joku kertoi että tdi:n vesipumpu kannattaa vaihdattaa hihnanvaihdon yhteydessä. entä jos ei oo vaihdettu. mistä tietää missä kunnossa se on alkaako vuotaa vai pitäskö koittaa onko laakeri väljä? onko kellään kokemuksia aiheesta?
kilometrejä on vähän yli 120 000
kilometrejä on vähän yli 120 000
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jakohihna pyörittää sitä vesipumppua, ja sen vaihtaminen on hankalaa. kannattaa vaihtaa pumppu hihnanvaihdon yhteydessä, koska vesipumpun ikä on suunnilleen noin 100000 km. Siis kohta se alkaisi kuitenkin vuotamaan, ja taas sama homma repiä kaikki auki.
olis pitänyt taas tarkistaa ite asia ennenkuin kuuntelee muiden juttuja. kurkkasin eilen pellin alle ja huomasin että se onkin laturinhihna mikä sitä pumppua pyörittää. vuotojälkiä ei löytynyt pumpusta eli taitaa se pumppu viel jonkin aikaa kestää. ongelma taitaa olla vaan niissä malleissa missä vesipumppua pyörittää jakohihna.