Itsellä olisi RUK:iin kiinnostusta, mutta homma on tämä että nyt palvelen Säkylässä kansainvälisissä valmiusjoukoissa.
Mitkä ovat RUK:in yleiset vaatimukset ns. "normaaleissa" joukko-osastoissa? Nimittäin tuolta kun on aika mahdotonta RUK:iin päästä koska harvemmin RUK:in käyneitä valitaan rauhanturvatehtäviin.
Onnistuisiko käytännössä palveluspaikan vaihto vaikka 3jk. Säkylässä ja sitä kautta myöhemmin RUK:iin?
Kiitän jo etukäteen vastauksista.
Mikko
Palveluspaikan vaihto
mikko_PP
1
1270
Vastaukset
- Vänskä....
Homma on niin, että 1 JK:sta voi kyllä päästä RUK:hon. Kilpailu saattaa tietysti olla kovempaa kuin vaikka 3 JK:ssa, kun porukka on jotenkin etukäteen seulottu. Ainakin 1 K:ssa Haminassa on ollut Säkylän valmariporukkaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1196206Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto625141SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun674271SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt1023854Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost123621Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1203178SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het522546Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?352499Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat672242Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271600