Minkälaisia kokemuksia keliakikoilla on matkustelusta? Rantalomat kiinnostaisi mutta en tiedä minne uskaltaisi mennä?
Keliakia ja matkustelu
4
759
Vastaukset
- Taigis
Keliaakikkojen matkakokemuksia löytyy täältä:
http://www.keliakialiitto.fi/view/categories.asp?document_id=413
..itse olen lähdössä ensi viikolla Prahaan,pitää lähteä sillä asenteella ettei se syöminen ole pääasia matkalle lähtöön. Aina löytyy jotain syötävää, se on varmaa!!
Ja näkkäriä mukaan! =)- Nimetön
Kyllä pärjää maailmalla, tietenkin joistakin on syömisistä on kieltäydyttävä. Minulla on ollut esim. Espanjassa mukana kielikäännös joka helpottaa ja ymmärtävät siellä. Goassa en edes tarvinnut koko lappua, vaan söin turvalliselta tuntuvia ruokia. Meksikossa all inclusive systeemillä oli tosi helppo keliaakikolle, eikä siellä vehnää niin edes käytetäkkään. Ja valikoimaa riitti! Reissuun vaan, aina jotain voi syödä.
- -S-
Nimetön kirjoitti:
Kyllä pärjää maailmalla, tietenkin joistakin on syömisistä on kieltäydyttävä. Minulla on ollut esim. Espanjassa mukana kielikäännös joka helpottaa ja ymmärtävät siellä. Goassa en edes tarvinnut koko lappua, vaan söin turvalliselta tuntuvia ruokia. Meksikossa all inclusive systeemillä oli tosi helppo keliaakikolle, eikä siellä vehnää niin edes käytetäkkään. Ja valikoimaa riitti! Reissuun vaan, aina jotain voi syödä.
Keliaakikkona on tullut käytyä Brasiliassa, Italiassa, Thaimaassa, Usassa ja Ranskassa. Hyvin olen pärjännyt, yleensä otan mukaan vain näkkäripaketin. Ranskassa oli ehkä vaikeinta, mutta johtui suurimmaksi osaksi ranskalaisten haluttomuudesta ymmärtää/puhua englantia...
- keliaakikko+matkailija
Itse olen matkustellut ympäri maailmaa ja yleensä kierrän turistirysät kaukaa. Kertaakaan minulla ei ole ollut omia eväitä mukana ja aina on ruokaa löytynyt ja ilmeisesti oikeanlaistakin kun kaikki on kunnossa. Muualla maailmassa kun sitä vehnää ei lykätä joka ruokaan kuten Suomessa.
Jos haluaa pelata varman päälle niin syö ranskalaisia ja pihvejä mutta se kyllä käy aika tylsäksi... Jos haluaa olla oikein tarkka ja varovainen, keliakialiiton sivuilta löytyy käännöstekstit monelle kielelle (itselläni ei ole niitäkään ollut kertaakaan mukana).
Joten matkusta vain rohkeasti ihan minne haluat mennä, sopivaa ruokaa löytyy varmasti!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä811588Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2671516Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2661242Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691242- 56857
- 65834
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64817Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40811Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44771- 37767