Minulla ja siskolla on keliakia. Ja koko kesän kummankin on tehnyt mieli lettuja. Ajatus muurinpohja letuista ja jäätelöstä on vastustamaton. Mutta meillä ei ole hyvää ohjetta ja sitä nyt kyselen teiltä. Kuulin, että jyttejauhoista voisi saada hyvän taikinan, onko näin?
Olen googlettanut ohjeita, mutta synttärini lähenetvät ja silloin haluaisin tarjota lettuja ja haluan takuuvarman hyvän ohjeen.
Kiitos jo etukäteen. =)
Lettuja
4
1570
Vastaukset
- anselmi 70
Lettuja voit tehdä provenan kaurajauhoista jos vaan voit kauraa käyttää...tosi hyviä tulee.Ohje löytyy Raision sivuilta.Myös maissijauhoista voi tehdä.Kaupasta löytyy Gluteeniton lettujauho johon lisätään vaan vesi.Merkkiä en muista mutta vihreä pieni pahvilaatikko.Toivottavsti saatte lettuja ;)
- taigis
Hei
Katsohan tältä sivulta..
http://www.keliakiayhdistys.fi/forum/viewforum.php?f=1
Siellä meillä on ihan oma keskusteluketju letuista,, monta erilaista ohjetta. Hyviä ovat =)- Plättyjä24
Oatly puhtaasta kaurasta tehtyä valmislättytaikinaa. Hyvää!
- 940 kontti
Plättyjä24 kirjoitti:
Oatly puhtaasta kaurasta tehtyä valmislättytaikinaa. Hyvää!
voit tehdä lettu taikinan normaalin ohjeen mukaan. käytät vehnäjauhojen tilalla maizena maissitärkkelystä, riisijauhoja, perunajauhoja, jyttejauhoja tai muita teille sopivia jauhoja.voit myös maustaa taikinaa banaanilla, vanilliasokerilla tai vaikka porkkana raasteella
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2952613- 1971002
- 57806
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti138739- 57645
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?16551- 51535
- 40514
- 55495
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52494