Mitä tallaisessa selvästi laittomassa päätöksessä voi tehdä vai pitääkö hyväksyä mukisematta? http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000027992466
Mikä on kansalaisen oikeusturva
tällaisessa asiassa
3477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun on kyse työkkäristä ja karensseista, niin silloin kansalaisilla ei ole mitään oikeusturvaa.
Päätöksistä voi valittaa, mutta käytännössä se ei vaikuta mitään.
Tuolla työttömien sivuilla näyttää viranomaisten huijaaminen yleistyvän. Onko työttömät ajettu niin ahtaalle, että he eivät selviä enää laillisen keinoin elämästä hengissä vai mistä tämä huijaustarve on syntynyt.
Kyllä se niin päin on että viranomaiset yhteistyössä työnantajien kanssa järjestelee karensseja. Kunnat on tuossa ainakin mukana koska kunta joutuu maksamaan puolet pitkäaikastyöttömän työmarkkinatuesta. Samoin siivotaan työttömyystilastoja.
Homma on täyttä mielivaltaa koska käänteinen on toditustaakka, eli työttömän on todistettava ettei ole kieltäytynyt työstä, jopa palkan kysyminenkin työhaastattelussa katsotaan työstäkieltäytymiseksi!!