilm. 22:16 Minä, Jeesus, lähetin enkelini todistamaan näitä teille seurakunnissa. Minä olen Daavidin juurivesa ja hänen suvustansa, se kirkas kointähti."
Ilm. 22:17 Ja Henki ja morsian sanovat: "Tule!" Ja joka kuulee, sanokoon: "Tule!" Ja joka janoaa, tulkoon, ja joka tahtoo, ottakoon elämän vettä lahjaksi.
...sinä löydät Kristuksen kuin sieltä, missä Hän sanoi olevansa: "Minä olen teidän kanssanne maailman loppuun asti" ja: "missä kaksi tai kolme tulevat koolle minun nimessäni, siinä minä olen heidän keskellänsä"
Kovasti vähiin on jäänyt Jumalan sanan tutkiminen sinulta.
Ahtaimman tulkinnan mukaan Kristus on vain yhden yhdistyksen kassakaapissa piilotettuna lukkojen takana, ja avain on vain yhdistyksen sertifioimilla johtohenkilöillä.
Valitettavasti teette itsenne kovin naurunalaiseksi kun käytte julkisuudessa opettamaan sellaisessa asiassa jota ette hallitse.
Kaikkivaltias Pyhä Kolmiyhteinen Jumala Isä Poika ja Pyhä Henki on ITSE Sana. HÄN ITSE tulee ihmisen sydämeen asumaan, ehdolla että ihminen ottaa HÄNET uskolla vastaan.
Kristus ei ole teljettynä minkään nimisen yhdistyksen kassakaapissa, valjastettuna palvelemaan yhdistyksen ahdasmielisten jäsenien himoja. Väite on niin hilpeyttä herättävä, että kuka kehtaa moiseen uskoa. Vai sokea sellaista uskoo.
Kristus on kaikkialla, yli koko maan piirin, ja maailmanlaajuisen pyhäin lerin, joka käsittää kymmeniä miljoonia Kristukseen uskovia.
Sen lisäksi Kristus vaikuttaa jokaisessa ihmisessä, koska hän on ITSE elämä. Kukaan ei elä ilman häntä. Ei, - vaikka ei uskoisi Jeesukseen lainkaan, niin elämä joka hänessä on, on Jumalasta lähtöisin.
Siksi evankelimin Sana kuuluu jokaiselle, joka sen tahtoo ottaa uskolla vastaan. Jokaiselle joka on maailmaan syntynyt. Jumala ei ole alistettu syntisen ihmisen himojen kontrolloimaksi, unohtakaa kokonaan sellaiset löpinät.
Joh. 1:1 Evankeliumi Johanneksen mukaan
Alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala.
Joh. 1:2 Hän oli alussa Jumalan tykönä.
Joh. 1:3 Kaikki on saanut syntynsä hänen kauttaan, ja ilman häntä ei ole syntynyt mitään, mikä syntynyt on.
Joh. 1:4 Hänessä oli elämä, ja elämä oli ihmisten valkeus.
Joh. 1:5 Ja valkeus loistaa pimeydessä, ja pimeys ei sitä käsittänyt.
...puhunutkaan mistään yhdistyksistä tai porukoista vaan Jeesuksen nimessä kokoontuvista ihmisistä, joita voi olla ehkä vain kaksi tai kolme, esimerkiksi kristitty perhe voi olla Kristuksen seurakunta pienoiskoossa...
Jos kerran raamattua pidät ohjeenasi niin vaadi sen noudattamista heiltäkin jotka sen sisältöä muuttelee:
5Moos 12:32. Kaikkea, mitä minä käsken, noudattakaa tarkoin. Älkää siihen mitään lisätkö älkääkä siitä mitään ottako pois."
Joh. Ilm. 22:18, 19 Minä todistan jokaiselle, joka tämän kirjan profetian sanat kuulee: Jos joku panee niihin jotakin lisää, niin Jumala on paneva hänen päällensä ne vitsaukset, jotka ovat kirjoitetut tähän kirjaan; ja jos joku ottaa pois jotakin tämän profetian kirjan sanoista, niin Jumala on ottava pois sen osan, mikä hänellä on elämän puuhun ja pyhään kaupunkiin, joista tässä kirjassa on kirjoitettu.