Seinäjokilaiset

ohoi ohoi

Nyt pyytäisin apua seinäjoella asuvilta....me ollaan suunniteltu muuttoa sinne, meillä on yksi lapsi ja toinen tulossa. Mitkä alueet siellä on vähän rauhallisempia ja lapsiystävällisempiä? entä onko vuokrat kauheen kalliit? Haluaisin rivitaloon mutta yleensä niissä melko kalliit vuokrat joten joku kiva kerrostalo kivalla alueella kelpaa myös. Mieheni on työtön ja minä olen sitten muuttohetkellä minimiäippärahalla joten aika tiukoilla ollaan. Mitäs alueita te siellä jo asuvat suosittelette? ja millaista on asua kerrostalossa siellä lasten kanssa?

Kiitos oikein kovasti jos vaan viitsitte vastata, me kun ei kaupungista tiietä mitään mutta sinne me haluttais joten kaikki tieto käy :)

4

481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soittaa

      Seinäjoen sevakselle eli kaupungin vuokra-asuntojen välitykseen, sieltä saapi heti tietää mitä ja missä on vapaana tai vapautumassa. Olettaisin että kerrostalo-asunnon saisi varmasti hetikin? Itse parisen vuotta täällä asuneena en osaa sanoa mitkä asuinalueet ovat millasia mutta kasperiin en suosittele lapsien kanssa muuttamaan, toki siellä on paikkapaikoin rauhallistakin mutta vain omakotitaloalueella. Ehkä jokin pajuluoma/alakylä ym. olisi parempi? Kaupungin asunnot ovat halvempia kuin yksityisten (poikkeuksia toki löytyy)...

    • on kyllä

      rauhallinen paikka,samoin jouppi. Ei kannata muuttaa kasperiin,sillä kun on vähän huono maine..

      • mörköli07

        tykkäsin simunanmäestä..sen hetken mitä siellä asuin


    • 18 vuotta seinäjoella asunut

      Moikka!
      Seinäjoki suurinpiirtein on rauhallista aluetta, eikä asuntoalueissa ole kovin suuria eroja. Lähekkäin olevat Alakylä, katajalaakso, jouppi ovat pääosin rivitalo-omakotitalo alueita muutamia kerrostaloja lukuunottamatta n. 4-3km keskustasta (matkaa voi kertyä myös enemmän ilmajoelle päin laajennetuilta asunto-alueilta), kuitenkin erilaiset palvelut kuten päiväkodit ja koulut ovat suhteellisen lähellä lisäksi joupissa on oma liikekeskus (citymarket yms).
      Kärki ja soukkajoki ovat hieman kauempana (n.6-7km) keskustasta olevia omakoti-, rivitaloalueita molempia asuntoalueita on laajennettu, joten asuntoja löytyy tuliteristä hieman vanhempiin. Kärjessä lisäksi on oma palvelutalo jossa on neuvola, koulu, päiväkoti, hammashoitola palvelut.
      Törnävältä löytyy myös kerrostalo-osakkeita, mutta se ei välttämättä ole enää yhtä rauhallista aluetta kuten edellämainitut, ja vuosittain järjestettävä provinssirock vihastuttaa joitakin törnävän asukkaita. Törnävällä kuitenkin on suuri puisto, mikä seinäjoella on harvinaista, lisäksi kauppapalvelut ovat lähellä. Keskustaan matkaa on noin 4km.
      pajuluoma on hieman uudempaa asuntoaluetta, lähellä törnävää, myös sieltä löytyy omakoti- ja rivitaloja pääasiassa.
      Kivistö ja uppa ovat kerrostaloalueita lähellä seinäjoen keskustaa, mutta myös omakotitaloa alueita löytyy. Keskustan läheisyys tuo alueeseen vilkkautta (ainakin seinäjoen mittapuussa), johtuen juri runsaasta määrästä kerrostaloja joihin mahtuu monenlaisia ihmisiä.
      Pohja on nurmonrajalla oleva asuntoalue. Sinne mahtuu omakoti-, rivi- ja kerrostaloja. Palveluja esimerkiksi koulu, päiväkoti ja nurmon prisma ovat lähellä. Pohjan lähellä on seinäjoen teollisuusalue, sekä kantatie 69 jonka äänet eivät kuuluu suurimpaan osaa pojaa ollenkaan. Keskustaan matkaa kertyy 2-5km.
      Huhtala, simuna ovat lähekkäin olevat alueet, tosin simunassa mielestäni ei ole niin iso asuntoalue vaan se keskittyy törnävänsairaalan asuntoloihin, mielisairaalaan. Huhtalassa on paljon kerrostaloja seka seinäjoen keskussairaala ja terveyskeskus läheisyydessä. koulut ja päiväkodit myös, mitkä löytyy jokaisesta kaupunginosasta.

      Nyt en viitsi pidempään kirjoittaa, kun näytti tulevan niin pitkä.
      Toivottavasti edes jotakin apua. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      130
      2245
    2. Ajattelen sinua nyt

      Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu
      Ikävä
      26
      1958
    3. Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin

      Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti
      Ikävä
      12
      1489
    4. Yritys Kannus

      Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett
      Kannus
      12
      1337
    5. Olen huolissani

      Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis
      Ikävä
      70
      1231
    6. Oletko täällä mies?

      Mitä mietit? ❤️ varmistan vielä, että onhan kaikki ok meidän välillä?
      Ikävä
      93
      1048
    7. Mies kadonnut

      Kukas siellä kolarissa on kadonnut
      Kolari
      17
      967
    8. Eikö ole jo ihan sama luovuttaa

      Meidän suhde ei ikinä toimisi.
      Ikävä
      88
      913
    9. Kuin sonnilauma

      Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon
      Kuhmo
      17
      800
    10. Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa

      Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks
      Lieksa
      115
      752
    Aihe