Lyijymaalien kielto

Hörsä

Milloin lyijyä sisältävät maalit kiellettiin Suomessa? Onko niitä käytetty enää 60-luvulla?

12

8805

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuli

      myöhemmin, ehkä 80 tai 90 -luvulla.

    • Klecje

      ..sitten,eli 70 luvun alussa kiellettiin lyijymaalit.Muut myrkkyvärit,esim.laivojen ja veneiden pohjissa käytetyt tribyylitinaa sisältävät maalit kiellettiin osittain 1991.Täyskielto tulee voimaan 2008.

      • Anonyymi

        80 luvulla oli yleisesti saatavilla ferrex pohjamaalia ruosteen estoon. Käytettiin 90 luvulle asti.
        Senkin jälkeenkin on saatettu käyttää vanhoja varastoja.
        Tämä on fakta.
        -Maalari


    • Miten on?

      Eikös veneiden ja autojen pohjaan siveltävää lyijymönjää myydä vieläkin?

      • sutarimönjäri

        Voihan joku ruosteenestomaalia silläkin nimellä kaupitella,mutta lyijyä niissä ei ole.Tai,ei ainakaan saisi olla:) Aikoinaan käytettiin Ferrexin "Aktivoitua lyijymönjää",mutta sen valmistus loppui joskus -70 luvun alkupuolella.Siinä taisi todella olla lyijyä,ainakin 10 ltr.pönttö painoi kuin synti:)


      • Anonyymi

        Laivojen pohjiin ei lyijymaaleja käytetty koska merivedessä lyijy pehmeni ja muutenkin irtosi pohjasta.
        Kansirakenteissa toimi jotenkuten.
        Jotkut pöljät veteli lyijymönjällä puuveneensäkin. Pilasi hyvän veneen.
        Viimeiset lyijymönjät onneksi hävisi käytöstä 90 luvun alussa ja hyvä näin.
        Tämän päivän raudan korroosiosuojaukseen on paremmat aineet.
        Esim. Lahdessa valmistetaan kotimaisia Normadur
        maaleja. Sinkkiepoksi 45 % ja Barrier tankkilaivamaali sinkkiä 55 %
        Kokemukseni mukaan paras ruosteenestomaali ja edullinen.
        Esim täällä Joensuun seudulla olen ostanut tarvittavan määrän Hirvosen Autoväristä. Liperi.
        -Maalari


    • Anonyymi

      Lyijymaalit sisämaalina kiellettiin Suomessa lähes kokonaan muutamia poikkeuksia lukuunottamatta vuonna 1929 säädetyssä laissa.

    • Anonyymi

      Nyt tulee aikamoinen langan uudelleenherätys, mutta.

      Minulla on vanha yöpöytä. Se on luultavasti 80-luvulta. Hioin siitä maalit pois ja ajattelin, että maalaan sen uusiksi jossain vaiheessa. Hiomisen jälkeen huomasin, että suussani maistui oudolle. Makealle. Nenäni alkoi myös vuotaa verta sen jälkeen, kun olin hionut pinnan pois.

      Tämä sama efekti tapahtui pari kertaa uudelleen, kun menin paikkaan missä hioin pöytää. Googlasin asian, ja eiköhän ensimmäisenä tullut esiin, että lyijymaali maistuu makealta. Yöpöytä ei oikein voi olla vanhempi, kuin 80-luvulla tehty, sillä pöytiä oli kaksi, itselleni ja sisarukselleni. Olemme molemmat syntyneet 80-luvulla, eikä pöytiä tietenkään ostettu kahta siinä vaiheessa kun vuorempi sisarus ei ollut vielä edes syntynyt.

      Huomasin tämän jälkeen myös sen, että mieleni ei toiminut kuten ennen. Olin hidas, ahdistunut, unohtavainen.

      Googlasin tilanteen äskettäin, sillä kävin putsaamassa tilaa missä hioin pöytää. Mitähän tälle nyt sitten pitäisi tehdä. Pöytä ainakin lähtee roskikseen. Nenäni on vuotanut verta nyt jo viikkoja aina välittäin tämän hiomisen jälkeen.

      • Anonyymi

        Lisään tähän vielä sen, että maali oli tietysti myös valkoinen, mikä on kuulemma juurikin väri, missä lyijyä käytettiin.

        Hieman vituttaa, sillä tilanne on juuri nyt se, että asunnossani on sisäilmaongelmia. Nyt oireet menevät sekaisin. Oireet sisäilmasta on olleet jo pitkään, mutta se ei tietysti kiinnosta ketään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään tähän vielä sen, että maali oli tietysti myös valkoinen, mikä on kuulemma juurikin väri, missä lyijyä käytettiin.

        Hieman vituttaa, sillä tilanne on juuri nyt se, että asunnossani on sisäilmaongelmia. Nyt oireet menevät sekaisin. Oireet sisäilmasta on olleet jo pitkään, mutta se ei tietysti kiinnosta ketään.

        Todell aikävä tilanne, eikä lyijymmaalin mahdollisuutta huonekaluissa tule ihan heti ajatelleeksi. Nyt sitten sisäilmaongelmat (hankalia juttuja) ja tuo tilanne kumuloituvat. Lekurin pakeilla kannattaisi käydä.

        Jälkiviisaana voi tietysti ajatella josko covid-maski olisi ollut riittävä suoja tuohon hiontahommaan, mutta ainakin osittaisne suojanhan sillä olisi saanut.

        Alla olevan suhteen olen hieman skeptinen, mutta tiedä sitten.

        "BIORA AIR - Himmeä sisäilmaa puhdistava seinämaali"

        - https://www.teknos.com/fi-FI/tuotteet/biora-air/?SearchPageID=0

        Itsellä lyijymaalien mahdollisuus ollut mielessä kun 60-70-lukuisen asunnon seiniä olisi suunnitteilla maalata ja vaatisi huonon alustan hionta- ja tasoituksia, mutta maskin otan käyttöön ilman muuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lisään tähän vielä sen, että maali oli tietysti myös valkoinen, mikä on kuulemma juurikin väri, missä lyijyä käytettiin.

        Hieman vituttaa, sillä tilanne on juuri nyt se, että asunnossani on sisäilmaongelmia. Nyt oireet menevät sekaisin. Oireet sisäilmasta on olleet jo pitkään, mutta se ei tietysti kiinnosta ketään.

        Juurikin oli puussa huono ja latvakin laho.
        Juurikin juuri.


      • Anonyymi

        Lyijymaali kiellettiin Suomessa sisätiloissa 1920-luvulla, eli ei sitä ole huonekaluihin käytetty vuosisadan lopulla. Maalipölyä ei yleisesti ole hyvä hengittää, eli maski pitää olla naamalla työstäessä. Sinun oireesi voivat liittyä melkein mihin tahansa, voihan maali olla muutenkin ärsyttänyt limakalvojasi. Aina voit teettää raskasmetallitestin, jossa katsotaan hiuksista (tai muista ihokarvoista) raskasmetallipitoisuudet kehossa. Sitten tiedät, onko sinulla kehossasi liikaa jotain haitallista ainetta. Googleta ”raskasmetallitesti hiuksesta”, näitä tekee hintaan 170€ ainakin yksi suomalainen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      58
      7857
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5941
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      72
      5446
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5323
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      109
      4657
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      110
      2379
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1261
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      5
      1213
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      40
      1067
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      47
      1042
    Aihe