Kun kannettavaa käyttää virtajohto seinässä, niin eikös silloin olekin se akku ihan normaalisti siellä sisällä? Eihän sitä akkua saa pois ottaa?
Tällaista aloin vaan miettimään, kun joskus jostain kuulin ohimennen, että ota vaan akku pois ja virtajohto seinään. Mutta eihän noin kai saa tehdä?
Muutenkin olisi mukava kuulla vinkkejä, miten saada akku kestämään pitkään kunnossa, siis että ei ala vanhuuttaan "sekoamaan".
Kiitos vastauksista
Tällaista aloin vaan miettimään, kun joskus jostain kuulin ohimennen, että ota vaan akku pois ja virtajohto seinään. Mutta eihän noin kai saa tehdä?
Muutenkin olisi mukava kuulla vinkkejä, miten saada akku kestämään pitkään kunnossa, siis että ei ala vanhuuttaan "sekoamaan".
Kiitos vastauksista
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitä ei tarvita vaan käyttää verkkovirralla. Tosin ei päällä olevasta koneesta tietenkään sovi repiä akkua pois eikä latauksessa olevasta niinikään mutta kun otat ensin verkkojohdon pois, katkaiset virrat ja sitten otat akun pois niin ei siitä mitään haittaa ole.
Jotkut, erittäin harvat, läppärit ei toimi pelkällä verkkovirralla mutta tosiaan erittäin harvat. Mun läppäreistä noista monista (liki 10 läppäriä löytyy tästä huushollista) kaikki toimii ilman akkua verkkovirralla.
Toki joskus, esim kerran vuodessa, on hyvä pitää se akku kiinni läppärissä käyttäen se melko tyhjäksi ja kun akku on tyhjä niin sitten lataukseen, ihan siksi ettei akku pääse menemään ihan tyhjiin, siis meinaan niin tyhjäksi ettei sitä enää voisi ladata. Mutta kyllä sen yleensä voi ottaa pois.
että lyheneekö kannettavan akun ikä jos sitä pitää paikallaan vaikka käyttää verkkovirtaa,sillä silloinhan akku latautuu vaikka ei olisikaan varsinaisesti tyhjentynyt
Nykyisten litium-akkujen ei pitäisi olla moksiskaan käyttöiän suhteen, vaikka akku olisi jo latautunut 100%:iin ja silti olisi verkkovirtapistoke seinässä. Korjailkaa toki, jos olen pahasti pielessä...
Kyllä nykyakut on tarkoitettu pidettäväksi paikoillaan aina. Eikä niiden käyttöikä ainakaan pitene kaapissa. Päinvastoin. Akkua pitää käyttää, jotta se pysyy kunnossa.
Kerran viikossa ainakin käytä akkua reilusti ja pistä taas verkkojohtoon kiinni. Ja kerran kuussa käytät tyhjäksi ja lataat taas.
Akku vanhenee myös kaapissa ollessaan, se ei käyttämättömänä kestä kovinkaan pitkään.
Eihän kukaan kännykkäakkuakaan jatkuvasti irti kännystä ota. Samanlaisia läppäriakutkin ovat.